KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7728 TL
  • 6.3865 TL
  • 7.0504 TL
Kocaeli Zirve
“Biz onaylıyorsak bizi bağlar”
“Biz onaylıyorsak bizi bağlar”
Siyaset
Aktan Uslu
25 Nisan 2019 Perşembe 13:15
  • 1460
  • 0

“Biz onaylıyorsak bizi bağlar”

Dilovası Belediye Meclisi Saadet Partisi Metin Dalgalı, 2018 yılı faaliyet raporlarını onaylamalarından ötürü kendilerini bağladığını söyledi. Dalgalı tespit ettikleri usulsüzlükleri hukuk birimlerinde değerlendirip gereğini yapacaklarını kaydetti

2018 yılı faaliyet raporu birçok belediyede muhalefetin ret oyuna karşılık oy çokluğu ile onaylanırken detaylarına fazla değinilmedi. 31 Mart’ta göreve seçilen belediye başkanları ekseriyetle, raporun süratle onaylanmasını istedi. Muhalefet denetimi, hayli kısıtlı kaldı. Dilovası’nda ise süreç daha değişik işledi. Nisan ayının ilk toplantısında onayı ertelenen faaliyet raporu, bu sefer olağanüstü meclis toplantısında gündeme geldi. Saadet Partisi Grubu Sözcüsü Metin Dalgalı birçok müdürlükte usulsüzlük ve hata olduğunu tespit ettiklerini belirtirken Başkan Hamza Şayir’in apar topar bitirdiği toplantının ardından yaptığı değerlendirmede geçmiş döneme ait raporu onaylamanın bugünkü meclisi bağlamadığına dair tespite katılmadı. Dalgalı, tespit ettikleri usulsüzlükleri hukuk birimlerinde değerlendirip gereğini yapacaklarını kaydetti. Dalgalı, 1 milyon 339 bin 335 TL tutarında bir açık olduğunu, birçok müdürlükte usulsüzlük olduğuna dair iddiasını ısrarla tekrarlarken toplantı sonrası yaptığı açıklamada özetle şunları söyledi:

“Örneğin belediyenin satmış olduğu arsalar var. 26 arsa Kocaeli Büyükşehir’e hibe edilmiş. Ne şekilde verildiği belli değildir. Ayrıca satılmış araziler vardır. Neye istinaden satıldığı net bir şekilde ortaya konulmamıştır. İnsan kaynakları, işletme ve iştirakler müdürlüğünde sorunlar vardır.

Basın yayın halkla ilişkiler müdürlüğü her ay 2 bin gazete basıp dağıtmış ama Dilovası’nda yaşayan biri olarak bu gazeteyi ben görmedim. Dergiler bastırılmış. İşin kimi ihale edildiği, net bir şekilde ortaya konulmuyor.

Çevre koruma müdürlüğüne bakıldığında kesilen ceza var mıdır yok mudur, herhangi bir şirketle anlaşılmış mıdır, molozların dökümü için hangi hafriyat sahası ile anlaşılmış belli değil.

2018 faaliyet raporunu oylamadık, sadece muhalefet şerhimizi koyduk. Bu suça, günaha, yanlışa ortak olmama adına bu şekilde davrandık. Belediye başkanı bu değerlendirmelerimizi içine sindiremediği için toplantıyı terk etmek zorunda kalmıştır. Ama doğrusu şudur; belediye başkanı Dilovası’nın belediye başkanıdır. Herkesin belediye başkanıdır. Ama biz şunu gördük ki herkesin belediye başkanı değil de kişi koruma amaçlı, sadece parti belediye başkanıdır. O yüzden biz bu faaliyet raporunu kabul etmiyoruz.

Oylamada çekimser kalmadık. ‘Ret’ oyu olarak şunu dedik: ‘Biz oylamaya katılmıyor, muhalefet şerhimizi koyuyoruz.’

Muhalefet şerhi; bunu onaylamıyorum ve bu suça ortak olmuyorum demektir. O anlamda muhalefet şerhimizi koyduk.

Kendi hukuk birimlerimizde değerlendirdikten sonra gereken adımları atacağız.

Dilovası Belediyesi’nin norm kadrosu var. Görev yerleri değiştirilen insanlar var. Bu bir öç alma politikasıdır. Yapılan değişiklikler içerisinde, ağır işlerde çalışamayacağına dair raporu olan insanlar var. Engelli insanlar var. Şoför, kepçe operatörü olup da beden işçiliğine verilenler var. Hiçbir siyasi partiye üye olmayıp tek amacı hizmet olan insanlar dahi beden işçiliğine verilmiştir. Bunları da gündeme taşıyacak, sözlü olarak gündeme getirecektik ama belediye başkanının bu çıkışı, bunun da önünü kapattı. Ama biz ileriki süreçte bunları kesinlikle dile getireceğiz.  

Dilovası Belediyesi seçimleri iki parti arasında geçti. Bir parti seçimi kazandı. Şunu herkes iyi biliyor ki aileler ikiye bölünmüştü. Baba ile oğul, farklı partilere oy verdi. Dayı, amca farklı partiye oy verdi. Dolayısıyla bu görev değişikliğini yapmak o insanları ciddi anlamda üzmüştür, kırmıştır. Onur kırıcı bir davranış içine girilmiştir. Bizler bunu da kabul etmiyoruz. Konunun takipçisi olacak, peşini bırakmayacağız.

2018 faaliyet raporu, ‘Onları, (bizi) bağlamaz’ diyorlar. Eğer onları bağlamıyorsa, niye onlar tarafından onaylanıyor. Bu konu bu meclise gelmişse, bu meclis üyelerini bağlar. Beni bağlamayan bir işin içinde yer almam, bağlıyor ki bu işin içerisindeyim.

İştirakler, garaj müdürlüğü, baktığınızda ciddi sıkıntılar ile karşılaşıyoruz.

Şu an belediye başkanının kullandığı araç, şaibeli. Kiralık mıdır, satın mı alınmıştır, bir başkasının hibesi midir?

Önceki belediye başkanının aracına dair ciddi anlamda yazılıp çizilen konular oldu. Kiralık araç cetveline baktığımızda, sadece 5-6 araç gözüküyor ama o araç kiralık gözükmüyor. Ne olduğu belli değil.

Başka illere, belediyelere kiralık verilen araçlar var. Normalde hibe olarak verildi ama faaliyet raporunda kiralık gözüküyor. Kira süresi bitmiş, araç gözükmüyor.

Bunun gibi bir sürü usulsüzlükle, yanlışlarla karşı karşıyayız. Başkana sanki, ‘Sen bizim eksiğimizi kapat. Biz de gelecekte eksiğinizi kapatırız’ demişler.

 

DİĞER HABERLER

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ