KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.1454 TL
  • 6.8452 TL
  • 7.7628 TL
Kocaeli Zirve
AKP Grubu mecliste karardan döndü!
AKP Grubu mecliste karardan döndü!
Siyaset
Aktan Uslu
05 Aralık 2018 Çarşamba 09:42
  • 2303
  • 0

AKP Grubu mecliste karardan döndü!

Dilovası Belediye Meclisi, fena karıştı. Belediyeye ait, Dilovası OSB içinde bir yere kiracı adayı çıktı. İmar Komisyonu’nda oy çokluğuyla ret önerisi; AKP Grubu’nda oy birliğiyle ret, Meclis’te oy birliğiyle erteleme çıktı. Enver Aydemir, grup kararının meclis öncesi sızdığı gerekçesiyle ağır hakaretlerde bulundu

Dilovası Belediyesi ve Belediye Meclisi.. Bildiğiniz gibi.

Yakın tarihte; Kocaeli Valiliği’nin bir süreliğine gündemde kalıp yanlış bulunduğu gerekçesiyle geri çektiği kararına dayanarak karar alınan.. “Nerede o Valilik kararı” denilince sessiz kalınarak usulsüz kararlar alındığı bizzat Meclis tarafından onaylanan..

Belediye meclisine dair üstelik Dilovası Belediyesi Basın Bürosu tarafından basına servis edilen bir haberin Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar tarafından yalanlandığı..

Bir başka toplantıda tanık olundaki.. Bir ek gündem maddesinin önergesinin dahi verilmeden onaylandığı..

Dilovası Belediye Meclisi buna da tanıklık etti.

Dilovası Belediye Meclisi’nin Ali Toltar başkanlığında gerçekleşen aralık ayı olağan meclis toplantısının bir numaralı gündem maddesi, 102 ada 2 no’lu parselin kiralanma talebi idi.

Güvenilir kaynaklardan edinilen bilgiye göre yerin beş altı kiracı taliplisi vardı. Onlardan –ismi şimdilik bizde saklı- biri dünkü meclisi oğluyla birlikte takip etti. Meclisi izleyenler için ayrılan bölümde, oranın fotoğrafı çekilirken yüzünü kapattı. Enver Aydemir’in hışımla meclisi terk ettiği esnada oğluyla salondan çıktı. Kendisine ulaşamadık. İsminin gizlenmesi, fotoğrafının yayınlanmamasını talep hakkı olduğundan esasla, ismini en azından şimdilik bizde saklı tutuyoruz.

Sözü geçen yer Dilovası OSB sınırları içinde, Dilovası Belediyesi’ne ait, 7 dönüm civarı ve atıl durumda olan bir yer. Dilovası Belediye Meclisi bağımsız üyesi ve İmar Komisyonu üyesi Ferdi Erdoğan yerde incelemede bulunmuş. Yeri her kim kiralarsa kiralansın sadece hafriyatı için 100 bin TL tutarında bir yatırım/harcamayı gözden çıkartması gerektiğini öne sürdü.

Dilovası Belediyesi’nde İmar Komisyonu AKP’li M.Halit Ekici başkanlığında; AKP’li meclis üyeleri Enver Aydemir, bu dönem partisinden belediye başkan aday adayı da olan Hamit Topçi ve Cafer Avşar ile bağımsız üye Ferdi Erdoğan’dan oluşuyor.

Komisyon konuyu görüşmek üzere üç kişiyle, yeterli çoğunlukla toplandı. Komisyon Başkanı Halit Ekici, Cafer Avşar ve Ferdi Erdoğan konuyu görüştü. Erdoğan’dan edinilen bilgiye göre Ekici ve Avşar talebin reddi, Erdoğan talebin kabulü yönünde görüş belirtti. Bilindiği üzere komisyonların karanın bağlayıcılığı yoktur. Meclise sundukları, görüş ve öneri mahiyetindedir.

İmar Komisyonu’nun imzasız şekilde Meclis’e sunduğu yazılı önergede özetle, “Kiralama talebi komisyonca uygun görülmemiştir” ifadesi yer almakla birlikte bunun oy çokluğu ile mi, oy birliği ile mi alındığı ifade edilmedi. Öte yandan komisyonun meclise sunduğu o yazılı evrak komisyon üyeleri tarafından dünkü meclis toplantısı sonrası imzalandı.

Dün Meclis sonrası da görüştüğümüz Enver Aydemir, o kararın meclis sonrası onayında hiçbir usulsüzlük olmadığını söyledi: “Bağlayıcı olan komisyonun önerisi değil meclisin aldığı karardır. Komisyon tarafından hazırlanan sözünü ettiğiniz raporlar bazen kelime, cümle değişikliğine gittiği için komisyon üyeleri meclis sonrası imzalar.”

Öte yandan aynı konu meclisten bir gün önce AKP Grubu’nda da görüşüldü ve AKP Grubu’nda oy birliğiyle, talebin reddi kararı alındı. Ve grup toplantısının bitmesinin ardından mecliste karar alınana kadar dışarı sızmaması gereken o grup kararı, Enver Aydemir’in iddiasına göre grup toplantısının hemen ardından dışarıya sızdırıldı.

Kocaeli Zirve’nin edindiği, kesinlik derecesi hayli yüksek söylentiler ise şöyle: Ve AKP Grubu’nun meclis toplantısına kadar saklı kalması gereken o kararı yerin tek kiracı adayı ve beş kiracı adayından biri olan, dünkü Meclis toplantısına da katılan kişinin kulağına kadar gitti. O kişi, talebine dair destekçi olmasını istediği, “Ben gruptan ne karar çıkarsa ona uyarım” diyen Enver Aydemir’i arayıp, “Sözünü yerine getirmediğini” iddia etti. Aydemir küplere binerken o kişiyi, “O zaman yarın meclise gel, kimin sözünü yerine getirmediğini gör” diye uyardı.

O gündem maddesi meclisin onayına komisyonun önerdiği şekilde, “Talebin reddi” şekliyle değil, yüksek ihtimalle Ferdi Erdoğan’dan gelen sözlü önergeyle, daha geniş bir inceleme yapılması için “erteleme” talebiyle onaya sunuldu. Enver Aydemir dâhil tüm meclis üyelerinin kabul oyuyla, oy birliğiyle ertelendi. Yüksek ihtimalle 2019 yılının ocak ayındaki meclis toplantısında karara varılacak.

Belediyeye ait 7 dönümlük o yer; üzeri sadece çevrilerek ama üzerine hiçbir inşaat yapılmaması kaydıyla, 10 yıl süreyle kiralanacak. Yere talip olan kişi veya talip olanların imarda “Sosyal donatı alanı” diye kayıtlı olduğu söylenen yeri, “Üstü açık depo” veya prefabrike tipi yapılaşmaya izin verilirse ağırlıklı olarak ağırlıklı OSB’deki sanayicilere ve idarecilerine yönelik restaurant, kafe türü bir yatırımla değerlendireceğine olasılık veriliyor.

Dilovası Belediyesi AKP Meclis Üyesi ve imar komisyonu üyesi Enver Aydemir dünkü mecliste tabiri caizse kastı kavurdu. Aydemir, AKP Grubu’nda alınan karara mecliste uyulmadığı iddiasıyla yetinmedi. Grup kararını sızdıranın kim olduğunu tespit için, “Ş…..z oğlu ş…..”, “İ… oğlu i…” gibi tahrik edici cümleler de kurdu. Ardından meclis salonunu terk ederken hemen peşinden yerin kiracı adayı oğlu ile birlikte çıkarken arkasından, “Enver abii..” diye seslendiği duyuldu.

Meclis toplantısı sonrası görüşünü aldığımız Enver Aydemir, “Gerekçe her ne olursa olsun kullandığınız kelime ve ifadeler yanlıştı” şeklindeki eleştirimize karşın, “O bilgiyi sızdırmak ş……..r. AKP Grubu’nda alınan karar, namusumuzdur. O tavrı sergileyen kişiyi tahrik etmek, açığa çıkartmak için kullandım o ifadeleri. Ama o hakaretleri hazmetti ve kendisini açığa çıkartmadı. Bana bu tepkimde ilçe başkanımız Osman Akbulut da eminim bana hak verirdi” diye konuştu.

Enver Aydemir, salondan çıkarken meclise de başkanlık eden Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar’ı da meclisi yönetememekle itham etti.

Ali Toltar, Meclis toplantısı sonrası bir başka tavrında da şaşırtmadı. Dilovası Belediye Meclisi’nin dünkü toplantısını ilimiz basınından sadece Kocaeli Zirve takip etti. Gebze Bölgesi basınının yanı sıra Dilovası İlçe basını da meclise kayıtsız kaldı.

Meclisi takip eden arkadaşımız hayli karışık olan konuya dair kişilerden görüş almak için Ali Toltar ve beraberindekilerin yanına gitti. Daha önceden aynı arkadaşımızı meclis salonuna sokturmamak; sosyal medyadan tamamına yakını hemşerisi ve belediye çalışanlarınca olmadık hakaretlerin yağdırmasını emretmekten şüpheli Ali Toltar..

Arkadaşımız şahsında yerel basını bir takım çevrelere bir kez daha hedef gösterdi. Görüş almak istemesine rağmen bildiğini yazacağını iddia etti.

Daha önce sorulardan da; üstelik söz vermesine rağmen sözünü yerine getirmeyen, buna karşın basını tek taraflı haber yapmakla suçladığı da bilinen Ali Toltar dün yine sorulardan, şahsımızda basını hedef göstererek kaçtı. Öte yandan Enver Aydemir’in belediyeyi ve meclisi yönetemediğine dair eleştirisine yanıt hakkı vardı. Kullanmadı. Suskun kalarak belediyeyi ve meclisi yönetemediğine dair eleştiriyi kabullendi ve bizzat kendisi doğruladı.

İmar komisyonunun başkanı Hamit Ekici’den açıklama almak istedik ancak birkaç cümle kurdu. Anlamadık. Şayet yazılı açıklama gönderirse yer vereceğiz.

İmar komisyonu üyesi Ferdi Erdoğan ise yerin kiralama talebine komisyonda da olumlu görüş verdiğini belirtip, “Raporda yer aldığı şekilde etrafı çevrilerek, üzerinde hiçbir yapılaşmaya gidilmeden kiralanması taraftarıyım. Satılmamalı ama kiralanarak belediyemiz gelir edinmeli. Mecliste de tavrım o yönde oldu. Talebin tekrar gözden geçirilmesi için ertelenmesi, doğru oldu. Yine aynı görüşümü savunuyorum” dedi.

Enver Aydemir’in meclisteki tepkisi esnasında kullandığı kelimelerin şık olmadığını belirtip imar komisyonunun üyesi olduğu gerekçesiyle, bağımsız üye olsa ve AKP Grubu toplantısına katılmasa dahi kısmen kendisini de bağladığını belirten Erdoğan, “Enver abinin tepkisi esnasında kurduğu o ifadeleri doğru bulmuyorum” diye konuştu.

Enver Aydemir ise, “Ferdi Erdoğan’ı kast etmediğim aleni ortadadır. Bence üzerine alınmakla doğru yapmadı. Kesinlikle kendisini kast etmedim. AKP Grubu’nun o kararı dışarıya AKP’li bir meclis üyesi tarafından sızdırıldı” dedi.

 

DİĞER HABERLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ