KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Bütçe kullanımında usulsüzlük var
Bütçe kullanımında usulsüzlük var
Siyaset
11 Ekim 2012 Perşembe 14:49
  • 1767
  • 8

Bütçe kullanımında usulsüzlük var

Selman Yıldırım, İzmit Belediyesi’nin bütçesinin yüzde 10’unu usulsüz bir şekilde kullandığını söyledi. Yıldırım ayrıca Ali Korkmaz’ın ‘Bizde CHP’ye geçen yok’ sözlerine cevap verdi

CHP İzmit İlçe Başkanı Selman Yıldırım, ilçe binasında yaptığı açıklamada, son günlerde CHP`ye yönelik eleştirilerde bulunan AKP İzmit İlçe Başkanı Ali Korkmaz`a cevap verdi. Yıldırım, AKP`nin CHP`yi suçlamada geri durmadığını ancak İzmit Belediyesi`nin yaptığı usulsüz harcamaları dile getirdiklerinde kimsenin tek kelime cevap vermediğini söyledi. CHP İzmit İlçe Başkanı, belediyenin usulsüz harcamalarının CHP ve AKP`li meclis üyelerinden oluşan denetim komisyonu tarafından tespit edildiğini kaydetti.

 
İZİN BEKLİYORUZ
İzmit Belediyesi`nin denetim raporuna göre 6 milyon 40 bin 289 lira usulsüz harcamada bulunduğunun 5 meclis üyesi tarafından hazırlanan raporda kayda geçirildiğini anlatan başkan Yıldırım, “Aradan üç ay geçmesine rağmen bu konuda tek bir açıklama yapmadılar. Cumhuriyet Savcılığı`na bizzat ben gittim ve suç duyurusunda bulundum. Valiliğin ve İç İşleri Bakanlığı`nın soruşturmaya izin vermesini bekliyoruz. Bunların takipçisi olacağız ve asla peşini bırakmayacağız” dedi.
 
1 MİLYON LİRALIK FARK
İzmit Belediyesi tarafından Cephanelik`te yaptırılan Kadın Yaşam Merkezi`nin yapı ihalesinde 1milyon 238 bin liralık bir kayıp meydana geldiğini ifade eden başkan Yıldırım, “Mayıs ayında ihalesi yapılan Kadın Yaşam Merkezi için 15 firmaya ön yeterlilik verilmiş ve ihaleye alınmış. İhale 6 milyon 233 bin lira teklif veren Akasya İnşaat`a değil de  7 milyon 471 bin lira teklif veren Demka İnşaat`a verildi. Aradaki 1 milyon 238 bin lira ne oldu? Bunu yaparken hukuki bir şey bulabilirsiniz ama vicdanınız rahat mı?” diye belediye yetkililerine seslendi.
 
8. SIRADAKİ FİRMANIN
İhalenin neden Akasya İnşaat`a verilmediğini soran Yıldırım, “15 firmaya ön yeterlilik verip ihaleye almışsın, sonrada en düşük teklif verene değil, 8. sıradaki firmaya işi vermişsin. 15 firma ihaleye katılma hakkı elde ettiğine göre bu firmalarında inşaat yapma yeterliliği var demektir. İzmitliler CHP`ye ana muhalefet görevini vermişler. Ben İzmitliler adına hareket ediyorum. Yarın CHP iktidar olur AKP muhalefet olunca sizlerde aynısını yaparsınız” şeklinde konuştu.
 
YÜZDE 10`U USULSÜZ
İzmit Belediyesi`nin bütçesinin yüzde 10`unu usulsüz kullandığını iddia eden CHP İzmit İlçe Başkanı Selman Yıldırım, “ Denetim raporundaki 6 milyon liralık usulsüzlük, belediye bütçesinin yüzde 6`sı ediyor. İhaledeki  1 milyon 238 bin liralık fark ise bütçenin yüzde 1.2`sine denk geliyor. Bu, belediyenin yan kuruluşlarındaki usulsüzlüklerle birlikte bütçesinin yüzde 10`unun, usulsüz bir şekilde kullanıldığını gösteriyor demektir” açıklamasında bulundu.
 
NİTELİKLİ ÜYE
AKP İzmit İlçe Başkanı Ali Korkmaz`ın, “Bizden CHP`ye geçen yok” şeklindeki sözlerine cevap veren Yıldırım, “Bize üye olanlar daha önce AKP`ye destek verenlerdi. İçinde AKP`ye üye olanlarda vardı. Madem üye olanlar içinde AKP`den kimse yok, Ali Korkmaz`ın tatil dönüşü gece yarısına kadar orada ne işi vardı” dedi. CHP`nin üyelik konusunda sayısal çoğunluktan çok niteliğe önem verdiğini söyleyen Yıldırım, 2 yıllık ilçe başkanlığı süresince 14 bin nitelikli üyeye ulaşmayı hedeflediklerini kaydetti.             
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ