KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8898 TL
  • 6.6063 TL
  • 7.4152 TL
Kocaeli Zirve
AKP'li vekillerin “çizik” korkusu
AKP'li vekillerin “çizik” korkusu
Siyaset
27 Kasım 2010 Cumartesi 10:01
  • 1260
  • 3

AKP'li vekillerin “çizik” korkusu

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, milletvekillerine seçime kadar partinin ve Meclis’in çalışma takvimini anlatırken verdiği tarihler ve adaylıklarla ilgili üstü kapalı mesajlar AKP’liler arasında kaygılara yol açtı.

Erdoğan`ın, 12 Haziran`da yapılacak genel seçimler için resmi start tarihi olarak 12 Mart`ı göstermesine karşın aday listelerini YSK vereceği tarihe kadar Meclis`i açık tutmak istemesi, AKP milletvekilleri arasında “listede büyük çizik geliyor” kuşkularına neden oldu. 100-150 arası AKP`li vekil haziranda “eski milletvekili” olabilir.


Erdoğan, 12 Haziran`da seçimin yapılacağını belirtirken Meclis`i asıl olarak 12 Mart`a kadar yoğun olarak çalıştırıp, 12 Mart`ta da seçim için resmi start vereceklerini ve “kampanya için alanlara inileceğini” açıkladı. Ancak Erdoğan, 12 Mart tarihinde Meclis`in de kapatılacağını söylemedi. Edinilen bilgiye göre Erdoğan, 12 Mart`ta seçim öncesi tüm yasama çalışmaları tamamlansa bile Meclis`i açık tutacak. Meclis ancak Erdoğan`ın milletvekili aday listelerini YSK`ye teslim etmesinin ardından kapanacak. Bu tarihin de yaklaşık olarak nisan ayının ortalarını bulabileceği belirtiliyor. Erdoğan`ın Meclis`i listeler YSK`ye verildikten sonra kapatacak olması, milletvekilleri arasında, “2007 seçimlerindeki gibi büyük bir çizik geliyor. Grubu büyük oranda yenileyecek. Listeleri verecek, tepkiler nedeniyle gürültü kopmaması için de Meclis`i kapatıp hemen seçime gidecek” kaygılarının dile getirilmesine neden oldu.


AKP kulislerinde Erdoğan`ın listeleri verdikten sonra Meclis`i kapatmasında yüksek sayıda milletvekilinin yeniden aday gösterilmemesi durumunda yaşanacak olası bir “küskünler hareketi” girişimini de engelleme amacının belirleyici olduğu da konuşuluyor.


Erdoğan`ın milletvekillerine hafta içi Meclis çalışmalarına hafta sonu da seçim çalışmalarına duyarlı davranmaları konusunda verdiği mesajlar da AKP`liler arasında “çiziğin çapının büyük olacağı” kaygılarını arttırıyor. AKP`de “durumundan emin olamayan” milletvekilleri, bu nedenle Meclis çalışmasından çok teşkilat çalışmalarına ağırlık vermeye başladı.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ