KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8316 TL
  • 6.5108 TL
  • 7.5663 TL
Kocaeli Zirve
Borç değil. Çekirdek!
Borç değil. Çekirdek!
Siyaset
Aktan Uslu
03 Temmuz 2019 Çarşamba 17:24
  • 1924
  • 0

Borç değil. Çekirdek!

Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir ilk basın toplantısında Dilovası’nın il olması gerektiğini söyledi. Borçlara dair ısrarla rakam telaffuz etmezken, “Çekirdek” diye tanımladı

Dilovası Belediyesi Başkanı Hamza Şayir, başkanlığa seçildikten sonraki ilk basın toplantısında iddialı çıkışlarda bulundu. Dilovası’nın lokasyon gereği il olması gerektiğini kaydeden Şayir, borçları ise “çekirdek” diye tanımladı. Yine ve ısrarla rakam vermedi. Başkan Şayir’e Tavşancıl Sahil Restaurant’ta düzenlediği basın toplantısında Özel Kalem Müdürü Recep Karakoç ile birlikte basın yayın ve özel kalem birimlerinden çalışanlar eşlik etti. Toplantının sonunda günün anısına hediye veren Şayir benzer toplantıları belli aralıklarla sürdüreceğini kaydetti.     

STRATEJİK BÖLGEDE

Dilovası'nın stratejik bir bölgede olduğunu belirten Başkan Hamza Şayir, “Limanlar, Osmangazi Köprüsü, 6 tane OSB, Kuzey Marmara Otoyolu güzergâhı burada. Devlette planlama yapılırken 50 yıl sonrası düşünülür. Ben büyüklerin stratejik planda Dilovası’na yer verdiğine inanıyorum. Dilovası, Hamza Şayir dedi diye il olmaz. Ama bir takım gerçekler var” dedi.

YATIRIM İÇİN RİSK ŞART

Şayir, belediyenin borçlarına dair ise özetle şunları kaydetti: “Kişi merkezli baktığınızda belediyenin yüksek borcu olabilir. Ama maaşınız ve toplam borcunuzla endeksleyin. Bizlerin şuan ki borçları çok ciddi rakamlar değil. Bizim için çekirdek bunlar. Şirket yönetim tecrübemiz var, bu borçlar yok düzeyinde.SGK vergi borcu önemli bir konu. O da her belediyenin sorununu geri kalan borcu çeşitli hamlelerle kapatabilirsiniz. Biz bunları bir yerimizi satmadan kendi imkânlarımızla kapatmaya çalışıyoruz. Yatırım yapmayacaksanız borcunuz gider erir. Ama siz yatırım yapacaksanız birazda risk alacaksınız.”

KÖMÜRCÜLER OSB TAŞINACAK

Dilovası’nda Kömürcüler OSB’nin bu dönem içinde bir iki yıla kadar taşınacağını belirtip, “Bakanlığın da bu konuda açıklaması var. Ama, ‘Ha’ deyince olmuyor. Kömürcüler OSB için alternatif yer bulunduğunu da duydum” dedi.

HALK DA BİZ DE İSTEMİYORUZ

Çerkeşli’de yapılmak istenen taş ocağına karşı da tavırlarının net olduğunu kaydeden Başkan Şayir, “Biz halkın istemediği hiçbir şeyi istemeyiz. Taş ocağı kurulursa belediye iyi bir gelir edinecektir ama olmasın öyle bir gelir” dedi.

Belediyelerde yeni yönetimlerin ilk yılının planlama, ikinci yılından itibaren icraat olduğunu kaydeden Başkan Şayir buna karşın ilk bir yıl içinde Bayraktepe’de Millet Bahçesi’ni açmayı hedeflediklerini, bu alanda ana okulu dahil olmak üzere çeşitli fonksiyonların yer alacağını söyledi. Belediye olarak önceliklerinin eğitim olduğunu belirten Şayir, “Bence yerel yönetimler eğitim içinde yer almalı. MEB ile işbirliği içinde olmalı. Bizim de çabalarımız bu yönde olacak. Böylesi bir çalışmada sonucu uzun yıllar sonra alırsınız ama değer” diye konuştu.

TRAŞ ETTİĞİM ÇOCUKLAR GÖNÜLLÜM OLDU

Çocukluk yıllarında kendisinin sırasını genç olduğu gerekçesiyle sürekli çiğneterek bekleten berber anısını anlatıp 1996’da kurduğu iki berberde çocukları ücretsiz traş ettiğini belirten Şayir, “Yaşadığım o vakanın ardından eğitimin şart olduğunu söylemiştim. Açtığım berber dükkânında ücretsiz traş ettiğim çocuklar ise yerel seçimde belirleyici oldu. Gönüllü olarak bana çalıştılar” dedi. 

YİD MODELİ İLE HER TEKLİFE AÇIĞIZ

Tavşancıl’ın turizm alanı olmasına yönelik hedeflerini de tekrarlayan Başkan Şayir, “Tavşancıl’da köy merkezi hariç yerlerde SİT uygulaması kaldırılmalı. Öte yandan Tavşancıl Sahili’nde sosyal tesisler var ama yeterli müşterisi yok. Tavşancıl’ı albenili hale getirmedikten sonra tesisleşmede bulunmanın da esprisi yok” dedi. Özel sektöre de açık çağrıda bulunan Başkan Şayir, “Yap İşlet Devret” modeli ile her tür teklife açık olduklarını söyledi.

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ