KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7216 TL
  • 6.4298 TL
  • 7.1277 TL
Kocaeli Zirve
AKP, Arsal sorununu Ankara’ya taşıyor
AKP, Arsal sorununu Ankara’ya taşıyor
Siyaset
02 Aralık 2010 Perşembe 17:01
  • 3477
  • 32

AKP, Arsal sorununu Ankara’ya taşıyor

AKP İl Yönetimi 3.5 saat tartıştı, sonunda topu Ankara’ya attı. Nedim Arsal sorununu genel merkezin çözmesi istenecek

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan ile AKP İzmit İlçe Başkanı Nedim Arsal arasında uzunca bir süredir devam eden savaşta sona yaklaşılıyor. Başkan Doğan`ın, Arsal`ın görevden alınması için yaklaşık 3 hafta önce il yönetimine verdiği dilekçe önceki akşam yapılan toplantıda ele alındı. Bilindiği gibi AKP İl Yönetimi sırf bu konuyu gündeme almamak için geçen hafta toplanamamıştı.
 

KARAR VEREMEDİLER
Nevzat Doğan`ın dilekçesi doğrultusunda Nedim Arsal konusunu masaya yatıran il yönetimi 3.5 saat boyunca tartıştı, ancak bir karara varamadı. Neredeyse gece yarısına kadar mesai yapan il yönetimi sorumluluk almaktan kaçınarak sorunu Ankara`nın çözmesi yönünde karar aldı. 10 Aralık Cuma günü başkentte yapılacak il başkanları toplantısında genel merkeze “sorunu çözün” denilecek.
 

DİNLENMEYE GİTTİK
Toplantı öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtlayan AKP İl Başkanı Zeki Aygün, Kızılcahamam kampına sorun çözmeye değil dinlenmeye gittiklerini söyledi. Aygün, “İl kongresinden sonra arkadaşlarımızla ailece bir yere gitmeyi planlıyorduk. Urfa`ya mı gidelim, Şama mı gidelim derken nasip Kızılcahamam oldu. Su topu oyandık, yüzdük, eğlendik, eğitim aldık. Oraya ailece dinlenmeye gittik. Problem çözmeye değil” dedi.
 

DİLEKÇEYİ DOĞRULADI
Kocaeli`de ilk olarak gazetemizin gündeme getirdiği, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan`ın, Nedim Arsal hakkında il yönetimine şikayet dilekçesi verdiği iddialarını doğrulayan Aygün, “Dilekçe 3 hafta önce elime geçti. Ben de teşkilatlardan sorumlu genel başkan yardımcımız Ekrem Erdem`e vererek konuyu Ankara`ya ilettim. Konuyla ilgili nihai kararı Ankara verecek. Ankara`nın vereceği karara bakacağız” dedi. 
 

RAHATSIZ OLMUŞ
Aygün, dilekçenin içeriği hakkında da şu bilgileri verdi: “Nevzat Doğan basında yer alan demeçlerden rahatsız olduğunu dilekçesinde yazdı. Biz il yönetimi olarak ancak Nedim Arsal`ın görevden alınıp alınmaması değil de disiplin kuruluna gidip gitmemesi konusunda karar alabiliriz. Bunu da genel merkezle istişareli yapacağız. Genel merkezin söyleyeceği son şey bizim için önemli. Ben olaylara pozitif bakan biriyim, negatif bakmam.”
 

AYGÜN: AYIRAMAM
İlçe başkanı Nedim Arsal`ın barışma girişimlerine rağmen Nevzat Doğan`ın neden adım atmadığı sorusuna Aygün`ün yanıtı şöyle oldu: “Süreç boyunca sürekli bir araya geldik. Teker teker görüştük. Bizim bu konuda yorum yapmamız yanlış olur. Ben il başkanıyım. Birini tutup ötekini atamam. İki arkadaşım da banan aynı mesafede. Bir baba evlatlarını ayıramazsa ben de öyleyim. Bu konuyu 10 Aralık`ta Ankara`da yapılacak il başkanları toplantısına taşıyacağız.”
 

ÇOKAN`IN İSTİFASI
AKP`de Nevzat Doğan-Nedim Arsal savaşı il yönetiminde de çatlaklara neden oldu. Aygün, Doğan`ın şikayet dilekçesini yürürlüğe koyması için yerel yönetimlerden sorumlu başkan yardımcısı olarak görev yapan ve aynı zamanda avukatı olan Halit Çokan`ı baskı unsuru olarak kullanıp istifa etmesini istediği ve bunun üzerine Çokan`ın istifa ettiği, ancak il yönetiminin istifa dilekçesini kabul etmediği iddiaları üzerine de “Hayır kim dedi onu. Öyle bir şey yok” diye inkar etti, sonra “Aile içi bir sorun” diye ağız değiştirdi.
 

İNKAR ETTİ, AMA...
Aygün şöyle devam etti: “Aile içi bir sorun bu. Kendisine sordunuz mu istifa edip etmediğini. Dedikodu haberlerini benden doğrulamayın. Halit Çokan`ın kendi aklı yok mu baskıyla istifa etsin. Ben böyle bir şeyi arkadaşıma ne yakıştırırım ne de söyletirim. Halit Çokan iradesi ve kişiliği olan biridir. Başkasının baskısıyla hareket edecek karakterde biri değil.” Aygün sorunu her ne kadar gizlese de Av. Çokan`ın il yönetim kurulu toplantısında Aygün`ün hemen yanında değil de gerilerde oturması gözlerden kaçmadı.
 

52 KİŞİ TAM KADRO
Toplantıda dikkat çeken bir başka nokta da daha önce parti binasına geldiğinde önce il başkanının odasına uğrayan Çokan`ın direk toplantı salonuna geçmesi oldu. Aygün, basın mensuplarını toplantının gündemi hakkında bilgilendirdikten sonra il yönetim kurulu toplantısına katıldı. Nedim Arsal`ın akıbetinin görüşüldüğü toplantıya 52 kişilik il yönetimi eksiksiz katıldı. Herkesin konuyla ilgili tek tek fikrini açıkladığı toplantı saat 19.30`da başlayıp 23.00`te sonlandı. İlk kez bu kadar uzun bir toplantı yapan AKP`liler ara da vermedi, ihtiyacı olan çıkıp giderdi.
 

‘ÖNÜMÜZÜ AÇIN` DİYECEKLER
Toplantıya disiplin kurulu üyeleri Hüseyin Gürdal, Orhan Atabay, Ekrem Özenir ve Mehmet Ali Okur katılmadı. Toplantı sonunda yönetim kurulunun aldığı kararı açıklayan il başkanı Aygün, “Konuyu mütaala ettik. 10 Aralık`ta Ankara`da yapılacak il başkanları toplantısında genel merkezden ya konuyu en kısa zamanda çözmesini ya da  Nedim Arsal`ı disiplin kuruluna vermek için önümüzü açmalarını isteyeceğiz. Yani yönetim kurulundan disiplin kararı çıkmadı. Ankara belirleyecek her şeyi” dedi. 
 

TOP, ANKARA`DA
Dışarı çıkan il yöneticilerinin toplantıda konuşulanlarla ilgili tek kelime etmemesi dikkat çekti. Toplantıda il yöneticilerinin, Doğan-Arsal arasındaki sorunun AKP`ye Kocaeli`de kan kaybettirdiği, bir an önce çözümlenmesi ve Ankara`nın acilen soruna el atması gerektiği konusunda fikir beyan ettiği öğrenildi. Topu Ankara`ya atan il yönetimi genel merkezden bir çözüm gelmezse olağanüstü bir toplantı yaparak karar almak zorunda kalacak.
 

DAHA ÖNCE DE DİLEKÇE VERMİŞ
Genel merkez tarafından görevden alınıp alınmayacağı ya da il yönetimince disiplin kuruluna verilip verilmeyeceği 10 Aralık`ta belirlenecek olan AKP İzmit İlçe Başkanı Nedim Arsal`ın akıbeti şimdilerde merak konusu olurken, kendi partisinin ilçe başkanı hakkında şikayet dilekçesi veren İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan`ın daha önce de aynı dilekçeyi verdiği, ancak yöneticilerin araya girmesiyle  dilekçesini geri çektiği öğrenildi.

 

ARSAL: GÖREVDEN ALMA KARARI ÇIKMAZ

AKP İzmit İlçe Başkanı Nedim Arsal, il yönetiminin gece yarısına kadar süren toplantısıyla ilgili olarak fazla yorum yapmaktan kaçındı. Genel merkezden ‘görevden alma` kararının çıkacağını tahmin etmediğini söyleyen Arsal, “Her şeyin hayırlısı” demekle yetindi. Arsal`ı görevden alma yetkisi bulunmayan, sadece disiplin kuruluna verebilecek olan il yönetimi 10 Aralık`ı beklerken, disiplin kurulu kararı çıktığı taktirde hangi isimlerin Arsal lehine veya aleyhine görüş beyan edeceği de merak edilen konular arasında.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ