KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9021 TL
  • 6.6535 TL
  • 7.4709 TL
Kocaeli Zirve
Başımı yastığa koyduğum zaman huzurluyum
Başımı yastığa koyduğum zaman huzurluyum
Siyaset
29 Kasım 2010 Pazartesi 12:17
  • 1693
  • 12

Başımı yastığa koyduğum zaman huzurluyum

2007 yılından itibaren yürüttüğü milletvekilliği görevini layıkıyla yerine getirdiğini düşünen Sibel Gönül, “Başımı yastığa koyduğum zaman mutlu ve huzurluyum” dedi

Pazartesi Sohbetleri köşemizde bu hafta bir kadın siyasetçiye yer verdik.
 Kentimizin tek kadın milletvekili olan AKP`li Sibel Gönül,  meclisteki çalışmalarını, kente dair düşüncelerini ve milletvekilliği sürecini Sekapark`ta gerçekleştirdiğimiz sohbetimizde değerlendirdi.
AKP`li kadınlar arasında çok sevilen ve idol haline gelen Sibel Gönül, 4 yıllık milletvekilliği döneminde yaptığı işlerden dolayı “Huzurlu ve mutlu” olduğunu söyleyerek çok emek sarf ettiğini belirtti.
AKP içerisinde deneyimli olmasından kaynaklı milletvekilliği yükünü taşıyacak başka bir kadın aday görünmediği için 2011 seçimlerinde yeniden aday gösterileceği muhtemel olan Gönül,  yeniden aday olup olmayacağı konusunda tek kelime etmedi.
 Ama kendinsinin de içinde bulunduğu milletvekillerini başarılı bulduğunu söylemekten de geri durmadı.
Sizi Sibel Gönül ile baş başa bırakıyorum.

 
DAİMİ BİR MİLLETVEKİLİYİM

4 yılı geride bıraktınız. Kendi döneminizi biraz anlatır mısınız? Nasıl bir milletvekiliydiniz?
--2007 Temmuz`unda seçildim, ekim ayında göreve başladım. Meclis çalışmaları açısından baktığımızda insanın  bir hayat felsefesi olduğunda hizmette yarışmak gerçekten çok kolay oluyor. Bizim tüm milletvekili arkadaşlarımız  Kocaeli`nin ve Türkiye`nin tüm meselelerine vakıf. Kendi açımdan bakacak olursam ben mecliste çok devamlı bir milletvekiliydim. 340 kişilik milletvekili grubumuzun 15 kişilik bir grup yönetimi ve 5 kişilik grup başkan vekili var. Ben de 15 kişilik grup yönetimindeyim. Gündemin belirlenmesi, hangi kanunların görüşüleceği, komisyonlarda görev alacak arkadaşların belirlenmesi ve daha birçok konu ile ilgileniyoruz. Yani meclis çalışmalarını hiç aksatmamız gerekiyor. Bu anlamda devamlı mecliste bulunuyorum. 
Daimi bir milletvekili olmanın yanından çalışkan olduğunuzu da düşünüyor musunuz? Kendinize 10 üzerinden puan vermenizi istesem kaç verirdiniz?
 --Puanlamayı ben yapmam. Halkın takdirine bakmak lazım. Hayatın her alanında siz değil, karşınızdakiler sizi değerlendirilmeli. Ben çok iyi bir anneyim ya da ben çok iyi bir mimarım diyemem. Bunu başkalarının söylemesi lazım bana. Ama bulunduğunuz noktada yaptıklarınızdan memnunun musun derseniz, ben mutluyum. Kafamı yastığa koyduğum zaman huzurluyum. Çünkü yaptığım işi severek ve yüreğimi katarak yapıyorum. Bir işi severek yaptığınız da başarısız olmanız mümkün olmadığı gibi huzursuzluk duymanız da mümkün değil. Halkla gönül bağı kurusanız ve bu bağ ile iş yaparsanız mutluluk duyarsanız. Ben bunu yaptığımı zannediyorum. Ama dediğim gibi  yaptıklarımı vatandaş değerlendirmeli.

EMEĞİMİ ESİRGEMEDİM 

Kentin tek kadın milletvekili olarak Kocaeli`ye neler kazandırdınız?
--Kocaeli çok dinamik bir şehir. Önemli bir kavşak noktası. Doğal güzelliği ile hem turizm hem sanayi potansiyeli bundan sonra ise bir bilişim kenti olabilecek potansiyeli olan bir kent.  Dolayısı ile elinizin sürekli üzerinde olması gereken bir il Kocaeli. Mesela doğudaki illerde eğitimle, sağlıkla ya da ulaşımla ilgili planlama yaptığınızda 15-20 sene bir şey yapmaya gerek kalmayabilir. Ama Kocaeli öyle bir şehir değil. Yaptığımız hizmetin devamlılığı olmalı.  Dolayısı ile bir ekip olarak elimiz sürekli Kocaeli`nin üstünde olmalı. Ve biz de ilçe ilçe tüm Kocaeli`yi dolaşıp sorunları ve çözümlerini tespit ediyoruz. Ben her zaman emeğin zayi olmadığına inanırım. Hiçbir zaman emeğimi esirgemedim.  Ama bu bir ekip işi. “Bu işi ben yaptım şunu sen yaptın” diye bir şey yok.  Tüm milletvekili arkadaşlarımız ile birlikte yaptık. Sağlık, ulaşım ve eğitim alanında Kocaeli`ye önemli işler kazandırdık. Burada şu konuyu da aktarmak isterim; Kandıra Devlet Hastanesi`nin yer tahsisi tamam. Proje çalışmaları başlatıldı. 2011`in ilk yarısında Kandıra Devlet Hastanesi`nin temelini atacağız. Ayrıca yaptığımız çalışmaları takip ediyor ve en hızlı şekilde bitmesi için gayret gösteriyoruz.  Her ne hikmetse yeterince hızlı olduğumuzu söylemiyorlar. Yeterince ilgi göstermediğimiz söyleniyor ama işin doğal işleyişini de göz önünde bulundurmak gerekiyor.
Peki yaptığınız çalışmalar içinde “Ah keşke şunu da yapsaydık” dediğiniz bir nokta var mı?
--Benim en çok yapmak istediğim şey Yeni Gölcük yolundan Kandıra istikametine giderken Kullar Sapağı`ndaki  virajı daha doğru bir şekilde düzenlemek. Ve bunu yapacağız. Şu an girişimlerimiz var ama çok ilerlemedik. İlerleyeceğiz inşallah. Biz hizmette yarışıyoruz. Kocaeli`nin ve Türkiye`nin yarınından endişe etmeden, Cumhuriyet`in 100. yılında dünyanın gıpta ile bakacağı bir Türkiye hayal ediyoruz.

MHP`NİN İŞİ ZOR, CHP STATÜKOYU KORUYACAK

2011 milletvekili seçimleri yaklaşıyor. Siz de AKP`nin yeniden tek başına iktidar olacağını düşünüyor musunuz?
--Siz yüreğinizi ortaya koyduğunuzda, samimi olduğunuzda gerçekten halkçı olduğunuzda ve hizmet ürettiğinizde insanlar sizi zaten değerlendiriyor. Biz her zaman halkın yanında olduk. Kocaeli`de 5 seçim geçirdik ve her zaman destek oldular. Şu anda gözüken tablo tek başımıza iktidar olacağımız yönünde. Değişeceğini de zannetmiyorum.
Kocaeli`de 8 milletvekili hedefi var. Bu hedefi  tutturabilecek misiniz?
--Hedef koymak güzel bir şey ki hedefi tutturmak için gayret göstermek de güzel. Biz de bu hedefi tutturmak için çalışacağız.
Kalan 3 milletvekilini CHP ve MHP arasında pay etmenizi istesem nasıl paylaştırırdınız?
--Şimdi söyleyeceklerimin hepsi olasılıktan ibaret olacak. Bunun için süreç erken. Ama referandum süreci MHP`de bir düşüş olduğunu gösterdi. Önümüzdeki 6 aylık süreçte ne olur bilemem. MHP açısından zor bir süreç olacak. CHP statükoyu koruyacak. Tabiki milletvekili sayılarında adaylar çok etkili olacak.
8. sıradan milletvekili adayı olarak gösterilirseniz tepkiniz ne olur?
--Olasılıklardan konuşuyoruz. Bunun henüz zamanı var. Ama şunu söyleyebilirim; 2007 seçimlerinde her ilden bir kadın milletvekili  kampanyası yürüttük.  2011 seçimlerinde de daha fazla kadının aday olmasından tarafım. Daha çok kadın milletvekili çıkarma gayretinde olacağız. Kadın milletvekili sayısının artması için tüm partilerin yarışması ve listelerinde daha fazla kadına yer vermesi lazım.

SİYASİ HAMLELERİM OLMADI

Kamuoyunda AKP içinde mevcut milletvekillerinin değişmeden yeniden aday gösterileceği ve sadece iki yeni isimin kadroya gireceği söyleniyor. Siz ne düşünüyorsunuz?
--Bununla ilgili karar verici ben değilim. Siyasette neyin ne olacağını kestirmek mümkün değil.  Ama tüm milletvekili arkadaşlarımız Kocaeli için dertlenen ve Kocaeli`ye sahip çıkan kişiler. Tekrar aday olup olmamaları ile ilgili öncelikle kendi taleplerinin olması gerekiyor.  Ben arkadaşlarımın hepsini başarılı buluyorum.  Bu işler nasip kısmet işidir biraz. Söylenenler de kamuoyunun bizleri başarılı görmesinden kaynaklanıyordur.
Yeni dönemde tekrar milletvekili adayı olmayı düşünüyor musunuz?
 --Henüz zamanı var. Zamanı gelince söylerim. Her insan arzu edebilir ama nasibinizde varsa olur. Nasibinizde yoksa ne kadar isteseniz de yüreğiniz atsa da olmaz. Ben çalışan, dürüst birisiyim. Öyle fazla siyaset hamlesi yapan biri değilim. Zaten farklı olduğum için buradayım.

CHP HUZURSUZ

Kemal Kılıçdaroğlu ile CHP`yi nasıl değerlendiriyorsunuz?
--CHP grubunda çok büyük bir huzursuzluk görüyorum. Milletvekilleri kendi gelecekleri ile ilgili ne olup biteceğini göremiyor. Kuvvetli bir muhalefete her zaman ihtiyaç var. Güçlü bir CHP`nin olmasını hep arzu ettik. Gelinen süreçte işleri zor gibi gözüküyor. Değişim bir heyecan yarattı ama tutarlı durulmadı. Önce bir çarşafa sarıldılar sonra çarşafı yırttılar ardından başörtüsü sorununu önce Anayasa Mahkemesi`ne taşıdılar sonra ‘bu sorunu biz çözeriz` dediler. Böyle bir partiye inanmak mümkün gözükmüyor. CHP`de kadrolar oldukça yaşlı. Fiziki bir yenilenmeye de ihtiyaç var. CHP`nin ildeki muhalefeti de benim arzuladığım seviyede değil.
 ***Yeni kurulan HAS parti ile ilgili ne düşünüyorsunuz? HAS Parti AKP`den oy çalar mı?
 --HAS Parti kısa vadede kurulmuş bir parti değil gibi geliyor bana.  Orta vadede kurulan bir parti. AKP`den oy çalacağını düşünmüyorum.

BİZE YAKIŞMADI!

Teşkilatlarda yaşanan sorunlarda milletvekillerinin tavrı ne oluyor. Dışarıdan izliyor musunuz yoksa sorunun çözümü için müdahil oluyor musunuz? İzmit ilçe başkanı ve belediye başkanı arasındaki problem mesela...
--İl başkanlığı ve genel merkez konulara müdahil olur.  İzmit ilçesinde yaşanan sorunla ilgili genel merkez bir karar verecektir. Kocaeli teşkilatları  Türkiye`nin en çalışkan, düzgün ve oturmuş teşkilatları. Mayası gerçekten iyi atılmış. Kocaeli`de sıkıntı yaşamaya alışkın değiliz. Daha önceki dönemlerde bu tür konular genel merkezimize gitmemiştir. Dolayısı ile bu tür şeylerin bize yakışmadığını düşünüyorum.  Keşke sıkıntı hiç olmasa çöpsüz üzüm, bir bardak duru su gibi olsa her şey. Ve şunu da belirtmeliyim ki milletvekilleri hiçbir zaman sorunun parçası olmaz.  Çözüm üretme noktasında varız biz.

SİYASET KADINI KEŞFETTİ

Siyasetin görünmez kahramanı kadınlar siyasette neden aktif değil? TBMM`ye baktığımızda 50 tane kadın milletvekili var.  Sizce kadının siyasetteki yeri ne olmalı?
--Artık siyaset kadını keşfetti. Ve önlenemez bir yükselişi var kadının. Tabanda kadının yetişmesi, duyarlılığı ve isteği çok daha fazla. Siyaset zaten insan için yapılan bir şey. Kadınsız bir siyasette sorunların çözümü arzu edilen noktada olmayacaktır. Kadının duygu dünyasını, düşünce tarzını ve olaylara bakış açısını işin açısına katmadan tek taraflı sorunu çözmek çok mümkün değil.  Zaten kadının siyasette yer alma talebi eskiye göre daha yoğun.  Ben ümitsiz değilim. Gelecekte kadının siyaset içerisindeki rolü daha da artacak. Kadınlar sorunun parçası olmaktansa çözümün parçası olmayı tercih ediyorlar. Baktığınız zaman kadının teşkilatlanması açısından bizdeki gibi bir teşkilatlanma Türkiye ve dünyada yok. 1,5 milyon kadın üyemiz var ve hedefimiz bunu 2 milyon üyeye çıkarmak. Türkiye`nin doğusundan batısına kadının siyaset alanına girmesi ve tabandan kadının yetişmesi açısından önemli bir yapı bu. Kadının yarını için gayret göstermesi ve sosyalleşmesi için önemli bir adım. Çünkü kadını evden çıkartabiliyoruz böylelikle.
Kadın haklarına yönelik mecliste yaptığınız çalışmalar neler?
--Mesela ‘Kadına Yönelik Şiddete Hayır Günü`nü geride bıraktık. Dünyada ve ülkemizde her ne kadar gerekli çalışmaları yapsak da  şiddet olaylarına rastlamamız mümkün.  Ama bu konuyla ilgili yaptığımız bazı çalışmalar var. Kadının bireysel güçlenmesini toplumsal açıdan önemli görerek birçok yasal düzenleme yaptık. Şiddete maruz kalan kadın yasal haklarını bilmediği kanaatindeyim. Bu anlamda Aile mahkemeleri kurduk. Ayrıca şiddet uygulayan koca evden uzaklaştırılıyor ve cezaya uymadığı takdirde  hapis cezasını ön görüyor. Bu anlamda şiddetin suç olduğu ortaya konulmuş oldu. TCK`da töre ve namus suçları hafifletici nedenle ortadan kaldırıldı ve kişiye bağlı suçlar kapsamına alındı. Ayrıca nüfusu  50 binin üzerinde olan şehirlerde sığınma evlerinin  kurulması ile ilgili zorunluluk getirildi. Şu an genel merkez olarak bununla ilgileniyoruz. Ayrıca kadına yönelik şiddetle ilgili bir Başbakanlık Genelgesi yayınlandı.  Biz her türlü ayrımcılığa zaten karşıyız hele ki kadın-erkek konusunda cinsiyete tabii bir ayrımcılığı da kabul etmemiz mümkün değil.
Son olarak meclis çalışmalarından arda kalan zamanlarda neler yaparsınız?
 --2 oğlum var ve daha çok çocuklarımla ilgilenirim. Maşukiye`de zaman geçirmeyi seviyorum. Pazarımı, evimin alışverişini kendim yaparım. 
 

Sibel Gönül kimdir?

1987  İTÜ  Mimarlık Fakültesi mezunu. 20 yıl fiili mimarlık yaptı. AKP`nin kurucu  il yöneticisi. Genel merkez kadın kolları siyasi ve hukuki işler başkanı. Aynı zamanda kadın kollarının Bolu, Düzce, Zonguldak, Karabük, Bartın`da bölge koordinatörü. Evli, 2 erkek çocuk annesi

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ