KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7216 TL
  • 6.4298 TL
  • 7.1277 TL
Kocaeli Zirve
Belediye başkanları tatlıya bağlamak istedi
Belediye başkanları tatlıya bağlamak istedi
Siyaset
09 Aralık 2010 Perşembe 12:54
  • 4079
  • 21

Belediye başkanları tatlıya bağlamak istedi

Belediye başkanları Nedim Arsal’ın; seçimle geldiği için seçimle gitmesini, Nevzat Doğan’la aralarındaki sorunu da tatlıya bağlamasını istiyor

AKP İl Teşkilatı`nın belediye başkanları ve ilçe başkanlarının katılımıyla gerçekleştirdiği yerel yönetimler değerlendirme toplantısı yapıldı. Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker`in sağlık problemi nedeniyle katılamadığı toplantıda Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile birlikte 12 belediye başkanı ve 12 ilçe başkanı hazır bulundu. İl başkanı Zeki Aygün`ün öncülüğünde yapılan toplantıda belediye hizmetleri ve AKP`nin çıkmaza girdiği ‘Nedim Arsal` olayı da görüşüldü.


4.5 SAAT SÜRDÜ

Saat 17.00`da başlayan toplantı 21.30`da sona erdi. 4 buçuk saat süren toplantıda belediye ve ilçe başkanları, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ile İzmit ilçe başkanı Nedim Arsal arasında süre gelen sorun hakkında düşüncelerini ifade etti. Toplantının içeriği hakkında ser verip sır vermeyen belediye başkanlarının tek tek görüşlerini ifade ettiği ancak karar noktasını genel merkeze bıraktıkları öğrenildi.
 

DOĞAN SİNİRLİYDİ
Toplantından ilk ayrılan isim Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım oldu. Yıldırım, Karamürsel`de bekleyen misafirlerinin yanına gitmek için toplantının bitiminden bir saat önce ayrıldı. İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan da toplantıdan erken ayrılan isimler arasında yerini aldı. Toplantı esnasında bir ara dışarı çıkan Doğan`ın moralinin bozuk olması ve kızgın olması dikkat çekti.
 

ARSAL KEYİFLİYDİ
Morali bozuk olan Doğan`ın aksine Nedim Arsal`ın keyifli halleri dikkat çekti. Hatta Derince ilçe başkanı Mehmet Eryürek, Arsal ile şakalaştı. Bilindiği üzere İzmit ilçe yönetim kurulu üyesi olan 9 kişi geçtiğimiz gün istifa etmiş ancak aynı akşam 3 kişi istifasını geri çekmişti. Bu süreç içerisinde AKP`li ilçe başkanlarının da katıldığı toplantıda gövde gösterisi yapan Nedim Arsal, istifaların arkasındaki isim olarak görülen Nevzat Doğan`a adeta meydan okumuştu.
 

TÜZÜK İŞLEMELİ
Yerel yönetimler değerlendirme toplantısında ilçe ve belediye başkanlarının da Nedim Arsal`dan yana tavır aldığı, seçilmiş bir yöneticinin yine seçimle gitmesi gerektiğini savundukları, sorunun burada çözülmesini istedikleri iddia edilirken, Doğan`ın parti tüzüğünün işlemesinde ısrar ettiği öğrenildi. Yaşanan süreç AKP`de bugün tüm dengelerin değişeceğinin sinyalini verdi. Öte yandan toplantı sonrası bazı belediye ve ilçe başkanları Şahane İşkembe`ye giderek yemek yedi. Arsal`ın Karaosmanoğlu ile yan yana oturması dikkat çekti.
 

ÇALIŞMALAR DEĞERLENDİRİLDİ
Çorba keyfinin ardından herkes evinin yolunu tutarken il başkanı Zeki Aygün, toplantı hakkında basın mensuplarına bilgi verdi. Aygün, “Toplantıda hizmet alanında yapılan ve yapılacak çalışmalar her yönüyle değerlendirildi. Aksaklıkları, eksiklikleri, bundan sonra neler yapacağımızı konuştuk. Aynı konuları valimiz, bakanımız, Büyükşehir Belediye Başkanımız ve milletvekillerimizle Ankara`da konuşmuştuk” dedi.
 

“KONUŞMADIK” DEDİ
Toplantıda ‘Nedim Arsal` konusu hakkında konuştuklarını inkar eden Aygün, “Bu konu orada konuşulacak mecra değil. Genel merkez bu konuyla ilgileniyor. Nevzat Bey`in talebini bekletiyorduk, cuma günü il başkanları toplantısında bunu bekletmeme noktasında Ankara ile görüşeceğiz. Sürecin başlatılmasını isteyeceğiz” diye konuştu. Aygün, İzmit ilçe yönetiminde 9 kişinin istifasıyla süreç hakkında da şunları söyledi;
 

GERİ ALACAKLAR
“Arkadaşların bazı hassasiyetleri vardı. Bu hassasiyetlerini böyle gösterdi. Ben bunu aile içi bir mesele olarak görüyorum. Arkadaşlarla konuşacağız. Hiçbir arkadaşımızın bu konuda etkilenmesini istemeyiz.” Aygün son olarak istifaları kabul edip etmeyeceğini soran gazetecilere, “Ben arkadaşlarımdan dönmelerini isteyeceğim. İl başkanlarının sözünü dinleyeceklerdir. İstifalarını geri alamayan 6 arkadaşımızla siyasete devam etmeleri konusunda konuşacağım” şeklinde yanıt verdi.
 

ÇİÇEK VERDİLER
Ayrıca AKP İl Teşkilatı`nın yönetim kurulu toplantısı da önceki akşam gerçekleştirdi. Aylık yerel yönetimler toplantısının uzaması sebebiyle il başkanı Aygün, yönetim kurulu toplantısına katılamadı. Toplantı odasının dolu olması sebebiyle Aygün`ün makamında gerçekleştirilen yönetim kurulu toplantısını il başkan yardımcısı Mehmet Uzunoğlu yönetti. Toplantıda kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilişinin 76. yılı nedeniyle kadın üyelere çiçek takdim edildi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ