KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7880 TL
  • 6.4414 TL
  • 7.4606 TL
Kocaeli Zirve
AKP’nin oyu yüzde 47.7’miş
AKP’nin oyu yüzde 47.7’miş
Siyaset
24 Aralık 2009 Perşembe 18:37
  • 2402
  • 49

AKP’nin oyu yüzde 47.7’miş

Ülke genelinde yapılan bütün anketlerde AKP’nin oyu düşerken, AKP Kocaeli İl Başkanlığı’nın yaptırdığı ankette tam tersi çıktı

ANAR şirketi tarafından 12 ilçeden 8778 kişi ile yüz yüze görüşülerek yapılan ankette Kocaelililer, bugün seçim olsa tercihlerini nerede kullanacaklarını beyan etti. AKP İl Başkanı Zeki Aygün`ün il binasında düzenlediği basın açıklamasıyla açıkladığı sonuçlara göre AKP oylarını her geçen gün daha da arttırıyor. Demokratik Açılım sürecindeki AKP`nin oylarının düşüş eğilimi içinde olduğu, şimdiye kadar yapılan her ankette ortaya çıkarken, AKP İl Teşkilatı`nın yaptırdığı ankette, AKP`nin oylarının yükseldiği göründü. İl teşkilatına göre AKP`nin Türrkiye genelindeki oy oranı yüzde 47.7.
 

GENEL SEÇİMLERDE YÜZDE 47.7
12 ilçede gerçekleştirilen, AKP İl Başkanlığı tarafından 16-25 Kasım tarihleri arasında ANAR araştırma şirketine yaptırılan anketin sonucunda Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, 29 Mart seçimlerindeki oyunu yüzde 3 arttırarak yüzde 51`e ulaştı. AKP İl Başkanı Zeki Aygün`ün anket sonuçlarını sunduğu basın açıklamasında, “Araştırma isabetli sonuçlarıyla tanınan ANAR tarafından; İzmit, Gebze, Gölcük, Darıca, Derince, Kartepe, Çayırova, Başiskele, Karamürsel, Dilovası, Kandıra olmak üzere 12 ilçede gerçekleştirildi. Ankete katılan seçmenlere ‘Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?` sorusu soruldu. Kararsızlar dağıtıldıktan sonra; Kocaeliler`in yüzde 47.7`sinin bu soruya cevabı AKP oldu. AKP`yi yüzde 20.8 ile CHP, yüzde 12.5 ile MHP takip etti” dedi.
 

KARAOSMANOĞLU`NA YÜZDE 51
Anketin bir diğer sorusu olan ‘Bugün seçim olsa Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu`na oy verir misiniz?` sorusuna yüzde 51 gibi büyük bir oranla ‘Evet` denildi. Bu konu üzerine yorum yapan il başkanı Aygün, “2 dönem üst üste Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Karaosmanoğlu`na duyulan güvenin giderek arttığı, artan oy ve destekle de tasdik edilmiş oldu” dedi.
 

BÜYÜKŞEHİR BAŞARILI
Kocaelili seçmenler, Büyükşehir Belediyesi`nin performansını da anket sorularına göre değerlendirdi. Ankete katılanların yüzde 60`ı belediyeyi başarılı bulduğunu söyledi. Bununla birlikte bu soruya kararsız kalanların oranı yüzde 18, başarısızların da oranı yüzde 18 oldu. Ankette bu soruya fikir beyan etmeyenlerin orası ise yüzde 4 olarak belirtildi.
 

BAŞİSKELE BEĞENİYOR, DERİNCE BEĞENMİYOR
Ankette sorulan ‘Kocaeli Büyükşehir Belediyesi`ni ne kadar başarılı buluyorsunuz?` sorusuna verilen cevabın ilçelere göre yansımasında Başiskele halkının yüzde 74.9`u belediyeyi başarılı buluyor. Başiskele ilçesinin ardından belediyeyi başarılı bulan ilçeler ise şu şekilde devam ediyor: Körfez yüzde 73.6, Gölcük yüzde 73.4,  Kandıra yüzde 73.2. Belediyeyi diğer ilçelere göre en az başarılı bulan ise Derinceliler. Derince`de ankete katılan vatandaşların yüzde 64.7`si Büyükşehir Belediyesi`ni başarılı buluyor.
 

AKP`NİN OYU İZMİT`TE 42.9
‘Bugün bir milletvekili seçimi olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?` sorusunu da cevaplayan seçmenlerin ilçelere dağılımında ise AKP en yüksek oy oranı yüzde 60.5 ile yine Başiskele ilçesinden aldı. Ankete göre, ilçeler baz alındığında en büyük çekişme Kandıra`da yaşandı. Kandıra ilçesinde yüzde 39.1 oy alan AKP, yüzde 31.7 oy alan CHP ile yarışıyor. İzmit merkezde ise AKP yüzde 42.9 oy aldı.
 

EĞİTİMLER BAŞLIYOR 
Anket sonuçlarının ardından parti içinde tekrar teşkilat eğitim programının başlayacağını söyleyen il başkanı Zeki Aygün, “Teşkilat eğitimimiz 12 ilçemizde belirlenen yerlerde pazar günleri her hafta iki ilçede olmak üzere gerçekleşecektir. Programlar 27 Aralık günü İzmit ve Başiskele ilçelerinde başlayacak. 31 Ocak günü ise Körfez ve Derince ilçelerinde tamamlanacak. 50`şer dakikalık periyotlar halinde 3 ders şeklinde katılımcılara sunulacak. Bu çalışmayla teşkilat mensuplarımız parti içi uyumu, bağlılığı, ahlakı ve teşkilat yapısını anlayarak AKP`lilik ruhunu özümsemiş olacak” dedi.
 

BIYIK YETKİ BELGESİNİ ALDI
Hakan Höbek`in sağlık sorunları nedeniyle istifa etmesinin ardından boşalan ilçe başkanlığı görevini bir süredir Tuncay Kaya yapıyordu. Tuncay Kaya`nın asaleten ilçe başkanlığına atanması beklenirken Muzaffer Bıyık ilçe başkanı olarak atandı. Yapılan basın açıklamasında yetki belgesini il başkanı Zeki Aygün`den alan ve Darıca`da esnaflık yapan Muzaffer Bıyık, Hakan Höbek`in yönetiminde başkan yardımcısı olarak görev yapıyordu. Muzaffer Bıyık evli ve 3 çocuk babası.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ