KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8898 TL
  • 6.6063 TL
  • 7.4152 TL
Kocaeli Zirve
“Belediyede işçi maaşının Yüzde 42’si ‘insan tüccarı’na”
“Belediyede işçi maaşının Yüzde 42’si ‘insan tüccarı’na”
Siyaset
Aktan Uslu
13 Mart 2019 Çarşamba 17:08
  • 1513
  • 0

“Belediyede işçi maaşının Yüzde 42’si ‘insan tüccarı’na”

DSP Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ziya Topal, belediyede çöpçülük yapan çalışan için taşerona 3 bin 800 TL ödenirken işçinin 2 bin 200 TL aldığını belirtip isyan etti: “Böyle insan tüccarlığı olmaz”

Türkiye’de taşeronluk sistemi, “çağdaş köle tüccarlığına dönüştü. DSP Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ziya Topal,  “Belediyeye çalışan çöpçünün maaşı 2 bin 200 TL ama işçi başına taşerona 3 bin 800 TL ödeniyor. Bir işçinin sırtından, 1600 TL kazananlar var. Böyle insan tüccarlığı olmaz. Bu şekli değiştirmek zorundayız” dedi.

İZMİT’TE BASIN TOPLANTISI

DSP Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ziya Topal, İzmit merkezli il basını ile bir araya geldiği basın toplantısında sözlerine toplantıyı projelerini ve gerçekleri anlatmak için düzenlediğini kaydetti. Topal, “Kocaeli bölgesinde bize göre acil yapılması gereken yedi iş var. Bu işleri yapabilirlik açısından değerlendirirken bütçeyi de bilmeliyiz” dedi.

FAİZ GİDERİYLE 320 OKUL YAPTIRIRDIK

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin güncel borç tutarının  6.5 milyar TL olduğunu kaydeden Topal, “2019 bütçesindeki faiz yükü 376 milyon TL’dir. Bu bilgiye belediye internet sitesinden ulaşılabilir. Biz bu paraylaz 12 ilçeye ortalama 30’ar adet, 24’er derslik 320 ilkokul yaptırabilirdik” dedi. Topal şöyle devam etti:

MAAŞ ÖDEYEMEYECEK HALE GELECEKLER

“Belediyelerimiz öyle noktaya sürüklenmiştir ki faizle kredi alarak personel maaşı öder hale geldik. Böyle devam ederse 1 - 1.5 yıl içinde belediyeler personel maaşı ödeyemeyecek hale gelecek çünkü borçlanabilir kapasitesi doldu. Belediyelere ait mal mülkün yüzde 90-95’ini sattıklarından kredi başvurusunda gerekli olan, ipotek gösterecekleri yerleri de kalmadı.”

TARIMIN BAŞKENTİ OLUP AYAKTA KALABİLİRİZ

Gebze’deki basın toplantısında ve diğer ziyaret ettiği yerlerde olduğu gibi İzmit’teki basın toplantısında da çözümün öncelikli üretimden geçtiğini kaydeden Topal, “Tekrar köy statüsü edinilebilir, özelliğini kaybetmeyen 200 köyümüz kaldı. Şayet tarımsal üretimde bulunur ve yanı başımızdaki 29 milyon nüfuslu İstanbul’a ürünü satabilirsek, tarımın baş kenti bir kent haline gelir ve o şekilde ayakta kalabiliriz” dedi.

BİRİLERİ TOHUM VERMEZSE TARIMSAL ÜRETİM YAPAMAYIZ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin her tür denetimden uzak 6-7 şirketinden birini köylerden her birinde kurulacak kooperatiflere yönlendireceklerini kaydeden Topal, “Kooperatifle iş bitmiyor. Ne tür ürün yetiştiği araştırılacak. İş yine bitmiyor. Türkiye’de uluslararası anlaşma gereği tohum üretemiyoruz. Maalesef yurt dışından satın almak zorunda kalmışız. Birileri bize patates, soğan, buğday mısır tohumu vermezse üretemiyoruz” diye konuştu.

HESABI BİLMEDEN PROJE VAADİ HALKI ALDATMAKTIR

İnşaat mühendisi ve iktisatçı olduğunu belirtip, “Proje bizim işimiz. Ama çok basit bir konutta dahi metraj üzerinden maliyet hesabı yapmalıyız. Bu hesabı yapmadan, elinizdeki paranın tutarını bilmeden, ‘Şu projeyi hazırladım. Şunu yapacağım’ demek doğru olmaz. Halkı aldatmak olur. Zaten 15 yıldır birileri aldattı. Ayrıca bu kadar borç yapıldığına göre nereye harcandığını da araştırmak gerekir. Bizim birinci projemiz tarımdır. Umut ediyorum ki, Türkiye’nin projesi olur. Proje diyorum, bu projeler küçük ekonomik dokunuşlarla hayata geçebilecek. Faize ödenen paranın yüzde 20’si, bu proje için yeterlidir” dedi.

AKIŞKAN TRAFİK İÇİN TEK YÖNLÜ YOLLAR

Kocaeli için ikinci önceliklerinin trafik sorunun çözümü olduğunu belirten Topal konuya dair şunları kaydetti: “Ulaşımda temel ilke yol akışkanlığını sürekli hale getirmektir. İlk iş olarak 12 ilçenin tamamında ulaşım kurultayları yapılacak. Bu işleri yapan meslek odaları var. Bir aylık incelemenin ardından yolları tek yöne çevirmek şartıyla çalışmayı başlatıyorlar. Tek yön uygulaması mesafeyi uzatabiliyor ama insana vakit kazandırıyor.

ÇARŞIDA PARK ÜCRETİ 5 İSE 25 TL OLACAK

İlçelerin çarşısının yer aldığı merkezlerde park problemi yaşıyoruz. En klasik yöntem, merkezin dışında otoparklar kurmaktır. Aracını park eden kişi, oradan edindiği biletle ücretsiz olarak çarşı içine girecekler. Merkeze girmek zorunda olan araçlar, bunun bedelini ödeyecek. Ayrıca insanların merkezlerdeki park yerlerinden ayağını kesmesi için de saat ücreti 5 TL ise 25 TL’ye yükseltilecek. Ana cadde üzerine sağlı, sollu park eden araçlar da trafikte iki aracın sürekliliğini, teke düşürüyor.”

KARTAL VAKASI UYARIDIR UYANMAK ZORUNDAYIZ

Kocaeli’nin deprem bölgesinde olması ve 1999 depremine karşın 20 yıldır depreme dair bir şey yapılmadığını öne süren Ziya Topal, “Depremde bina değil, kötü bina insan öldürür. Kötü binaları, irdelemeliyiz. Bir ay önce Kartal’da çöken tek bir binanın zemin katına ancak üç günde ulaşılabildi. Bu bir uyarıdır ve artık uyanmak zorundayız. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurumları bir an önce çalışmaya geçmeli” dedi. Topal şöyle devam etti:

KULUZ. AKLIMIZI KULLANMALIYIZ

“2019’a kadar deprem için hiçbir şey yapılmadı. Sadece gösteriş ile, göz boyamakla olmuyor. Kartal’da gerçek bir tatbikat yaptık ve sınıfta kaldık. Olası depremde Allah’tan yardım isteriz ama kuluz. Aklımızı kullanmak zorundayız.”

BÖYLE İNSAN TÜCCARLIĞI OLMAZ

Belediye şirketlerinin halk tarafından kontrol edilebilir derecede şeffaf olması gerektiğini savunan Ziya Topal, “Belediyeye çalışan çöpçünün maaşı 2 bin 200 TL ama işçi başına taşerona 3 bin 800 TL ödeniyor. Bir işçinin sırtından, 1600 TL kazananlar var. Böyle insan tüccarlığı olmaz. Bu şekli değiştirmek zorundayız. Emekçilerin hakkını korumak birinci görevimizdir. ‘Ne ezen ne ezilen insanca hakça bir düzen’ Türk Halkı’nın politikası olmalı. Birileri, bir diğerinin üzerinden para kazanamamalı. Biz bu düzeni bitiremezsek içine girdiğimiz tünelin içinden çıkamayacağız” dedi.

ÜCRETSİZ SERVİSİN MALİYETİ 20 MİLYON TL

Okuldan eve evden okula ücretsiz öğrenci servisinin 20 milyon TL tutarında kaynakla üstesinden gelinebileceğini kaydeden Topal gençlere yönelik bir diğer projesinde onların kazanımının hedeflendiğini belirtti. Topal yeniden köy haline dönüşemeyecek, tarım yapılamayacak köylerdeki alanların, spor alanı olarak değerlendirileceğini söyledi. Topal şöyle devam etti:

İSTİHDAM İÇİN MESLEK KURSLARI

“Eğitim sistemimizin yetersizliğinden ötürü 18 yaşındaki mezun gençler, sanayi yoğunluğuna rağmen işsiz kalıyor. Belediye olarak onlara, sanayinin ihtiyaçları doğrultusunda nitelik sahibi olacakları kurslar açacağız. Sırf benimle ilgili her yıl 10 bin mühendis ekleniyor ama biz sadece diplomalı insan üretiyoruz. İleride çok sayıda insan daha, diplomalı işsiz olacak.

DAHA ALT SEGMENTTE AMA KENDİ TEKNOLOJİMİZLE ÜRETELİM

Avrupa ülkelerinde, sanat okullarının işinin özüne dair öğrenci yetiştirdiğini biliyoruz. Orada bir vatandaş, makine mühendisliğini okumadan önce onun bir alt kademesini okuyor yani makineyi, tornayı tanıyor. İnşaat okumadan önce tuğla, fayans döşüyor. Bir işi bilmeden denetlemek, anlatabilmek sadece Türkiye’de ve bizlere mahsus. Biz tamamı montaja dayalı teknoloji değil, kendi teknolojimizi istiyoruz. Endüstri 4.0 meselesinde de; daha alt teknolojide üretelim ama kendi teknolojimizle üretelim.

AYAKLARIMIZ ÜZERİNDE DURMAK İÇİN

Teknoloji tüm dünyada yetişemeyecek hızda ilerliyor fakat bunu satın almaktansa kendi teknolojimizi üretmek daha iyi. Avrupa’daki kadar ileri olmayabilir ama teknoloji, benim teknolojim olmalı. Kendi teknolojimizi üretemedikten sonra, 1974’te Kıbrıs’a girdiğimizde mermiyi bile vermeyen bazı güçler yine devreye girer. Ülke korkunç sıkıntılara girer. Kendi ayaklarımızın üzerinde durmak için önce üretmeliyiz.”

İZMİT PİŞMANİYESİ DÜNYA MARKASI OLABİLİR

İzmit Pişmaniyesi’nin belediye desteğiyle dünya markası olabileceğini, Kandıra Bezi’nin yine eski şaşalı günlerine ancak üretimiyle dönülebileceğini kaydeden Topal söylediklerinin hayata geçmesi için önce yatırımda bulunulması gerektiğini belirtip sonucunun alınmasının ise iki yıllık sürenin ardından başlayacağını dile getirdi. Ziya Topal belediye başkanı seçildiğinde, mecliste muhalefetin çoğunluğu elinde tutmasının icraatlarını engellemeyeceğini kaydetti:

HALKIN İSTEDİĞİNİ YAPANIN YANINDAYIZ

“İçinde hiçbir DSP’li üye olmasa dahi belediye meclisi yürüyecektir. Biz halkın istediklerini yerine getireceğiz. Eğer Büyükşehir meclisinde yer alacak ilçelerden belediye başkanlarımız kısıt bütçeye karşın yatırımda bulunmak istiyorsa, imkanlar doğrultusunda hareket etmelidir. Bizdeki Bütünşehir yasasına göre de büyükşehir belediye başkanlarına fazla yetki verilmektedir. Biz, halkın istediğini yapmak isteyenin yanında olacağız. Meclis bana göre ekseriyetle muhalefet üyelerinden oluşabilir ama onları da halk seçmiştir. Yanlışa yanlış doğruya doğru diyebilmeli, yanlışı öne sürerken doğrusunu da ifade edebilmelidir.”

Kandıra Çadır Restaurant’ta düzenlenen kahvaltılı basın toplantısına DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu, DSP İzmit İlçe Belediye Başkan Adayı Hülya Yıldırım, Kartepe Belediye Başkan Adayı Temel Ofluoğlu, Kandıra Belediye Başkan Adayı İdris Demir, Derince Belediye Başkan Adayı Kenan Baş, Başiskele Belediye Başkan Adayı Mahir Tanta ve meclis üyesi adayları katılım gösterdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DİĞER HABERLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ