KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7077 TL
  • 6.3054 TL
  • 7.1537 TL
Kocaeli Zirve
Atatürk’e dil uzatamıyorlar bizi suçluyorlar
Atatürk’e dil uzatamıyorlar bizi suçluyorlar
Siyaset
16 Kasım 2009 Pazartesi 15:11
  • 960
  • 3

Atatürk’e dil uzatamıyorlar bizi suçluyorlar

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, meclisteki konuşmaları üzerine kendisine yönelen eleştirilere ‘Atatürk’e dil uzatamıyorlar, bizi suçluyorlar’ diye cevap verdi

İzmit'te faaliyet gösteren ve başkanlığını Sami Korkut'un yaptığı Kocaeli Kafkas Kültür Derneği`nin düzenlediği “Kafkasya`da yaşanan son durumlar” konulu konferans Wes Otel`de gerçekleştirildi. CHP Kocaeli Milletvekili Hikmet Erenkaya, CHP İzmit İlçe Başkanı Ömer Hazer, partililer ve dernek üyelerinin katıldığı konferansta mecliste yaptığı konuşmalar dolayısıyla çokça eleştirilen CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen de bir sunum yaptı.
 

ARAMIZI AÇIYORLAR
Aleviler ve Dersim isyanıyla ilgili yaptığı açıklamalarla son günlerin en çok tartışılan isimlerinden biri olan CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen konferans öncesi yaptığı konuşmada, “Alevileri tahrik edecek kadar bir konuşmam olmadı. CHP ile Alevilerin arasını açmaya çalışıyorlar. Fakat aramızı açamazlar. Ortak noktalarımız var. Aleviler aynı CHP gibi Atatürk'ün ilkelerini ve çağdaş dünya görüşünü benimserler” dedi.
 

ATATÜRK BÖYLE Mİ YAPTI?
Konuşmasının devamında AKP hükümetinin, Aleviler ile CHP`nin arasını açmak isteyen bir politika uyguladığını vurgulayan Öymen, ''Hükümetin, terörle iş birliği halindeki açılım politikası, Atatürk'ün izlediği politikaların tersidir. Maalesef cumhuriyet döneminde çok sayıda ayaklanma oldu, Atatürk ayaklanmalara karşı iktidar gibi açılım politikası mı izlemiştir, yoksa mücadele politikası mı? Cumhuriyete karşı silahlı ayaklanmalar olduğunda, hiç bir zaman cesaretsiz ve aşağıdan alan müzakere yönetimiyle sorunu çözmeye değil, kararlılıkla mücadele etme yönetimini benimsemiştir'' diye konuştu. 
 

UTANÇ TABLOSU
Öymen, iktidara yönelik eleştirilerine devam edeceklerini ve asla susmayacaklarını belirterek, “Silahı bırakmayan teröristlerle müzakerelere oturursanız buna cesaretsizlik denir. Halkımızın cesaretine sahip değilseniz o koltukları bırakın. Halkımız böyle bir hükümeti hak etmiyor. Adam size silahı bırakmayacağım diyor, siz uzlaşmaya gidiyorsunuz. Bu utanç verici bir tablodur. Atatürk döneminde olan olaylar dolayısıyla Atatürk'e dil uzatmaya cesaret edemediğiniz için bizi suçlamaya kalkışıyorsunuz. Cesaretiniz varsa Atatürk'ün dönemini eleştirin. O dönemde sorumluluk taşıyan Celal Bayar'ı, Fevzi Çakmak'ı eleştirin” şeklinde konuştu.
 

KEFKEN GEZİLDİ
CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, Kafkasya'nın durumu ile ilgili yaptığı sunumda, Kafkasya'daki insanların ızdırap çektiklerini söyledi. Kafkaslar'ın doğal kaynakları açısından büyük devletler için ilgi odağı olduğunu belirten Öymen, duruma insan hakları açısından bakılması gerektiğini bildirdi. Sunumunun devamında geçmişten günümüze Kafkasya konusunu irdeleyen Öymen ayrıca Abhazya, Güney Osetya, Rusya, Gürcistan, Kosova gibi bölgelerde yaşananlarla bilgi vererek görüşlerini aktardı. Öymen ve Erenkaya ayrıca Kefken bölgesi Babalı sahilindeki mağara, Çerkez tarihine ait mezarlıklar ve anıtları yerinde incelemek için adı geçen yerleri gezdi. 

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ