KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.4216 TL
  • 6.1809 TL
  • 6.9730 TL
Kocaeli Zirve
Bu iktidar öğretmenlerin DEĞERİNİ DÜŞÜRDÜ
Bu iktidar öğretmenlerin DEĞERİNİ DÜŞÜRDÜ
Siyaset
23 Kasım 2017 Perşembe 11:17
  • 2673
  • 0

Bu iktidar öğretmenlerin DEĞERİNİ DÜŞÜRDÜ

Öğretmenler Günü nedeniyle açıklama yapan Saadet Partisi İl Başkanı Nurettin Çelik, “Bu iktidar öğretmenlerin değerini düşürdü. Artık öğretmenleri ne öğrenci ne de veli kimse önemsemiyor. Öğretmenlerimiz hak ettiği maaşı alamadığı gibi, hak ettiği itibarı da göremiyor ve Refahyol dönemini mumla arıyorlar” dedi

Saadet Partisi Kocaeli İl Başkanı Nurettin Çelik, bugün parti binasında açıklama yaptı. 24 Kasım Öğretmenler Günü sebebiyle açıklama yapan Çelik, AKP’nin öğretmenlere gününü gösterdiğini ve öğretmenlerin değerini düşürdüğünü söyledi.

 

AKP İKTİDARININ PLANSIZ POLİTİKALARI

Nurettin Çelik, atanamayan öğretmenlerin AKP’ninnin plansız politikasının bir sonucu olduğu belirterek, “Eğitim problemlerimizin başında öğretmenlerimizin karşılaştığı sıkıntılar  gelmektedir. Yarın 24 Kasım öğretmenler günü.  Toplumun eğitimcileri olan öğretmenlerimiz yarın öğretmenler gününü kutlayacak. Peki atanamayan ve sayıları 600 bini bulan öğretmenlerin gününü kim kutlayacak? Bu öğretmenler için de ayrı bir gün tespit edilecek mi?

 

Büyük umutlarla fakültelere yerleşip, mezun olduktan sonra atanamayan ve öğrencilerine kavuşamayan öğretmenlerin seslerini yetkililer duysun ve çözüm üretsin. Unutmayalım ki bu sayı her geçen gün artmakta, adeta bir çığ gibi büyümektedir. Büyümekte olan bu sorunun sebebi şüphesiz AKP iktidarının plansız politikalarıdır. Kendi dönemlerinde açtıkları yeni üniversitelerle bol bol övünmeyi ihmal etmeyen hükümet yetkilileri, bu üniversitelerden mezun olanların istihdam edilemeyip işsiz kalacağını hesap edemediler. İşte netice ortada. Karşımızda emeğinin karşılığını isteyen ve bu isteği karşılık bulmayan bir işsizler ordusu durmakta” dedi.

 

ÖĞRETMENLERİ KİMSE UMURSAMIYOR

Çelik, AKP’nin öğretmenlerin değerini düşürdüğünü ve öğretmenleri kimsenin umursamadığını söyleyerek, “Sayın Bakan “Atanamayan öğretmen başka alanlara yönelsin” diyor ama hangi alana nasıl yönelecek onu söylemiyor. Mesleki eğitimi bitirdiler. Tarımı, hayvancılığı öldürdüler. Girişimciye zarar vaad eden bir piyasa ile sayın bakan hangi alandan bahsediyor?  Alan mı bıraktılar? Bu iktidar öğretmenlerin değerini düşürdü. Artık öğretmenleri ne öğrenci ne de veli kimse önemsemiyor.

 

Öğretmenlerimiz hak ettiği maaşı alamadığı gibi, hak ettiği itibarı da göremiyor ve Refahyol dönemini mumla arıyorlar. Yarın yetkililer çıkıp öğretmenler gününü kutlayacak. Şimdi soruyoruz. Yanlış politikalarıyla öğretmenlere gününü gösteren AKP hangi yüzle öğretmenler gününü kutlayacak? Hiç mi utanmayacaklar? Hiç mi yüzleri kızarmayacak?” diye konuştu.

 

TAŞERON ÖĞRETMENLİĞE MAHKUM ETTİNİZ

Atanamayan öğretmenler mesleklerinden tamamen kopmamak ve çalışabilmek için ücretli öğretmenliğe başvurduğunu dile getiren Çelik şunları söyledi: “ Ders başına ücret alan bu öğretmenler çok kötü şartlarda çalıştırılıyor. 30 saat derse giren ücretli bir öğretmen 1380 TL civarı maaş alırken kendisinden daha az çalışan kadrolu bir öğretmen ise bu maaşın iki katından daha fazlasını alıyor. İlaveten ücretli bir öğretmenin sigortası bile tam yatırılmıyor.

 

Teneffüsleri bile sigortadan sayılmayan öğretmenlerin hakkını kim ödeyecek? Çocuklarınızı özel okullarda okutmak sizi bu vebalden kurtarır mı?  AKP yöneticilerinin özel okul açma hevesinin altında yatan gerçek bu mudur? Size oy verenlerin çocuklarının hakkı ne olacak, 15 yıldır istikrar için oy istediğiniz vatandaşın çocuklarını istikrarlı bir şekilde taşeron öğretmenliğe mahkum ettiniz. Kocaeli’de de her beş öğretmenden biri ücretli olarak çalıştırılıyor. Bu uygulama ile devlet taşeron öğretmen çalıştırıyor ve öğretmenlerin haklarını gasp ediyor. Biz Saadet Partisi olarak öğretmenlere reva görülen bu duruma şiddetle karşı çıkıyor ve öğretmen taşeron olamaz diyoruz.”

 

DİĞER HABERLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

ANKET

Twitter

KENT REHBERİ