KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
Tüketici en çok kredi kartından şikâyetçi
Tüketici en çok kredi kartından şikâyetçi
Güncel
12 Nisan 2010 Pazartesi 13:56
  • 1419
  • 1

Tüketici en çok kredi kartından şikâyetçi

Kredi kartı yıllık aidatını ödemek istemeyen vatandaşlar soluğu Tüketici Hakları Masası’nda alıyor. 100 şikayetten en az 40’ı kredi kartı aidatını hedef alıyor

Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Tüketici Hakları Masası, vatandaşların haklarını aramak için başvurduğu ilk adres oldu. Kısa süre önce kurulan Tüketici Hakları Masası`na 3 haftada 100`den fazla şikâyet geldi. Şikâyet başvurularında kredi kartı aidatları birinci sırada yer alıyor.

100 ŞİKAYETİN 40`I KART
Bankaların kredi kartlarından aldığı aidatı vermek istemeyen vatandaşlar, Tüketici Masası`na gelerek alınan kredi kartı aidatlarının yasal olup olmadığını soruyor. Tüketicilere bu konuda yol gösteren yetkililer, şu ana kadar yapılan şikâyetlerin 40`tan fazlasının kredi kartı aidatlardan oluştuğunu belirtiyor.

YASAL DAYANAĞI YOK
Merkez Bankası kredi kartı aidatı konusunda yapılan yazılı bir müracaata verdiği resmi cevabında ise “Konusu kredi işlemi olamayan bankacılık hizmetlerinde tahsil edilen, hesap işletim ücreti, havale ücreti, ekstre ücreti, kira bedeli yatırma masrafı ve benzeri ücret ve komisyonların söz konusu Bankamız tebliğinin 4. üncü maddesi kapsamına dahil edilmesi mümkün değildir” diyor. Buna göre kredi kartı aidatının yasal dayanağı bulunmuyor.

ÖZELLİKLERİ FARKLI
Vatandaşlar, dilekçeyle başvuru yaptıkları takdirde verdikleri paraları geri alabiliyor. Öte yandan kredi kartı aidatı şikâyetlerini 30 kadar şikâyetle alınan ürünün belirtilen özelliklere sahip olmaması takip ediyor. Vatandaşlar, ürünün istenilen renkte olmaması, bozuk çıkması, çok çabuk deforme olması gibi nedenlerle Tüketici Masası`na geliyor.

HAKKINIZI BİLİN!
Daha sonra başta kapıdan satış olmak üzere diğer şikâyetler geliyor. Özellikle vatandaşların iyi niyetini kullanan bazı kurum ya da kişiler ürünlerini sattıktan sonra sözleşmeye farklı tarih atıyor ya da çok fahiş fiyatlarla ürünlerini satıyor. Bununla ilgili şikâyetlerini ileten vatandaşları yetkiler, haklarını bilmeleri ve kandırıldıklarını anladıkları anda Tüketici Hakları Masası`na başvurmaları gerektiği konusunda uyarıyor.

ZAMAN ÇOK ÖNEMLİ
Vatandaşı öncelikle Tüketici Hakları konusunda bilgilendiren yetkiler, her türlü aldatılma, bozuk ürün, kapıdan satış ve benzeri durumlarda mutlaka kendilerine gelmeleri gerektiğini vurguluyor. Tüketicilerin geniş hakları olduğunu ve kullandıkları takdirde lehlerine karar çıktığını söyleyen Tüketici Hakları Masası personeli, vatandaşlara her şeyden önce zamanında harekete geçmeleri konusunda uyarıyor.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ