KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Bizde dayatma yok!
Bizde dayatma yok!
Siyaset
01 Aralık 2011 Perşembe 13:53
  • 2133
  • 20

Bizde dayatma yok!

AKP İl Başkanı Mahmut Civelek, ‘tek liste’ ısrarının bir dayatma olmadığını ileri sürdü. Civelek, 26 Şubat’a kadar ertelenen kongreleri tamamlayacaklarını kaydetti.

AKP İl Teşkilatı, haftalık yönetim kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Parti binasında yapılan toplantı öncesi kongre süreçlerini değerlendiren il başkanı Mahmut Civelek, ilginç açıklamalar yaptı. Civelek, konuşmasına bağırsak ameliyatı geçiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`a acil şifalar dileyerek başladı. Daha sonra teşkilat çalışmaları hakkında bilgi veren Civelek, tek liste ısrarının bir dayatma olmadığını söyledi.
 

AYRIŞMA, KAVGA OLMAZ
Civelek, ‘tek liste` ısrarının bir zorlama olmadığını söyleyerek, “Son dönemde Kocaeli medyasının tamamı kongrelerimizi yazıyor. Seçimler yalnızca teşkilatlar için değil Kocaeli için de önemli ancak bu mesele bir aile meselesidir. Biz demokrasinin uzlaşmacı tarafını kullanıyoruz. Bugüne kadar yaptığımız her şeyden genel merkezin haberi oldu.  Hiçbir ilçemizde dayatma olmadı. Biz genel merkezin tavsiyesini uyguluyoruz. Bizden ayrışma, kavga bekleyen kim varsa boşuna çıkacak bu beklentisi” dedi.
 

İL BAŞKANI SORUNU YOK
Kongrelerini sağlıklı bir şekilde yürütememelerine rağmen adeta güllük gülistanlık bir tablo çizmeye çalışan Civelek, “Kongrelerden güçlenerek çıkacağız. Elbette herkes başbakanımızla çalışmak istiyor. Biz 2023`ün teşkilatlarını oluşturmak için uğraşıyoruz. İl delegesini belirleyene kadar defaatle istişare edeceğiz. Ancak, bu süreçte hak etmediğimiz şeylerle karşılaşıyoruz. Bir il başkanının genel merkezin dediğini yapmasından daha doğal ne olabilir ki? Bu partinin bir il başkanı sorunu yok” diye konuştu.
 

ESPRİYLE KARIŞIK
Konuşmasına Derince ve Gebze`de yaşanan istifalara değinerek devam eden Civelek, gazetelerde yer aldığı gibi hiç bir istifanın ardından ‘İstifa eden bizden etmeyen kaşı taraftandır` cümlesini kullanmadığını belirtti. Civelek, “Böyle bir kelime bizim ağzımıza yakışmaz. Kendini ispatlayan herkes il başkanlığı hariç bu koltuklara aday olabilir” şeklinde espiriyle karışık bir açıklama yaptı. Civelek, Derince ve Gebze ilçe başkanlarının genel merkezin tavsiyesine uymayarak bir duruş sergilediklerini de kaydetti.
 

SİYASİ İKBAL KAYGISI
Herhangi bir ötekileştirme olmadığının altını çizen Civelek, “İstifaları değerlendireceğiz” dedi. Yarın 3 adayın olduğu İzmit`te, pazar günü ise 2 adaylı Kartepe`de yapılması planlanan kongrelerle ilgili de değerlendirme yapan Civelek, “Uzlaşma görüşmeleri yapıyoruz. İnşallah kongrelerimizi yapacağız. Sonuçta 26 Şubat`a kadar bu kongreleri yapma hakkımız var. Zaman zaman nefis ve başka niyetler ön plana çıkabilir. Başka niyetten kastım, siyasi ikbaldir. Arkadaşlarımız facebooktan yorum yapabilir, şiirler yazabilirler. Ancak hepimiz başbakanın adamlarıyız” şeklinde konuştu.
 

ÜÇÜNCÜ İSİM ARAMIYORUZ
Kongreleri ertelenen Derince, Gebze ve Dilovası`nda asla üçüncü bir isim arayışına girmediklerini, genel merkezin son kararını verdiğini söyleyen Civelek, “Teşkilatlarımız için önemli olan sevgi, disiplin ve Türkiye sevdalılığıdır. Bunları taşımak genel merkezin kararına uymaktır. Üçüncü bir isim arayışımız yok” diyerek Gebze ilçesinin istifalardan sonra düşüp düşmeyeceğine de açıklık getirdi. Civelek, “İlçelerin düşmesi için karar sayısının bir eksiği olmalı. Yani 16 kişinin altına düşmeli. Bu istifalarda ilçeyi düşürmek gibi bir dert yok. Seçim işi bizden çıkmış artık genel merkezin inisiyatifindedir” açıklamasını yaptı.
 

BAŞKA İŞİN İZ YOK MU?
Son olarak AKP`nin kongrelerinde faşizm uygulandığını söyleyen CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar`a cevap veren Civelek, “Sizlerin işi bitti de bizimle mi ilgileniyorsunuz. Bu bir aile meselesi. Biz kavgasız gürültüsüz kongre yapacağız. Dilerim size örnek olur” dedi. Toplantı basına kapatılmadan önce il kadın kolları başkanı Oya Tunçel, Civelek`e kadına yönelik şiddete karşı TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu`nun hazırladığı bildiriyi imzalattı. Bildiriyi Başbakan Erdoğan da imzalamıştı.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ