KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9021 TL
  • 6.6535 TL
  • 7.4709 TL
Kocaeli Zirve
Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu!
Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu!
Siyaset
Aktan Uslu
11 Ekim 2018 Perşembe 10:04
  • 2748
  • 0

Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu!

Şekerpınar’daki imar revizyonuna Saadet Partisi’nin itirazı, “Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu”nu anımsattı. Uçar: “2017’deki planlamaya gariban halk itiraz etti, ret edildi. Arsalar el değişti, ranta geçti. Şimdi değişime gidiliyor

Üç partili Çayırova Belediye Meclisi’nde 02 Temmuz tarihli, Şekerpınar’daki imar revizyonu ile ilgili maddenin sürecini sıfır hasarla atlatan tek parti, Saadet oldu. En ağır darbeyi iktidardaki AKP alırken CHP de bir meclis üyesinden sebep süreci yaralı geride bıraktı. Bu gibi süreçlerde partili belediye meclis üyeleri ile üyesi oldukları partinin teşkilat/örgüt yönetimi arasındaki uyum çok önem taşır. Saadet sadece bu maddede değil geride kalan 4.5 yıl içinde de ilçe teşkilat yönetimi ile belediye meclis grubundaki bütünlüğü muhafaza etmesini bildi. Çatlak ses çıkmadı.

 

Komisyondan tasfiye edildiler

Saadet Partisi son iki yıldır Çayırova Belediyesi İmar Komisyonu’nda yer almıyor. Konuyla ilgili bir yasanın, ilgili maddesinin bir bendi gerekçe gösterilerek, tasfiye edildiler. Komisyonda olsalardı bilgiye biraz daha kolay ulaşılabilecekleri düşünülebilir ama tamamına asla. Komisyonlarda temsil yetkisi olan CHP’nin istenilen bilginin verilmediği gerekçesiyle yargıya yaptığı başvuru göz ardı edilmemeli.

 

Sağlam bir gerekçe

Zeminin bu elverişsizliğine karşın Saadet Partisi Grubu eylül ayı meclis toplantısında imar komisyonuna havale edilen konuya ayakları yere basan sağlam bir gerekçeyle karşı. “Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu” dedirtecek boyuttaki o gerekçeyi Saadet Partili Belediye Meclis Üyesi Ali Uçar şöyle izah etti:

 

Tapular bile dağıtıldı ama…

“2017 yılında, Şekerpınar’da beşinci bölge diye adlandırılan o bölgede bir planlama yapmıştık. Sayın Başkan aynı yıl orada bir tören yapıp tapu sorununu çözdüğünü söyledi. Vatandaşlara tapu dağıtarak imar planının bittiğini kaydetti.

 

Komisyondakiler ret etti. Meclistekiler o karara onay verdi

Bundan iki yıl önce, bizlerin de yer aldığı Orhan Keskin başkanlığındaki İmar Komisyonu’nda, 0.40 olan emsallerin 1.20, 1.25, 1.50 olması için vatandaşın talebi, o plana yoğun itirazı vardı. Ama bu itirazlar komisyondaki AK Partili arkadaşlar tarafından ret edildi. Meclisteki AK Partili arkadaşlar tarafından da komisyondan geldiği şekliyle onaylandı. Gerekçe oradaki çalışmaların bittiği, yeşil alanların belirlendiğiyle ilgiliydi. 

 

Planlar bittikten sonra gelme gerekçesi nedir?

Bizim takıldığımız şu. 2017’de planı biten, emsali 0.40 olan bir bölgede, emsalin 1.5 olmasını isteyen arkadaşların itirazlarını ret ettik ama 2017’de bu planlar bittikten sonra meclise gelme gerekçesi nedir?

 

Açık, net söylüyoruz

Geçen ki meclis toplantısında da söyledim. Bizdeki soru işaretini açık ve net söylüyoruz.

 

Kendinize sormanız gereken şey şu

2017’de oradaki yerler karşı taraflara taşındığı için buraların yeni sahipleri talepte bulunmakta ve bunların taleplerini bugün yerine getirmek üzere toplanmış bulunuyoruz. Biz burada kimseyi itham etmiyoruz ama sadece kendinize sormanız gereken şey şu.

 

‘Bir takım insanlar’ yer sahibi olduktan sonra

Bir yıl önce oradaki normal, gariban köylü vatandaş emsal artışı istediğinde ret ettiğiniz konuyu bugün ‘bir takım insanlar’ yer sahibi olduktan sonra o emsal artışına onay verirseniz diyecek bir şey yok.”

DİĞER HABERLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ