KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0963 TL
  • 6.8043 TL
  • 7.7242 TL
Kocaeli Zirve
"Baba “İllet Zillet” diye evlat ayırır mı?"
Siyaset
Aktan Uslu
11 Şubat 2019 Pazartesi 18:36
  • 1534
  • 0

"Baba “İllet Zillet” diye evlat ayırır mı?"

Millet İttifakı’nı “Beka sorunu” diye tanımlayan Partili Cumhurbaşkanı ve AKP Lideri Recep Tayyip Erdoğan’a İYİ Parti’den tepki geldi. İl Başkanı Şanbaz Yıldız, “Erdoğan herkesin Cumhurbaşkanı olmalı. Baba, evlatlarını ayırır mı?” dedi

Partili Cumhurbaşkanı ve AKP Lideri Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhur İttifakı’nın bir ayrılıp bir yer alan bileşeni MHP’nin lideri Devlet Bahçeli’ninyerel seçimde toplumsal gerilimi körükleyen, “Beka sorunu” tanımlaması ve Millet İttifakı’na yönelik “İllet Zillet İttifakı” adlandırmasına İYİ Parti’den tepki geldi. İYİ Parti Çayırova Belediye Başkan Adayı İlhami Bayrak’ın Şekerpınar’daki toplantısına katılan İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız özetle, “Erdoğan sadece AK Partililer’in değil herkesin Cumhurbaşkanı olmalı. Baba, evlatlarını ayırır mı?” diye sordu

Şekerpınar diye de tanımlanan Cumhuriyet Mahallesi Aksu Park Sosyal Tesisleri’ndeki toplantı İYİ Parti Çayırova İlçe SKM Başkanı Mehmet Saraç’ın açış konuşması ile başladı. Ardından Saadet Partisi’nden Çayırova Belediye Meclis Üyeliği süren ve kendisini “aday” diye lanse eden İYİ Parti Çayırova Belediye Meclis Üyesi Aday Adayı Necati Apaydın söz aldı. 2009-2014 dönemi Cumhuriyet Mahallesi Muhtarlığı, 2014-2019 dönemi belediye meclis üyeliğinde halkıyla barışık halde, halkın sorunlarına çözüm arayan bir siyaset yürüttüğünü kaydeden Apaydın, bu sefer İYİ Parti Belediye Meclis Üyesi adayı olarak halktan yetki istediğini söyledi.

ÇITAYI DAHA DA YÜKSELTECEĞİZ

Gerek Cumhuriyet ve Şekerpınar Mahalleleri gerekse Çayırova’nın sorunlarının çözümü için belediye yönetimine aday olduklarını belirten Apaydın, “Önümüzdeki beş yıl için büyük hedeflerimiz var. Hizmetlerimiz, sonraki nesillere hedef olacaktık. Bizler bu dönem belediyenin icra değil denetim mekanizmasında idik ve yapabileceklerimiz sınırlıydı. Beş yıl boyunca belediyenin usulsüz çalışmalarını yargıya sadece biz taşıdık. Belediyeye hizmetlerinden ötürü de teşekkür ederiz ama biz çıtayı daha da yükselteceğiz” dedi.

UZUNAL: VURGUNA KARŞIYIZ

İYİ Parti Çayırova İlçe Başkanı Mehmet Şeref Uzunal yerel seçim döneminde ilçeyi güzelleştirmek adına tüm siyasilerin bir takım vaatlerde bulunduğunu belirtti. İlçenin tarihine kısaca değinen Uzunal ardından, “Bugüne kadar yaptıkları hizmetlerden ötürü belediyemize teşekkür ederiz. Allah razı olsun. Biz hizmete değil vurguna, sizlere hizmet olarak gelmesi gereken rantın eşe dosta aktarılmasına karşıyız” dedi.

İLHAMİ BAYRAK’A KEFİLİZ

Uzunal, “Sizlere cenneti vaat edemeyiz ama mahallelerimiz ve ilçemizi cennet etmek için adayımızı aday ettik. Güvendiğimiz, haram yemeyeceğini, sizleri kandırmayacağını bildiğimiz için ilçe yönetimi olarak İlhami Bayrak’a kefiliz. Bu kefaretimiz adayımız başkan seçildikten sonra dönem boyu sürecek” diye konuştu.

BEKA SORUNUNU SİZ YARATMADINIZ MI?

Cumhur ittifakı bileşenlerinin liderlerinin yerel seçimi, “Beka sorunu” diye tanımlamasını da eleştiren Uzunal, “Ülkeyi sanki başkaları yönetiyor. Ülkemizde beka sorunu varsa, yaşatanlara hesap sormak lazım. Beka, kalıcılık ve sonsuzluk anlamı taşır. Devlette ve dış politikada ise hukuk, milli güvenlik, toplumsal huzurdur. Ahlaktır. Bu sorunları 16 yıldır siz çözemediniz ve beka sorununu siz yaratmadınız mı? ‘Yeni Türkiye’ derken hangi Yeni Türkiye, amacımız çizili sınırları değiştirmek mi? Beka sorunun ne olduğunu da açıklamalılar ama biz beka sorunu olmadığını biliyoruz” dedi.

Meclis’teki 38 milletvekili ile halkın tüm temenni ve dileklerini dile getiren bir partinin temsilcileri olduklarını kaydeden Uzunal konuşmasını, “Sizler de cesur yürekler olarak bugün buraya geldiniz. Sizlere de tebrikler” diye tamamladı.

YILDIZ: O KALKINMAYA İMZA ATTINIZ

İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız, Cumhuriyet Mahallesi’nin nüfus dokusuna atfen Balkan Ülkeleri’nden göç eden soydaşlar ile Suriyeliler’den göçle gelenleri kıyaslayarak, “Koşullar ve çeşitli gerekçelerden ötürü Balkanlardan gelen Türkler dişiyle tırnağıyla geçimini sağlarken her türlü imkân sağlanan Suriyeliler çalışmamakta, dilenmektedirler. Türkiye, 1926-1933 yılları arasında dünyanın en büyük ekonomik kalkınmasına imza atmıştır. Altında imzası olanlar muhacirlerdir” dedi. 

AK PARTİLİ DE KARDEŞİMİZ

Ardından sözü yerel seçimlere getiren Yıldız, “Vatansever, muhafazakar ve Türk Milliyetçisiyim. Siyasetin gel gitlerini, alavere dalaverelerini kaldıramıyorum” dedi. Millet İttifakı’nın isminin farklı şekilde telaffuz edildiğine değinen Yıldız, “Bir baba, evlatlarını ayırır mı? İlk olarak karşı çıktığımız bu. Birinci önceliğimiz, Cumhurbaşkanımız’ın herkesin Cumhurbaşkanı olmasıdır, sadece AK Partililer’in değil. Çünkü her kim olursa olsun, ben Cumhurbaşkanımızı seviyorum. Millet İttifakı, Türk Milleti’nin dört bir yandan oluşturduğu bir ittifak. AK Partili, MHP’li, Saadetli, Demokrat Partili de bizim kardeşimiz” dedi.

HERKESE DOKUNMAK ZORUNDAYIZ

Yerel seçimlerde seçmenin tercihinin zaman zaman farklı bir seyre dönüşebileceğini belirtip, “Partilerin ikinci plana düşmesi normal” diyen Yıldız şöyle devam etti: “Yerel seçim; genel seçim gibi genel başkan veya partilerin seçimi değil. Kendi içimizde her insana el uzatarak girdiğimiz bir seçim. Ne diyorduk, çalmadık kapı sıkmadık el kalmamalı. Herkese dokunmak zorundayız. Bu ülkede beka sorununun neler getireceğini seçimden sonra göreceğiz.”

ÇAYIROVA’DA BİRLEŞİM HALK NEZDİNDE OLACAK

Önceki seçimde İYİ Parti Lideri Meral Akşener’in Iğdır’da aday çekip HDP kazanmasın diye MHP adayını desteklediğini hatırlatan Yıldız, “Siyasette bu tür hareketler gayet normal. Çayırova’da da MHP’nin adayı yok. MHP’liler İlhami Bayrak’ı destekleyecek.  Çayırova’da CHP ile ittifak yapamadık. Adaylarının önceden çıkmasından dolayı çok suç bulmuyorum ama eminim ki son dönemeçte halk nezdinde birleşim olacak. İlhami Bayrak, geçen seçim alamadığını bu seçimde alacak” diye konuştu.

AKŞENER ÇAYIROVA’YA DAVET EDİLECEK

Yıldız, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i yerel seçim döneminde Çayırova’ya getirtebilmek için de girişimlerinin olduğunu söyleyerek konuşmasını tamamladı.

 

 

 

DİĞER HABERLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ