KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7880 TL
  • 6.4414 TL
  • 7.4606 TL
Kocaeli Zirve
AKP'li gençlerden ilginç öneriler
AKP'li gençlerden ilginç öneriler
Siyaset
20 Aralık 2011 Salı 13:15
  • 2168
  • 7

AKP'li gençlerden ilginç öneriler

AKP İl Gençlik Kollar’nın ‘AK Vizyon 2023 Kocaeli İstişare Toplantısı’ sonuç bildirgesi açıklandı. Kocaeli gençliğinin yaptığı bu çalışma Türkiye’ye örnek olurken çalıştaydan ilginç öneriler çıktı

AKP İl Gençlik Kolları`nın 16-18 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirdiği ‘AK Vizyon 2023 İstişare Toplantısı` çalıştayının sonuç bildirgesi parti binasında yapılan toplantıyla kamuoyuna duyuruldu. 3 gün süren ve 20 ilden 40 gencin katılımıyla yapılan çalıştayla ilgili değerlendirme yapan il gençlik kolları başkanı Yusuf Akın, ‘Gençlik ve Siyaset`, ‘Gençlik ve Üniversite`, ‘Gençlik ve Anayasa`, ‘Gençlik ve Yerel Yönetimler`, ‘Gençlik ve Sosyal Medya` başlıkları altında gençlerin önemli veriler elde ettiğini söyledi.
 

TÜM TÜRKİYE'YE ÖRNEK OLDU
Çalıştayın Türkiye`de bir ilk olduğunu belirten Akın, Kocaeli`de 20 ilin katılımıyla gerçekleşen bu çalışmanın aysınının 61 ilin gençlik kolları tarafından da yapılacağını belirtti. İl teşkilatı olarak yaptıkları bu çalışmanın Türkiye`ye model olmasından onur duyduklarını dile getiren Akın, hazırlanan sonuç bildirgesinin incelenip daha çok geliştirileceğini, 61 ilde yapılacak toplantıların ardından kendilerine bir yol haritası çıkaracaklarını ifade etti.


ÜZERİNDE ÇALIŞACAĞIZ
Akın çalıştaydan çıkan sonuçları şöyle akatardı:  "Büyüklerimiz çalışmamıza teveccüh gösterdi, tüm Türkiye'de uygulanmasını istedi. Çalıştay sonucu bir rapor hazırladık. Raporumuzda ‘Gençli ve Sİayseta başlığında; siaysetin tek limanının ahlak olduğunu gördük. Gençlerin taleplerini demokratik ortamlarda hoşgörülü bir şekilde, düzeyli, ciddi ve dıyaloğa açık  bir tarzda aktarmaları için ortam oluşturulacaktır.
 

MİLLETVEKİLİ YARDIMCILIĞI
Ayrıca, milletvekili seçimlerinde gençler için kota getirilmesi ve milletvekili yardımcılığı kurumunun oluşturulmasıyla gençler siyasete hazırlanmalıdır. ‘Gençlik ve Üniversite` başlığında; gençlik merkezlerinin ve basına açık kürsü uygulamasının yaygınlaştırılması, öğrenci temsilcilerinin yetkilerinin artırılması, öğrenci referendum, öğrenciyle ilgili alınacak kararlarda öğrenciye söz hakkı verilmesi gerekir.
 

KENT TANITILMALI
‘Gençlik ve Yerel Yönetimler` konusunda; gençliğe yönelik sosyal alanlar genişletilmeli, kültür sanat alanındaki faaliyetler artırılmalı, kültür gezileri düzenlenmeli, mesleki eğitim merkezleri açılmalı, dışarıdan gelen öğrencilere kent tanıtılmalı, staj yapabilecekleri koşullar oluşturulmalı, kent konseyi gençlik yapılanmaları etkin kullanılmalı ve bu kurumlarda gençlik sorunları en iyi şekilde dile getirilmelidir.
 

SOSYAL TEŞKİLATLANMA
‘Gençlik ve Sosyal Medya` başlığında; sosyal medyanın doğru kullanımı için tanıtıcı reklamlar yapılmalı. Sosyal medya üzerinden teşkilatlanma faaliyetleri etkin hale getirilmelidir. Tüm teşkilat hesapları kurumsallaştırılarak, bu hesaplar üzerinden sosyal medya kullanımı yaygınlaştırılmalı. ‘Gençlik ve Yeni Anayasa` başlığında ise; gençlere yönelik koruyucu önlemler, gençleri eğitici faaliyetler yasalaşmalı.
 

GENÇLER İÇİN YASA
Ayrıca gençlerin siyasal ve toplumsal hayata katılımının teşvik edilmesi sağlanmalıdır. İstismarı önleyici önlemler alınmalıdır. İfade ve düşünce özgürlüğü, sendika kurma hakkı, toplu iş sözleşmesi, grev ve lokavt hakkı güvence altına alınmalıdır. Gençlerin psikolojik-kişisel gelişimini olumsuz yönde etkileyecek haklar sınırlandırılmalıdır ve TBMM bunu yasalaştırlmalıdır.” Gençler, sonuç bildirgesini önümüzdeki süreçte kitaplaştırarak siyasi büyüklerine sunacak.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ