KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7216 TL
  • 6.4298 TL
  • 7.1277 TL
Kocaeli Zirve
AKP’de jet hızında bayramlaşma
AKP’de jet hızında bayramlaşma
Siyaset
26 Ekim 2012 Cuma 14:23
  • 2495
  • 5

AKP’de jet hızında bayramlaşma

AKP İl Başkanlığı’nın geleneksel bayramlaşması cuma namazı nedeniyle jet hızında oldu. Parti yöneticileri namaza yetişmek için kısa konuşmayı tercih etti
AKP İl Başkanlığı`nın geleneksel bayram buluşması parti binasında gerçekleşti. Teşkilat üyelerinin yoğun katılım gösterdiği bayramlaşma, hac ziyareti nedeniyle kutsal topraklarda olan il başkanı Mahmut Civelek`siz yapıldı. 2 Kasım`da dönecek olan Civelek`in yerine vekalet eden Mehmet Uzunoğlu, konuklarını karşıladı. Bayramlaşma programı cuma gününe denk gelince namaza yetişmek için jet hızıyla yapıldı, konuşmalar kısa tutuldu. 
 
BAKAN DA GELDİ
Bayramlaşmaya; Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, milletvekilleri Fikri Işık, İlyas Şeker, Sibel Gönül, Mehmet Ali Okur, eski milletvekili Eyüp Ayar, il kadın kolları başkanı Oya Tunçel, il gençlik kolları başkanı Yusuf Akın, bazı belediye başkanları, ilçe başkanları, parti yöneticileri, eski belediye başkanları ve eski yöneticiler ile çok sayıda teşkilat üyesi katıldı.
 
AYGÜN VE BAŞTOPÇU
Milletvekili Zeki Aygün ve Muzaffer Baştopçu, yurt dışında olduğu için bayramlaşmaya katılmadı. Partililerin büyük bölümü il binasındaki toplantı salonu sıcak olduğu için dışarıda beklemeyi tercih etti. Parti binasına ilk gelen isimlerin başında bakan Ergün oldu. Oldukça keyifli olduğu gözlenen Ergün, il başkanlığı makamında otururken espiri yapmayı da ihmal etmedi. 
 
ESPİRİSİYLE GÜLDÜRDÜ
Bakan Ergün Kurban Bayramı`nın klasikleşen espirisi, “Hac bu yıl da Kurban Bayramı`na denk geldi” sözünü yineleyerek herkesi güldürdü. İl başkanlığı makamında kısa bir sohbet gerçekleştiren Ergün ve beraberindekiler daha sonra toplantı salonuna geçti. Burada ilk sözü alan il başkan vekili Uzunoğlu, herkesin bayramını kutladıktan sonra mikrofonu Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu`na verdi.
 
BAŞKAN ÇOK DURGUNDU
Durgunluğuyla dikkat çeken başkan Karaosmanoğlu, cuma namazına yetişmek adına çok kısa konuştu. Normalde mikrofonu eline aldığında uzun uzun konuşan Karaosmanoğlu, “Allah nice bayramlara kavuşmayı nasip etsin” demekle yetindi. Karaosmanoğlu`nun bu durgunluğu 27 Ekim 2013`te yapılması planalan yerel seçimlerde adaylığındaki belirsizliğe bağlandı.
 
BÜYÜKŞEHİR MESELESİ
Bildiğiniz gibi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, eylül ayının sonunda yapılan büyük kongrede bakan Ergün`ü MKYK`ya almamış ve tüzük değişikliği yaparak bakanlara büyükşehir belediyesinin yolunu açmıştı. Ergün, daha önce yaptığı açıklamada Büyükşehir`e aday olmayacağını açıklasa da MKYK`ya girmemesi Ergün`ün adaylığını bir kez daha gündeme getirmişti.
 
VEKİLLER DE SÖZ ALADI
İşte bu belirsizlik başkan Karaosmanoğlu`nun bayramlaşmada durgun ve düşünceli görünmesine neden oldu. Başkan Karaosmanoğlu kısa konuşmasının ardından sırasıyla mikrofonu milletvekillerine uzattı. Milletvekilleri de kısa kısa konuşup, tüm teşkilatın bayramını kutladıktan sonra bakan Nihat Ergün sözü aldı. Ergün, konuşmasında hedefine CHP`yi aldı. 
 
CUMHURİYET TARTIŞMASI
Özellikle son günlerde yaşanan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları tartışması üzerinden CHP`yi sert sözlerle eleştiren Ergün şunları söyledi: “Cumhuriyet kutlamaları milletin inanç ve değerlerini aşağılamanının zemini değildir. ‘Cumhuriyeti biz kurduk` diyenler, sadece istismar yapanlardır. Cumhuriyetin özünde egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Cumhuriyet 1920`de meclis kurulduğunda yaşanmaya başladı.
 
CHP BOŞ KONUŞUYOR
CHP yokken cumhuriyet ruhu vardı. Bu partinin adında halk var ancak içinde yok. Bu millet cumhuriyeti özümsemiş bir millet. Biz, redd-i miras yapmıyoruz. Halkın da bizim de istediğimiz tek şey cumhuriyetimizi güçlendirmek, ecdadımıza sahip çıkmak. Demokrat Parti 1950`de iktidara gelmesiydi işte asıl o zaman cumhuriyet tehlikedeydi. CHP`liler konuşuyor ama boş konuşuyor. Cumhuriyeti özümsemeyen grup CHP`dir.”
 
ADAM GİBİ MUHALEFET…
Demokrasi tartışmalarına da değinen Ergün, yeni Büyükşehir Yasası ile ilgili CHP`lilerin sunduğu eleştirilere yanıt verdi. Bakan Ergün, “Türkiye demokrasisinde eksiklikler olabilir. Ama en önemli eksiklik adam gibi muhalefet olmaması. Biz de iyi bir muhalefet görmek istiyoruz ama yok ki. Darbeye teşebbüs etmekle tutuklu yargılananları milletvekili adayı yapmak mı demokrasi? 
 
AKİF`TEN DİZLER OKUDU
Büyükşehir Yasası ile eyalet sistemi getirdiğimizi söylüyorlar. Bunu cumhuriyet tartışması haline getirmeye gerek var mı? Komşularımıza yardım etmeyi bile iç politika meselesi yaptılar” diye konuştu. Bakan Ergün, CHP`ye olan kızgınlığını Mehmet Akif Ersoy`un şu dizleriyle ifade etti: “Şarka bakmaz, garbı bilmez, edepten yok payesi, ?bir kızarmaz yüz, bir yaşarmaz göz bütün sermayesi.”
 
BAŞKAN, KUYRUKTA UYARDI
Sözlerini tüm teşkilatın bayramını kutlayarak tamamlayan bakan Ergün ile yöneticiler daha sonra parti binasının önüne inerek burada tüm teşkilat üyeleriyle tek tek tokalaştı ve bayramlarını kutladı. Namaz saatinin yaklaşmasından dolayı partililerle hızlı bir şekilde bayramlaşılırken başkan Karaosmanoğlu, bayramlaşma kuyruğunda muhabete dalan partililere acele etmeleri yönünde sık sık telkinde bulundu. Hatta bazen partililere karşı sesini dahi yükselterek, sırada bekleme yapmamalarını istedi.
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ