KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
Başbakan seçim için net tarih verdi!
Başbakan seçim için net tarih verdi!
Siyaset
04 Ekim 2010 Pazartesi 09:57
  • 1210
  • 0

Başbakan seçim için net tarih verdi!

Erdoğan, genel seçimi Haziran’ın ilk pazarında (5 Haziran 2011) yapmayı düşündüklerini açıkladı...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AKP İstanbul Genişletilmiş İl Divan toplantısında seçim ve anayasa değişikliğine ilişkin takvimin ipuçlarını verdi. 12 Eylül referandumunda çıkan tablonun Türkiye`de sorunların çözümünü kolaylaştıracağını ileri süren Erdoğan, 1 Kasım`dan itibaren farklı bir süreç başlayacağını söyledi. Erdoğan konuşmasında “Takvimimizi belirledik” dedi:


244 GÜN SONRA SEÇİM

Yaklaşık 9 ay sonra seçim var. Bunu haziran ilk haftasında pazar günü (5 Haziran) gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. En geç mart ayına kadar çalışmalarımızı tamamlamalıyız.


YENİ ANAYASA

Biz takvimimizi belirledik. Şu anda yeni bir Anayasa mı? Evet. Biz de yeni bir anayasadan yanayız. Bundan şüphemiz yok. Bunu referandum öncesi yine söyledik. Ve, ‘Bütün siyasi partiler hemen hazırlıklarına başlasın` dedik. 2011 seçimlerine kadar hazırlıkları yapalım. 2011 seçimlerinden sonra meclisteki tabloya göre hemen meclis başkanlığına müracaatı yapalım ve diyelim ki, `Daha önce de biz söylemiştik, demiştik ki, `2 mi olur, 3 mü olur, her parti anayasa komisyonuna üye versin. Sizlerin riyasetinde bu çalışmayı yapalım. Bir konsensüsle anayasayı çıkaralım.` Bunu teklif ettik.


KİM UZLAŞMAZ

Yüzde 65 parlamentoda çoğunluğa sahibiz, biz 2 üye teklif ettik, karşımızda yüzde 35 var onlar 6 üye. Ona bile ‘Evet` diyemediler. Neden? Çünkü dürüst değiller. Uzlaşmadan yana olanın kim olduğu ortada. Ama yine bizi uzlaşmaz gösterdiler. Hiç önemli değil. Biz yolumuza kararlılıkla devam edeceğiz. AKP olarak 12 Eylül`de milletimizin bize verdiği yetkiyle verdiğimiz sözün arkasındayız.


ANAYASALI KAMPANYA

2011 seçimlerinin hemen akabinde biz şu anda yeni bir anayasayla ilgili çalışmaları başlattık. Görevlendirmelerimizi yaptık. Şu anda görev verdiğim arkadaşlarım bunu halka halka genişletecek ve biz 2011`e kadar tüm hazırlıklarımızı bitireceğiz. 2011 seçiminden sonra da adımımızı atacağız. Kim samimidir, kim samimi değildir? Bunu o zaman da göreceğiz. Zaten büyük ihtimalle 2011 seçim kampanyası ağırlıklı olarak da yeni bir anayasa üzerine tesis edilecek. Onun için biz hazırlıklarımızı yapıyoruz.”

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ