KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
AKP’nin benden çekeceği var
AKP’nin benden çekeceği var
Siyaset
02 Aralık 2009 Çarşamba 10:47
  • 1431
  • 16

AKP’nin benden çekeceği var

CHP İzmit İlçe Kongresi öncesinde adaylığını açıklayan İsmail Erenkaya, “Seçilirsem şimdiden duyurmak istiyorum; AKP’nin benden çekeceği var. AKP için hiçbir şey artık eskisi gibi olmayacak” diyor

Kongre sürecindeki CHP`de hareketli günler yaşanıyor.
İzmit dışındaki tüm ilçelerde delege seçimleri tamamlandı, adaylar ortaya çıktı, gözler kongrelere çevrildi.
Bazı ilçelerde mevcut başkanlar seçimlere rakipsiz girecek, bazı ilçelerde ise iki, hatta üç adaylı ve oldukça çekişmeli kongreler yapılacak.
Delege seçimlerinde en sona İzmit ilçe kaldı.
Bu hafta ve önümüzdeki hafta sonu İzmit ilçede delege seçimleri var.
Bütün seçimler ilçe binasında yapılacak.
CHP İzmit İlçe Örgütü`nde delege seçimleri öncesinde ‘ben adayım` diyenler olduğu gibi;
Delege seçimlerini bekleyenler de var.
İşte adaylığını resmen açıklayanlardan biri; İsmail Erenkaya.
1977 yılından beri parti üyesi olan Erenkaya, geçen dönem de ilçe başkanlığına adaylığını koymak istemiş;
Ancak yeterli imzayı toplayamamıştı.
Kadıköy Mahallesi`nde uzun yıllar delegelik ve mahalle temsilciliği yapan, br dönem ilçe yönetim kurulunda da görev alan Erenkaya;
“Mahalle seçimlerinde 1500 kişiyi sandığa getirdiğimiz günler oldu. O günleri yaşatmak için adayım” diyor.
Erenkaya ile sohbetimizde sadece adaylığını konuşmadık.
Ömer Hazer ve yönetiminden tutun da Aleviler`in CHP`ye tepkisine kadar çeşitli konularda söyleştik.
Umarım keyifle okursunuz.

 

CHP İzmit İlçe Başkanlığı için adaylık süreciniz nasıl başladı?
Ben ailemden, işimden, her şeyimden önde görürüm partiyi. Çünkü; ailemin de, çocuğumun geleceğinin de CHP iktidarında şekilleneceğini düşünüyorum. Ben 22 seneden beri CHP`ye hizmet eden bir hamal olarak görüyorum kendimi. Abdurrahman Çınar döneminde yöneticilik yaptım. Genç arkadaşların önünü açmak için de ikinci kez yönetime girmek istemedim. Örgütlerde ne kadar sık değişim olursa, o kadar heyecanlı, o kadar verimli olunacağını düşünüyorum. Parti içindekileri, partinin işleyişini, üyelerimizi tanıyorum, adaylık için uygunum. Bundan önce yapılan ilçe kongresinde ilçenin heyecansız ve yorgun tavrı nedeniyle başarılı olamayacaklarını yüksek sesle dile getiren bendim. Herkesin ses çıkarmadığı bir dönemde, ‘Mevcut yapıyla bir katkı veremezler, heyecanları yok` diyen bendim. Doğal olarak da tek konuşan bendim ve aday olabilecek kişi de benim. Bu partide heyecanı yaratacak olan benim.


Peki seçilirseniz?
Seçilirsem şimdiden duyurmak istiyorum; AKP`nin benden çekeceği var. AKP için hiçbir şey artık eskisi gibi olmayacak. Bunu tüm partililerimizin bilmesini isterim. Ben kimsenin adamı değilim. Bu partiye kimin ne verip veremeyeceğini en iyi bilenlerdenim. Bu partiye gönülden bağlı olan herkes benim birinci dereceden akrabamdır. Benim kaybedecek hiçbir şeyim yok. CHP sadece üyelerin değil, gönül veren 100 binlerin partisidir. Vizyonumuzu ve misyonumuzu geliştirmek zorundayız. Herkesin kendini ifade edebileceği bir merkez ilçe yaratacağımdan kimsenin kuşkusu olmasın. Beni bu parti büyüttü, asla kimseyi hayal kırıklığına uğratmam.

CHP`de küskünlerin barıştığı bayramlaşma töreni hakkında ne düşünüyorsunuz?
Ben bunu delege ve örgüt seçimlerinin bir yansıması olarak görüyorum. Yaklaşan seçimler öncesi yapılan toleranslar olarak bu barışmaların olduğunu düşünüyorum.

Delege seçimlerine çok fazla itirazlar oldu. Sizce nedeni ne olabilir?
Çok basit. Bizim yasaya göre tutulması gereken bir evrak kayıt sistemimiz var. Ama maalesef bizim partimizde yıllardan beri kenar mahalle bakkalında bile olmayan bir özensizlik ve dikkatsizlik hakim durumda.

NEDİM ARSAL BİLE DAHA ÇOK ELEŞTİRİYOR

Ömer Hazer ve yönetimini nasıl buluyorsunuz?
Ömer Hazer`in bir defa bile siyaset hakkında konuştuğunu duymadım. Mevcut yönetimi de seçme-seçilme ya da birilerine yaranma telaşına mı girdiler bilemem, ama bu kadar gündem kalabalıkken rakip partinin icraatları için bir kelime dahi ağızlarından çıkmamıştır. Biz birbirimizle değil AKP ile uğraşmalıyız. Bunun için de en donanımlı arkadaşlarla yola çıkmaya gayret ediyoruz. Nedim Arsal bile Ömer Hazer`den daha çok eleştirmiştir AKP`yi.

efa Sözer adaylık sinyalleri veriyor? Yorumlarınızı alabilir miyim?
Sefa Sözer yorgun ekipten. Kendisini çok severim, fakat partiye katabileceği çok fazla bir şey olduğunu düşünmüyorum. Yapabileceğini yaptı, artık yoruldu.

Delege seçimleri öncesi liste çalışmalarınız oldu mu?
Asla olamaz. Sadece ‘Yerel ve genel seçimlerde koşturan, mahallelerinde sevilen üyelerimizi lütfen unutmayın` dedim. Unutuldukları için geçmişte çok zorluklar çektik. Bu hataların tekrarlanmaması gerektiğini rica ettim. Sadece uyarıda bulundum.

Tuncelililer Derneği partiye siyah çelenk bıraktı, siz olsaydınız nasıl tepki verirdiniz?
Ben Ömer Hazer`in ve Cengiz Sarıbay`ın yerelde eksiği olduğunu düşünüyorum. Alevi vatandaşlarımız CHP`nin çimentosudur. Temelidir. Onlar derneklerinde ziyaret edilip bu yanlış anlaşılmaya yerelde de müdahale edilebilirdi. Ben kendi adıma dernekten arkadaşlarımızı aradım. Bunun bir sürçi lisan olduğunu belirttim.

 

PARTİ BİNASINDA YAPILMAMALI

Hikmet Erenkaya, Cengiz Sarıbay ve Sefa Sözer delege seçimlerinin parti içinde yapılmasını istemiyor, sizin düşünceleriniz nelerdir?
Ben ‘Partide delege seçimi yapılamaz` diyen herkese katılıyorum. Kesinlikle CHP üyeleri, örgütlerini mahallelerinde bekliyor. Bu partinin önde gelenleri olarak biz partililerimize 12-0`lık bir hezimet yaşattık. Bu hezimetten sonra partilileri ayağa çağırıp, ‘Gelin içeri, geçin sıraya` demek şık olmaz. Aslında bu delege seçimleri örgüt yapılanması için bir şanstır. Mahallelere hep beraber gideriz, çaylarımızı içer sohbet ederiz. Yeni fikirler ortaya çıkartırız. Delegelerle tanışırız. Ortaya hoş bir sinerji çıkardı. Bu nedenle kesinlikle delege seçimlerinin parti binasında olmasına katılmıyorum. Çok saçma bir düşünce.

Delege seçimleri sizce nasıl sonuçlanacak?
Ben bu seçimlerde yine bir oldu-bitti seziyorum. ‘Fazla itiraz olmasın, listelere müdahale edilmesin. Biz adamlarımızı getiririz, diğerleri isterse gelsin, kalan sağlar bizimdir` mantığı devam ediyor. 12-0 da bu durumun sonucudur.

Son olarak söylemek istedikleriniz var mı?
Ömer Hazer`i partili olarak hep sever ve sayarız. Ama örgüt yöneticiliği başka bir olay, belediye başkanlığına benzemez. Yıllardan beri Hazer, İzmit dışında hizmet verdi. İzmit insanını ve dinamiklerini, parti gönüldaşlarını yakınen tanıması mümkün değil. Seçim sürecini partimiz en az hasarla atlatıp, benim gibi hazır, gönüllü, İzmit`in gerçeklerini bilen, sahada çalışabilecek partidaşlarına görevi teslim etmelidir.


İsmail Erenkaya Kimdir?

1960 Gölcük doğumluyum. İlköğretim, orta ve lise tahsilimi İzmit`te tamamladım. Kocaelispor alt yapısında oynadım. Askerlikten sonra Kadıköy Mahallesi takımında yıllarca kulüp yöneticiliği ve kulüp başkanlığı yaptım. İsmail Erenkaya ayrıca Kanlıbağspor`da başkanlık yapmış ve ömrünü İzmitliler`e adamış bir kişidir.
 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ