KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7077 TL
  • 6.3054 TL
  • 7.1537 TL
Kocaeli Zirve
Gölcük turizm kenti olacak
Gölcük turizm kenti olacak
Güncel
21 Nisan 2010 Çarşamba 13:55
  • 2334
  • 3

Gölcük turizm kenti olacak

Bir yılını değerlendiren Gölcük Belediye Başkanı Ellibeş, termal tesisleri, otelleri ve kumsallarıyla Gölcük’ün bir turizm kenti olma yolunda ilerlediğini söyledi

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, önceki akşam bir yıllık görev süresini değerlendirdiği bir toplantı gerçekleştirdi. Değerlendirme toplantısını “Bir yıllık süreçte en önemli projem” dediği Şirintepe Kazıklı Kervansarayı Toplantı Salonu`nda gerçekleştiren Ellibeş, hayata geçirdiği projelerini büyük bir gururla anlattı. Değerlendirme toplantısına sadece AKP`liler değil muhalefet partilerinin ilçe başkanları da katıldı.

MUHALEFET DE KATILDI
Toplantıda AKP Gölcük İlçe Başkanı Mevlüt Demir meclis üyeleri, CHP ilçe başkanı Caner Uzuner ve meclis üyeleri, TDH ilçe başkanı Hakan Bıçakçı, Gölcük mahalle muhtarları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, belediye çalışanları katıldı. 340 kişilik salonunun büyük çoğunluğunun dolduğu toplantıda katılımcılar, Ellibeş`i Gölcük`e kazandırdığı projeleri anlatırken sık sık alkışladı. Sinevizyon eşliğinde sunumunu gerçekleştiren başkan Ellibeş, Gölcük`ün birlik, beraberlik konusunda örnek bir ilçe olduğunu söyleyerek sözlerine başladı.

41 İLDEN BÜYÜK İLÇE
12 kilometrelik alana sahip olan Gölcük`ün belde belediyelerinin birleşmesinden sonra 35 kilometrelik bir alana yayıldığını söyleyen Ellibeş şunları söyledi: “Gölcük 41 ilden daha büyük bir kent. 136 bin nüfusu var. Yerel seçimlerin ardından biliyorduk ki yeni süreçte bizleri yeni şeyler bekliyor. 30 mahalleli Gölcük artık gözbebeğimizdi. Her mahalleye eşit hizmet gitmeliydi.

BÜTÇE 27 MİLYON TL
Ekonomik verilere baktığımızda 27 milyon TL`lik bütçeyle hizmet vermemiz gerekiyordu. Ancak bu bütçenin yüzde 50`si personel giderleri ve cari harcamalara gitti. Yatırım için bir şey kalmıyordu. Ama biz nerede para, proje, kredi varsa oraya başvurduk. Birleşmeden önce norm kadromuz 151 kişiyken birleşmende sonra hizmet alımıyla çalışan personelle birlikte 627 kişiye çıktı.”

EN ÖNEMLİ PROJE; KERVANSARAY
Belediye hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra bir yıllık süreçteki en önemli projesini açıklayan Ellibeş, “En önemli proje benim için Şirinköy İpekyolu Bulvarı üzerinde 10 bin 808 metrekarelik alanda restore edilen Kazıklı Kervansarayı`dır. 3.2 milyon TL harcayarak yapıldı burası. Hazinenin mülkiyeti üzerindeydi. 2.5 yıl boyunca burayı almak için çaba sarf ettik. Aldıktan sonra projesini başlattık ve 11 aylık süreçte tamamlandı” dedi.

GÖLCÜK`E TİYATRO
Kazıklı Kervansarayı`nın işlevi hakkında bilgi veren Ellibeş şunları söyledi: “Kervansaray, 340 kişilik çok amaçlı salonuyla Gölcük halkına tiyatro hizmeti verecek. Şehir Tiyatroları ile protokol imzaladık ve bir tiyatrosu dahi olmayan Gölcük`e tiyatro kazandırdık. 1 Ekim 2010 itibariyle Şehir Tiyatroları haftada 2 gün bu salonda oyun sergileyecek. Ayrıca yine kervansarayın dışında Açıkhava sahnesi bulunuyor. Burada da yazın etkinlikler yaparak Gölcük halkının sosyal yaşamındaki açığı kapatacağız.

SEKA PARK`TAN SONRA EN BÜYÜK SAHİL
Bu projenin yanı sıra depremde çöken İhsaniye Denizevler Sahili`nin düzenlemesini gerçekleştirdik. Aslında bu sahilde liman yapılmak isteniyordu. Ancak ben ve Ahmet Levent buna engel olmak için elimizden geleni yaptık. Büyükşehir Belediyesi`yle konuştuk. Hatta o zaman yüklenici bir firma 980 milyon vererek almıştı burayı. Ancak müsaade etmedik ve 110 bin metrekarelik alanın sahil olması için çalışma yaptık.

DENİZE GİRİLEBİLECEK
Böylelikle Kavaklı Sahili ile birlikte 220 bin kilometrelik bir sahil şeridimiz oldu. Bu Seka Park`tan sonra en büyük 2. sahil şeridi oluyor. Ayrıca İhsaniye Denizevler sahil şeridinin bir kısmını da kumsal olarak düzenledik. Yazın burada denize girilebilecek. Şuan duşakabinler yapılıyor. Sezon açıldığında denize girilebilirlik açısından bir kez daha ölçümler yapılacak.

TERMAL TESİS
Gölcük`ü marka şehir yapmak için çabalıyoruz. Donanmanın ve Ford Otosan`ın şehrimizde olması zaten bizi bir marka yapmıştı. Ancak şimdi bir de termal turizm hizmeti vererek marka olacağız. Hisareyn, Yazlık ve Yeniköy hattında sıcak su termali var. Bu su boşa gitsin istemiyoruz. 800 hektarlık alanda termal turizm için yıllar önce çalışma yapılacaktı. Hatta bu çalışma için Yazlık Turizm Birliği kurulmuştu. Birleşmeden sonra birliğin adını Gölcük Başiskele Turizm Birliği olarak değiştirdik. 

OTELLER YAPILACAK
Şimdi yaptığımız çalışmayla bu bölgede 2 yıldızdan 5 yıldıza kadar oteller yapılacak. Haziran ayında müteşebbislere duyurumuzu yapıyoruz. Buraya talep çok. Gölcük turizm bölgesi olma yolunda ilerliyor. Kapalı pazar yeri bizim için önemliydi. Bu anlamda Gölcük`ün güneyinde 35 bin nüfusun yaşadığı güney kesime kapalı pazar yeri yapıyoruz. İhalesi 15 gün önce bitti. 120 gün sonra kapalı pazar yeri teslim edilecek.

D-130`DA SIKINTI SÜRÜYOR
Semtlere doğru kaydıracağız bu projeyi. Ulaşım projeleri kapsamında D-130 üzerinde büyük sıkıntımız var. Karayollarının yaptığı çalışmalar sorunu çözmedi. Büyükşehir Belediyesi ile şuan çalışmalar yapıyoruz. Konuşmanın başında da söylediğim gibi kaynak yok diye yatırım yapmayacağız diye bir şey yok. Kaynak yoksa yaratacağız. Sosyal bir tesise ihtiyacımız vardı. Ve Ford Otosan`dan bu tesisi yapmasını rica ettik.

FORD`DAN SOSYAL TESİS
Ford Otosan ricamızı Koç Vakfı`na iletti. Ve Koç Vakfı`nın katkısıyla Ford`un hemen yanındaki alanda Ford Otosan-Gölcük Belediyesi Sosyal Tesisi ve Kültür Merkezi için çalışma başladı. 1 yıl içinde proje bitecek. Burası halka açık bir tesis olacak. Şehir stadımız yoktu. Yıllar önce Spor İl Müdürlüğü`nden istemiştik ancak hiçbir çalışma yapılmadı. Bizde son süreçte kendi çabalarımız, İl Genel Meclis üyelerimizin çalışmaları ve İl Özel İdaresi`nin katkısıyla bir şehir stadına kavuştuk.

YOL ÇALIŞMALARI
Yeşil alan çalışması dahilinde 9 tane park yaptık, 10 tane daha yapacağız. 7 tane semt spor sahası yaptık, 3 tane daha yapacağız. 7 adet fitness sahası yaptık. bunun yanı sıra önemli çalışmalardan biri de yol çalışmalarıydı. Bu anlamda 1 milyon 800 bin TL`ye mal olan 18 bin ton asfalt serdik. 350 bin TL`ye 17 bin 500 metrekarelik parke, 3 bin TL değerinde 3 bin metrekare bordür, 60 bin TL değerinde 12 kilometre statik kaplama asfalt 237 bin TL`ye mal olan 950 metreküp istinat duvarı yaptık.

SAĞLIK MESLEK LİSESİ
Ayrıca 206 metre yeni yol açıldı. Asfalta hazırlanıyor bu yollar. Bunun yanında dere ıslahları da yaptık yapıyoruz. İmar planlarında 1/5000`likler tamamlandı. 1/1000`likleri yapıyoruz. Eğitim çalışmalarımız dahilinde Gölcük`e Sağlık Meslek Lisesi tahsis ettik. Yatılı Öğretmen Anadolu Lisesi için girişimlere başladık. 25 Mayıs`ta okulun ihalesi başlayacak.”

BORCU YOK
Konuşmasının sonunda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Ellibeş, belediyenin piyasaya ve devlete olan borcunun sorulması üzerine, “Esnafa 1 milyon TL borcumuz var. Vergi, sigorta borcumuzda 15 milyon. Birleşen belediyelerden borç yükü almadık. O konuda şanslıyız. Sıkıntıya girmedik. İşçiye de borcumuz yok” dedi. Konuşmanın sonunda katılımcılar kokteylde bir araya geldi.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ