KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7416 TL
  • 6.3247 TL
  • 7.1251 TL
Kocaeli Zirve
Vergi borçları taksitlendiriliyor
Vergi borçları taksitlendiriliyor
Ekonomi
20 Nisan 2010 Salı 11:21
  • 1843
  • 1

Vergi borçları taksitlendiriliyor

Ekonomideki toparlanmanın ardından vergi gelirlerini katlayan Maliye tahsilatı artırmak için yeni çalışma başlattı. Kriz sebebiyle vergi borcunu ödeyemeyen işletmeler rahatlatılacak. İşte yeni uygulamanın ayrıntısı.

Gelir İdaresi Başkanlığı tahsilat birimi tarafından üzerinde çalışılan projede vergi borcuna taksit ve matrah artışı gibi farklı alternatifler üzerinde duruluyor. Taksit uygulamasının yanı sıra firmaya göre borcun yeniden yapılandırılması ve matrah artışı masada yer alıyor. Matrah artışı uygulamasına geçilmesi halinde mükelleflerden beyanlarını artırmaları istenecek. Örneğin, daha önce verginin hesaplandığı matrah 100 lira iken, işletmeden bu miktarı 150 liraya çıkarması istenecek.


GECİKME FAİZİNDEN KURTULUN

Borcu yeniden yapılandırılanlar gecikme faizinden kurtulurken, matrahlarını artıranlar da vergi incelemesine tabi tutulmayacak. Proje aşamasında bulunan çalışmaya ilişkin alternatiflerin değerlendirildiğini ifade eden Maliye yetkilileri, konuyu Ekonomi Koordinasyon Kurulu'na da (EKK) taşımayı düşünüyor. Düzenlemenin yılın ortasına kadar yetiştirilmesi planlanıyor.Herhangi bir vergi affı düşünmeyen Maliye'nin bu kapsamdaki hedefinin esnaf ve reel sektör temsilcilerini rahatlatmanın yanı sıra tahsilatı artırmak olduğu belirtiliyor.


FİRMALARA DESTEK

Yetkililer, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in genel affa karşı olması sebebiyle işletmeleri rahatlatacak formüller arayışında olduklarını, vergide uyumu bozmayacak bir yapı üzerinde durduklarını kaydetti. Maliye bürokratları, ekonominin iyi olduğu dönemlerde vergi borcu takmayan mali yapısı güçlü firmaları zorda bırakmayacak bir formül üzerinde çalışıyor. Vergi borcu sebebiyle işletmenin tüm hesaplarına haciz konulması yerine borçlarına taksit yapılarak firmanın ayakta kalmasına destek olunması gündemde.
 

EN BORÇLULAR BELEDİYELER VE KULÜPLER
Vergi borçlarına taksit uygulamasının, kriz sebebiyle başarıya ulaşamadığına dikkat çeken Maliye kaynakları, ekonominin çıkışa geçtiği dönemlerde yapılacak düzenlemelerin daha verimli olacağı görüşünde. Türkiye'de 637 bin vergi mükellefi bulunuyor. Bunun ancak yüzde 1-2'si denetleniyor. Maliye'nin vergi borcunu ödememeyi alışkanlık haline getiren bu kişi ve kurumlardan toplam alacak miktarı 25 milyar 913 milyon lira. Gelir İdaresi'nin 850 bin lirayı aşan vergi ve cezasını ödemeyenlerin listesinde 5 bin 889 mükellef bulunuyor. Borç takanlar sıralamasında eskiye göre büyük bir değişim yaşanmazken, vergi borçluları listesine tasfiye halindeki İmar Bankası şubelerinin yanı sıra belediyeler, tekstil şirketleri, akaryakıt sektörü ve spor kulüpleri damgasını vuruyor.


BÜYÜKŞEHİR`İN BORCU

Belediyelerin vergi borçları sıralamasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi toplam 121 milyon 31 bin lira vergi borcu ile ilk sırada yer alıyor. Gebze Belediyesi 47 milyon 328 bin 580 liralık borçlu ile en borçlu belediyeler arasında. Bunun dışında Kocelispor`nda 40 Milyon TL.üzerinde vergi borcu bulunuyor.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ