KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.3097 TL
  • 6.0084 TL
  • 6.8612 TL
Kocaeli Zirve
Babaanne yine mi bamya !!!
Babaanne yine mi bamya !!!
Yaşam
13 Ağustos 2010 Cuma 16:27
  • 2591
  • 0

Babaanne yine mi bamya !!!

Bu hafta sizlere, şöyle eski Ramazan’larla ilgili direklerarasından, macunculardan filan bahseden bir yazı yazmak isterdim ama ne yazık ki o günlere yetişemedim. (Galiba, hala çok yaşlı sayılmam)

Eski Ramazan`ları göremedim ama bu benim de Ramazan anılarım olmadığı anlamına gelmez.
Herkes gibi ben de küçükken ‘tekne orucu` tuttum ve hatta oruç tuttuğum her gün, sanki günlerdir açmışım gibi, annemi ‘Kızım, sen daha küçüksün, bir daha tutma istersen` dedirtecek isteklerim oldu. (“Anne iftara muzlu pasta yapar mısın? Keçiboynuzu da alalım... vs. vs.)
***
Her Ramazan`da bir iftarımızı ve tabii bayramımızı İstanbul`daki babaannemin evinde geçirirdik.
Benim babaannem, yaklaşık 150 cm boyunda, tombiş, bir ayağı doğuştan kalça çıkığı olduğu için aksayan, kulakları ağır işiten, pamuk gibi bembeyaz saçlı ve kendisini, başkalarını mutlu etmeye adamış bir İstanbul hanımefendisiydi.
***
Herkesi mutlu etmeyi öyle çok severdi ki, özellikle Ramazan ve bayramlarda ne zaman evine gitsek; bütün çocukları ve torunları için ayrı ayrı yemek pişirirdi.
Herkesin hangi yemeği sevdiğini tek tek aklında tutan canım babaannem; o aksayan ayağıyla ne alışverişinden üşenir ne de pişirmesinden; herkesin tabağına en sevdiği yemeği koyar ve yemekler bitene kadar bir dakika oturmadan, yemek odası ve mutfak arasında mekik dokurdu.
***
Kimisi yahni severdi, kimisi karnıyarık; birisi için arnavut ciğeri pişirirdi, diğeri için fırn tavuk...
Ve nereden aklında kaldıysa, benim en sevdiğim yemeğin de ETLİ BAMYA olduğunu zannederdi!!!
Evet, sevgili babaannem vefatına kadar, her bayram-seyran sırf ben bamya seviyorum zannettiği için bana bamya pişirdi. Senelerce, mevsimindeysek taze, değilsek kuru bamya yedim.
Halbuki, (Şimdi bayıla bayıla yesem de) normal bir çocuk ne kadar severse, çocukluğumda ben de bamyayı o kadar severdim.
***
Bu dünya tatlısı kadın, hepimizi mutlu etmek için öyle canla başla, zevkle yemek yapardı ki; ona bamya yemek istemediğimi hiçbir zaman söyleyemedim.
Çocukluğum boyunca, babaannemlerde her sofraya oturduğumuzda, yüzümde ağlamaklı bir ‘Ben bunu yemek istemiyorum` ifadesiyle anneme baktım
Ve her seferinde, onu yemem gerektiğini ifade eden, havaya kalkmış kaşlarıyla karşılaştım.
***
Bu seveni pek nadir olan, boynu bükük sebzeyi ne zaman yesem; hele ki Ramazan`larda hep babaannemin mutfaktan sofraya telaşlı telaşlı yemek taşımasını hatırlarım.
 

İZMİT`TEN BİR ‘YILDIZ` GEÇTİ

Geçtiğimiz haftalarda, sevilen ses sanatçısı Cihan Yıldız`la bir röportaj yaptığımı hatırlarsınız.
Albümünün yeni piyasaya çıktığı dönemlere denk gelen sohbetimizden sonra bir daha görüşme fırsatı bulamadığım ama başarılarını takip ettiğm Cihan Yıldız, geçen akşam beni aradı ve “Zeynep Hanım, ben Doğu Kışla`ya konser vermeye geldim, müsaitseniz görüşelim` deyiverdi.
Haliyle şaşırdım, çünkü kendisinin İzmit`te konser vereceğinden hiç haberim olmamıştı.
Bir hatırşinaslık örneği göstererek beni arayan Cihan Yıldız`a, yine de sitem etmeden duramadım: ”Aşkolsun, şimdi mi aranır; haberimiz olsa bir röportaj daha yapardık”
Yine de, sevgili reklam müdürümüz Tülay Duran`la birlikte, soluğu konser alanında aldık ve Cihan Bey`in muhteşem performansını hayranlıkla izledik.
Konser bittiğinde röportaj için saat çok geçti ama yine de biraz sohbet etme fırsatımız oldu.
Konser organizasyonunun son anda gerçekleştiğini ve bize haber vermeye bile fırsatının olmadığını söyleyen ünlü yorumcu, albüm satışlarının çok iyi gittiğinden ve ikinci klibi ‘Son Bir Defa` adlı parçaya çekeceklerinden de bahsetti.
Bu arada, konseri kaçıran Cihan Yıldız hayranları üzülmesin; sanatçı, Ramazan ayı içerisinde bir konserle daha, İzmitli sevenleriyle buluşacak.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter

KENT REHBERİ