KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7372 TL
  • 6.3027 TL
  • 7.1361 TL
Kocaeli Zirve
AKP’de ertelenen ilçeler Civelek’in markajında
AKP’de ertelenen ilçeler Civelek’in markajında
Siyaset
22 Aralık 2011 Perşembe 11:21
  • 1555
  • 2

AKP’de ertelenen ilçeler Civelek’in markajında

AKP İl Başkanı Mahmut Civelek, hafta sonu tüm mesaisini Derince, Gebze ve Dilovası’nda genel merkezin prensip kararına aykırı davranan ilçe başkanları ve başkan adaylarıyla görüşmeye ayıracak

AKP İl Teşkilatı, haftalık yönetim kurulu toplantısı gerçekleştirdi. Parti binasında yapılan toplantı öncesi HAS Parti İl Başkanı Erol Pekcan ve yönetim kurulu üyeleri AKP İl Başkanı Mahmut Civelek`i ziyaret etti. HAS Parti tarafından hazırlanan yeni anayasa taslağını Civelek`e takdim eden Pekcan, yeni bir anayasa için anayasa yapıcı bir meclis oluşturulmasını ve 12 Eylül ruhunun yeni anayasadan tamamen silinmesi gerektiğini söyledi.
 

SAMİMİ SOHBET
Oldukça samimi bir havada geçen ziyarette ilk sözü alan ev sahibi Civelek, HAS Parti`nin yeni anayasa teklifini TBMM`nin sitesinden okuduğunu söyleyerek, “Bu sitede bir şey dikkatimi çekti. Sitenin ziyaret edilme oranı şuana kadar 10 bin olmuş. Bu sitenin reklamının çok yapılmadığını gösteriyor. Partimiz yeni anayasa için tüm partilerden oluşan bir komisyon kurdu. İnşallah hayırlı bir şeyler olur” dedi.
 

SİTEM DOLU SÖZLER
HAS Parti İl Başkanı Erol Pekcan ise, “Biz aynı hareketin başka bir halkasıyız. Bu parti ihtiyaçtan doğdu. Bu toplumun bir parçasıyız. Biz teklif sunan, öneri sunana bir muhalefetiz. Hatta bazen eleştiriliyoruz, sert eleştiri yapmadığımız için. Ama klasik yöntemlerle muhalefet olmaz. Toplumda ‘Aldığınız oy kadar konuşun` algısı oluşmuş. Bize ‘AKP`nin yedeği` diyorlar. İki arada bir derede kaldık. Kimseye yaranamıyoruz” diye sitem ederek sözlerine başladı.
 

DEMOKRASİ ŞÖLENİ
Daha sonra yeni anayasa taslağıyla ilgili konuşan Pekcan, “12 Eylül ruhunun kalmadığı bir anayasa yapılsın. Seçim barajlarını savunmak darbeyi savunmakla eş değer. Siz halifesiniz biz de sizin yakanızdan tutan sahabeyiz. Yeni anayasa için ilk ziyaretimizi size yaptık. Meclisteki tüm partileri ziyaret edeceğiz” dedi. Pekcan sözlerinin sonunda Civelek`ten demokrasi şöleni havasında bir il kongresi beklediğini belirtti.
 

ESPİRİLİ YAKLAŞIM
Bu sırada Pekcan ile yakın arkadaş olan AKP İl Yöneticisi Av. Halit Çokan`ın “Sanane bizim kongremizden” şeklinde espirisi herkesi güldürdü. Civelek, Pekcan`ın bu isteği karşısında, Biz de HAS Parti`nin demokrasi şölenin merakla bekleyeceğiz” karşılığını verdi. AKP`li yöneticileri, bir ara hiç susmamacasına anayasa değişikliğini anlatamaya başlayan Erol Pekcan`ı sabırla dinledi.
 

GEREĞİNİ YAPACAKLAR
Ziyaret sonrası basın mensuplarını makamında ağırlayan il başkanı Civelek, yönetim kurulu toplantısı öncesi gündemle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Civelek, “Bundan sonraki süreçte Derince, Gebze ve Dilovası ilçeleriyle ilgileneceğim. Bizim fikir ayrılığına düşmemiz ilişkilerimizi hiç etkilemedi. Zaten arkadaşlarımızla çok sık görüşüyoruz. Ben arkadaşlarımızın kendi ilçeleri için gereğini yapacaklarına inanıyorum” dedi.


GERİ ADIM DEĞİL
Civelek, “Yüksek Seçim Kurulu 26 Şubat`a kadar bu kongreleri yapma hakkı verdi bize. Bu tarihe kadar kongrelerimizi yapacağız. Hafta sonu mesaimizi üç ilçemize ayıracağım. Arkadaşlarımızın alacağı kararı geri adım olarak algılamamak gerek. AKP`nin menfaati için adaylıktan çekileceklerdir. Öte yandan Kandıra kongremizi de tamamladık. Listeyi tamamen Erdinç başkanımızın istediği gibi yaptık. Biz kimseyle pazarlık yapmadık yapmayız da. Sadece uzlaşma var” diye konuştu.
 

DERİNCE`DE ARAYIŞ
Derince`de Mehmet Eryürek ile yapılacak görüşmeler neticesinde çıkacak olumlu sonuca göre bir aday belirleme trafiğine girerek Ankara`da istişareler yapacaklarını da söyleyen Civelek, “Daha önce görüşmeler yaptığımız arkadaşlarımızın bazılarıyla tekrar görüşmeler olacak. Diğer ilçeler de ise adaylarımız zaten belli. Başka bir aday aramıyoruz. Derince, Gebze, Gölcük ve eski il gençlik kolları başkanımıza il yönetiminde olacakları yönünde bir sözümüz var. Bunun dışında il yönetimi için kimseye söz verilmiş değil” diyerek sözlerini tamamladı.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ