KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Antidemokratik şekilde görevden alındık
Antidemokratik şekilde görevden alındık
Siyaset
29 Ekim 2009 Perşembe 15:44
  • 4076
  • 18

Antidemokratik şekilde görevden alındık

CHP Genel Merkezi tarafından görevden alınan il eski başkanı Rıdvan Alkan, düzenlediği basın toplantısında sesi titreyerek görevden alınmalarının antidemokratik olduğunu söyledi

CHP örgütlerinde aylardır yaşanan büyük dağınıklığın ardından genel merkez tarafından görevden alınan il başkanı Rıdvan Alkan, il binasında düzenlediği basın toplantısında yaşanan süreci ve görevden alınma gerekçelerini anlattı. Toplantıda heyecanlı olduğu gözlenen, sesi titreyerek konuşan Alkan, görevden alınma yönteminin tüzükle bağdaşmadığını ve tamamen antidemokratik bir şekilde görevden alındıklarını söyledi.
 

SİRMEN DE KATILDI
13 Ocak 2008 tarihinde yapılan il kongresinde Sirmen`in başkanlığında il yönetim kuruluna giren Alkan, Sirmen`in 30 Kasım günü istifa edip Büyükşehir Belediye Başkan adayı olduktan sonra mevcut il yönetim kurulu tarafından oybirliğiyle il başkanlığına seçilmişti. Genel merkez tarafından görevden alınan Rıdvan Alkan`ın düzenlediği basın toplantısına Sefa Sirmen, İzmit ilçe eski başkanı Necdet Çetinak, Fikret Toker, Alpaslan Seymen, Yaşar Sönmez, ilçe başkanları ve çok sayıda partili katıldı.
 

SÜRECİ ANLATTI
Görevden alınan Rıdvan Alkan, yanına icra kurulu üyeleri İbrahim Aydın, Mehmet Şen, Celal Yaşar, Necla Savaş, Nihal Şirin ve Nesrin Cansever`i alarak konuştu. Alkan, 13 Ocak tarihinde il yönetimine girdiğinden bugüne kadar, 29 Mart seçim süreci dahil genel bir değerlendirme yaptı. Alkan, “1973 yılından bu yana CHP`nin Kocaeli`de en başarılı olduğu, oylarını yüzde 97 artırdığı dönem bizim dönem oldu. Belediye başkanlığı kazanamadık ama oylarımızı arttırdık” dedi.
 

ERENKAYA`YI TOPA TUTU
Alkan, basın toplantısında milletvekili Hikmet Erenkaya`yı isim vermeden eleştirdi. Erenkaya`dan ‘Bir milletvekilimiz` diye bahseden Alkan, “Siyaset tarihinin hiçbir döneminde böyle bir olay görülmemiştir. Ne yazık ki bizim seçtiğimiz milletvekilimiz seçim sürecinde kazanmamız için değil, kazanmamamız için gayret gösterdi. Seçmenin bize gösterdiği ilgi karşısında bizim milletvekilimiz bu tablo karşısında hep yüzünü ekşitti. ‘Kazanamayız` diye iddialara girdi. Oysa insanlar inandığı şeyler üzerinde iddiaya girer” dedi.
 

KAYBETTİK, VEKİL SEVİNDİ
Konuşurken, sesi sürekli titreyen, kelimeleri yutan ve görevden alınmanın ezikliği ve mahçubiyetini üzerinde taşıdığını hissettiren Alkan, yaşanan bu tablonun tek sorumlusunun milletvekili olduğunu söyledi. Alkan, “29 Mart`ta partimizin hiç oy almadığı bir beldeye gitmiştik. O gün bizi 200 yüz araç karşıladı. Miletvekilimiz de yanımızdaydı, yüz ifadesi buruştu. Sevinmedi ama hayret etti. Seçimi kazanmadık diye üzülmedi ama çok sevindi” dedi. 
 

17 BELDEDE SEÇİM KAZANIRDIK
Alkan, 29 Mart yerel seçimlerinde Sirmen`le birlikte çok önemli bir çalışma başlattıklarını, kentin genelinde ayak basmadık yer bırakmadıklarını, oyları yüzde 97 oranında artırmalarına rağmen 13 belediyenin hiçbirinde belediye başkanlığı kazamadıklarını söyledi. Alkan, “Belde belediyeleri olmuş olsaydı, 4 belediyeden belediye sayımızı 17`ye çıkarmıştık. Olmadı. Genel merkezin yayınladığı bir raporda 81 il içinde başarı sıralamasında 14`ncü çıktık. Başarılı olan iler arasında yerimizi aldık” dedi.
 

ALINMAMIZ TÜZÜĞE AYKIRI
Alkan, genel bir değerlendirme yaptıktan sonra görevden alınış biçiminin tamamen tüzüğe aykırı olduğunu söyledi. Alkan, “Antidemokratik uygulamalara hep karşı duran partimizin, bizi görevden alırken ortaya koyduğu antidemokratik tavır beni şaşırttı. Parti tüzüğümüz seçilmiş yönetimlerin görevden alınamayacağını, sadece kayyum bir yönetim atanabileceğini söylüyor” dedi.
 

YARGIYA GİTMEYECEĞİM
Genel merkezin kendilerini tamamen antidemokratik bir yöntemle görevden aldığının altını çizen Alkan, “Yöntem yanlıştır. Parti tüzüğümüz, seçilmiş yönetimlerin görevden alınmayacağını söylüyor. Bizim görevden alınma yöntemi tamamen suç teşkil ediyor. Genel merkez burada 7 kişiden oluşan bir kayyum yönetim atar ve bu kayyum yönetim 45 gün içinde partiyi seçime götürür. Tüzük aynen böyle diyor. Ama ben partim için yargıya gitmeyeceğim” dedi.


PARTİMİN NEFERİYİM

Alkan, kendisinin ve yönetim kurulu üyelerinin çok haksız gerekçelerle görevlerinden alındığını belirterek, bundan sonra da partinin birer neferleri olarak çalışmalarına devam edeceklerini söyledi. Alkan, “Haksız bir yöntemle görevden alındık, partiden ihraç edilmedik. 35 yıllık bir partili olarak var oldum ve bundan sonra da partim için her zaman var olmaya devam edeceğim. Siyaseti bırakmayacağım” dedi.


GÖREVE İADE EDİLEBİLİR

Genel merkezin tüzüğe aykırı bir biçimde görevden aldığı Rıdvan Alkan ve yönetim kurulunun yeniden göreve iadesi mümkün. Tüzük maddesine göre seçilmiş bir yönetim görevden alınamaz, ancak yerlerine kayyum bir yönetim atanır ve 45 gün içinde seçime gidilir. Burada kayyum yönetim yerine seçilmiş yönetim görevden alınıp yerine başka bir yönetimin atanması öngörülmüştür. Cumhuriyet savcıları tüzük maddesini çiğneyen CHP`ye karşı dava açabilir.
 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ