KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8095 TL
  • 6.6153 TL
  • 7.4129 TL
Kocaeli Zirve
“AK Partililer bunu da paylaşsın”
“AK Partililer bunu da paylaşsın”
Siyaset
Aktan Uslu
05 Ocak 2019 Cumartesi 16:15
  • 3932
  • 0

“AK Partililer bunu da paylaşsın”

HDP İl Başkanı Şahabettin Işık’ın, “AK Parti adayı kazanacağına Yakup arkadaş kazansın” da dediği demeci AK Partililerce sosyal medyada paylaşılan Yakup Törk, “En büyük desteği AK Parti tabanından alıyorum. AK Partili arkadaşlar bunu da paylaşsın” dedi

Cumhuriyet Halk Partisi Darıca İlçe Örgütü’nde bugün Darıca Belediye Meclisi’nin denetleme kurulunun tamamının AK Partili meclis üyelerinden oluşması ana gerekçesiyle gerçekleşen basın toplantısının diğer gündem konusu HDP İl Başkanı Şahabettin Işık’ın bir haber sitesine verdiği demeç oldu. Işık’ın, “AK Parti adayı kazanacağına Yakup arkadaş kazansın” da dediği demeci AK Partililerce sosyal medyada paylaşılan Yakup Törk, “En büyük desteği AK Parti tabanından alıyorum. AK Partili arkadaşlar bunu da paylaşsın” diye konuştu.

Yıldırım: İYİ Parti haricinde ittifak görüşmemiz yok

Basın toplantısında ilk sözü CHP Darıca İlçe Başkanı Gürer Yıldırım aldı. Yıldırım, Işık’ın konuşmasına atıfta bulunarak,  “Sadece genel merkezden gelen talimatlar doğrultusunda olmak kaydıyla İYİ Parti haricinde hiçbir partiyle ittifak arayışımız, görüşmemiz yoktur. Zaman zaman AKP dâhil olmak üzere siyasi partilere hayırlı olsun demek dâhil olmak üzere ziyaretlerimiz olmuştur. Ötesinde görüşme olmamıştır. Olmayacaktır” dedi. Yıldırım şöyle devam etti:

Herkesin oyu eşittir

“Onun haricinde CHP seçmeni ve üyeleri ile birlikte geçmişte başka partilere oy vermiş tüm seçmenin oyuna talibiz. Adayımız HDP tabanında da bir teveccüh görüyorsa buna sadece saygı duyarız. Memnun oluruz. Bizim için Darıca’da herkes eşit vatandaştır ve herkesin oyu eşittir. HDP İl Başkanı neden böyle bir açıklamada bulundu bilmiyorum ama demek ki adayımızı beğenmiştir. Biz herkesin beğenmesini istiyoruz.”

CHP Darıca Belediye Başkan adayı Yakup Törk sözlerine partisinin Darıca Belediye Meclisi üyelerine çalışma ve çabalarından ötürü teşekkür ederek başlayıp etkili bir muhalefet sergilediklerini söyledi. Törk şöyle devam etti:

Ne Karabacak ne yönetiminin devam etme şansı yoktur

“Mevcut belediye başkanı artık mevcut yetisini kaybetmiş, 140 milyon TL’yi aşan bir rakamla tamamen borca batmış bir belediye haline gelmiş, bir sonraki dönem yeniden aday olabilmek için her şeyi yapmaya göze almış, vatandaştan kopmuş, her ne olursa olsun yeniden aday gösterilip belediye başkan seçilmeye odaklanmış, bu milletin derdiyle dertlenmeyip halkın sorunlarına yönelik proje ve çözüm üretemeyen bir belediye başkanı var. Ne belediye başkanı ne de yönetiminin bundan sonra devam etme şansı yoktur.

Tüm komisyonları muhalefete açacağız

Bu kentte doğup bir belediye başkan adayı olarak belediye yönetimine geldiğimizde denetleme komisyonunu, tüm komisyonları, belediyenin hesap kitaplarını muhalefete açacağız. Ve onların da düşüncelerini alarak 2008’de ilçe olmuş olan ama hala ilçe olmanın nimetlerinden faydalanamamış Darıca’yı 31 Mart’ta göreve geldikten sonra çok kısa bir süre içerisinde toparlayacağız.”

O paylaşımlar iyi niyetli değil

Yakup Törk soru üzerine HDP İl Başkanı Işık’ın demecini de değerlendirdi. Törk konuya dair şunları kaydetti: “HDP İl Başkanı’nı ömrümde görmedim. Tanımıyorum. Tanımadığım bir kişinin sözlerinin bir anda AK Partili yöneticilerin gündemine girip sosyal medyada paylaşımda bulunulması bana çok iyi niyetli gelmiyor açıkçası.

HDP ile kurumsal ilişkimiz olmayacak

İlçe başkanımızın söylediği gibi HDP ile kurumsal bir ilişkimiz olmadı, olmayacak. Ancak HDP seçmeninin şahsıma bir teveccühü vardır. Herkesin bir tercih hakkı var. Kimseyi dışlayamayız ve ötekileştiremeyiz. HDP tabanının şahsımıza oy verecek olması bizi mutlu eder. Pazarlık, ittifak kesinlikle yok. Dolayısıyla bu söylemden ötürü teşekkür ederim. Bunun bir ittifak, pazarlık varmış gibi yansıtılması uygun bir davranış değil.

Tüm ailem CHP’lidir

Annem babam, kardeşlerim ile aileyiz. Sülale derseniz çok geniş olur. Darıca’da 1000 kişiyiz. Onların içinde HDPli olabilir ama tüm ailem CHP’lidir. Aksini iddia eden buyursun gelsin.

İnanın ben en çok AK Parti tabanından destek görüyorum. Seçmen AK Partili olabilir ama AK Parti tabanından en yoğun desteği aldığımız dönemdeyiz. ‘Biz bu dönem sizi görmek istiyoruz’ diyorlar. AK Partili arkadaşlar bunu da paylaşırsa sevinirim.”

 

DİĞER HABERLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ