KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Arsal’a ilk uyarı Zeki Aygün’den
Arsal’a ilk uyarı Zeki Aygün’den
Siyaset
22 Ekim 2009 Perşembe 17:12
  • 1460
  • 2

Arsal’a ilk uyarı Zeki Aygün’den

Zaman zaman ilginç çıkışlar yaparak gündeme gelen AKP İzmit İlçe Başkanı Nedim Arsal’a ilk uyarı il başkanı Zeki Aygün’den geldi. Siyaset Akademisi ve İzmitli bürokratlar hakkında konuşan Arsal için Aygün, “Bürokratik yanlışlık yaptı” dedi

ARSAL ÇIKIŞLARI
AKP İzmit İlçe Başkanı Nedim Arsal, zaman zaman ilginç çıkışlar yaparak gündeme geliyor. Son olarak, Büyükşehir Belediyesi`nde İzmitli bürokrat çalışması gerektiğini ifade ederek gündeme gelen Arsal, aynı gün, Siyaset Akademisi`nin şimdiye kadar çok verimli geçmediğini ifade etmişti. Arsal`ın bu ilginç çıkışına ilkikaz AKP İl Başkanı Zeki Aygün`den geldi. Aygün, Arsal`ın sözleri için “Orada bürokratik ve diplomatik bir hata yapmıştır” şeklinde yorum yaptı.
 

BASINA GEÇMİŞ OLSUN
AKP İl Yönetim Kurulu toplantısı parti binasında gerçekleştirildi. Toplantı öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtlayan ve gündeme dair açıklamalar yapan Aygün, konuşmasına geçtiğimiz günlerde Carefour`un özel güvenlikleri tarafından basın mensuplarına yapılan çirkin saldırıyı kınayarak başladı. Aygün, şöyle konuştu: “Ben basın mensuplarını engelleyen insanların kendi kusurunu örtmesinden başka bir şey yapmadığını düşünüyorum.
 

KABA KUVVET GEREKSİZ
Kaba kuvvet bugünkü dünyada insanlar tarafından kabul edilmeyen bir davranış. Ancak ne yazık ki hala demokratikleşmeyi özümseyememiş bir anlayışın var olduğunu gördük. Toplumun demokratikleşmesi insan beyninin demokratikleşmesi demektir. Hepinize geçmiş olsun.” Teşkilat çalışmaları ve hükümetin hakkında bilgi veren Aygün sözlerini şöyle sürdürdü: “Rutin çalışmalarımız devam ediyor. Demokratik açılımla ilgili çalışmalar sürüyor. İnşallah sonu iyi olacak.
 

ONLAR DA BİZİM İNSANIMIZ
Tabi ki sorunların tek çözüm kaynağı Türk milleti ve hükümetidir. Bu güne kadar nasıl ki 7 yıl içinde ekonomik sorunları çözdüysek sosyal sorunları da çözeceğiz. Tabi bu sorunların çözümü için bir zaman gerekiyordu. Biz bu süreci başlattık. Demokrasiyi özlemiş insanların destek vermesiyle bu iş çözülecek. Geri dönüşler başladı. Onlar da bu milletin, devletin insanları. Bir şekilde dağa kaldırılmışlar, kandırılarak götürülmüşler.
 

MİLİTANLARI VAR
Bunların militan olanları var. Tabi bu noktada elma ile armudu ayırt etmek gerek. O bölgenin inansını terörist olarak gören zihniyeti AKP hükümeti döneminde aştıysak  bundan sonra da o grubun içerisinde de bu işi bilgisiz ve bilinçsizce yapan insanları da ayırt etmek gerekiyor. Genel anlamda ilk çıktıklarında bilinçsizler ama sonrasında o bilinç veriliyor. Ama bu noktaya geldiğine göre yanlış olduğunu gördüler demek ki.”
 

GÖLCÜK AÇIKLAMASI
Aygün, geçtiğimiz günlerde başlayan ilçe danışma meclisi toplantılarına milletvekillerinin katılmamasını ve Gölcük ilçe danışma meclisinde Gölcük ilçesi ile yeterince ilgilenilmediğine yönelik eleştirileri şu sözlerle açıkladı:  “Kartepe`nin danışma meclisinin yapıldığı gün cumaydı. Meclis çalışmaları hafta sonu rahatlıyor. Hafta içi yapılanlar da müsait olmuyor. Meclis çalışmaları oluyor. Bir milletvekilinin meclis çalışması varken başka şey yapması olmaz.
 

İĞNE BATIRIYORUZ
Gölcük ilçe danışma meclisindeki eşletirler de ne kadar demokratik olduğumuz gösterir. Demokratik bir ülkede yaşadığımız gibi demokratik bir partide siyaset yapıyoruz. Belki biz gerekli ilgiyi onlara gösteremedik ya da çıtayı çok yükselttik hakikaten beklenti fazla. Bunu normal karşılıyoruz. Birbirimize zaman zaman iğne batırmaktır bu. Ama diğer milletvekilleri ile mukayese ettiğinizde bizim milletvekillerimiz daha çok gelip ilgileniyor. Yaz boyunca en az 2 kez dolaştılar tüm ilçeleri.”
 

DİPLOMATİK HATA
Aygün basın mensuplarının AKP İzmit İlçe Başkanı`nın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada “Bürokratlar halkla iç içe olmalı” açıklaması hakkında ne düşündüklerini sorması üzerine şu değerlendirmeyi yaptı; “Bürokrat halkla iç içe olmaz. Bürokrat görevini yapar. Halkla iç içe olan belediye başkanıdır. Belediyenin siyasi kanatlarıdır. Orada bürokratik ve diplomatik bir hata yapmıştır. Ama söylenen söz kötü bir söz değil.
 

İŞİN MUTFAĞINDALAR
Nasıl ki başbakanımız ‘Artık protokol valiliği bitmiştir` diyorsa bu söylemden hareketle söylenmiş bir söz bu. Ama birileri mutfakta  üretecek ki birileri de siyaseten halkın içinde olup anlatacak. Bürokratlar bu işin mutfağında  çalışan inanlardır. Halkın içinde olması beklentisi siyaseten yanlıştır. Dışarıdan bürokrat geldiğinde herkes karşı çıktı. İzmit`te bürokrat mı yok denildi. Ama ne oldu; giderken de ‘keşke gitmeseydi` dedik. Mesela şimdi Van`da valilik yapıyor.
 

O ZAMANKİ ŞARTLARA GÖRE
Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan herkes her yerde görev alır. Bunu mikro milliyetçilik şeklinde  değerlendirmek yanlıştır. Kocaeli 81 vilayetten insanların oluşturduğu kozmopolit bir şehirdir.” Aygün, Arsal`ın Siyaset Akademisi`nin bugüne kadar yeterince verimli olmadığı noktasındaki sözlerine ise şöyle yanıt verdi: “Siyaset Akademisi insanların siyaseten bilgilerini aktarmak için yapılan bir şey. O  günkü şartlarda siyaseten lazım olan bilgiler o dönemde verilmiştir.
 

ÖĞRENCİLERE İNDİRİM
Bu dersi alan illa bir yere gidecek aday olacak diye bir şey yok. Bu siyasi bir bilinçlenme kanalıdır. Bugün yapılacak olan Siyaset Akademisi daha değişik bir konseptte yapılacak. Siz ‘Ben Siyaset Akademisi`ni bitirdim hiçbir şey olamadım` derseniz bu egoist ve bireysel bir düşünce olur. Bakın Siyaset Akademisi`nde öğrenciye yüzde 50 indirim yapıldı. Öğrenciler 75`TL`ye akademiden yararlanacak.”
 

KANTARIN TOPUZU YOK
Son olarak CHP`de yaşananlar noktasındaki düşünceleri sorulan Aygün, “Onların iç sorunları. Ama şunu söyleyebilirim. O toplantıya  hakem olarak gelen milletvekili bayan arkadaşımız kendi iç sorunlarını konuşulacağına memleketin kötü yönetildiğini söyledi. O zaman ben de ona, alın elinize bir kantar  2001`e kadar Türkiye`nin kazanımlarını bir kefeye koy, diğerine de  2001`den sonrakini koy hangisi ağar basacak derim. Zaten onlar da kantarın topuzu olmadığı için hiçbir şeyi tartamazlar. Doğru mu yanlış mı halk karar verir” diye konuştu. 
 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ