KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0663 TL
  • 6.7772 TL
  • 7.7478 TL
Kocaeli Zirve
AA da TRT'ye uydu
AA da TRT'ye uydu
Güncel
20 Ağustos 2010 Cuma 09:45
  • 1156
  • 0

AA da TRT'ye uydu

Devlet televizyonu TRT'nin YSK tarafından sert bir dille uyarılmasına neden olan referandum sürecindeki yanlı yayınlarının benzerleri Anadolu Ajansı tarafından da yapılıyor.

Ajans hemen her gün referandumda “Evet” diyeceğini açıklayan ismi bile duyulmamış kişilerle röportajlar yapıyor, haberleri genişçe abonelerine ulaştırıyor. “Hayır”a yönelik eylemler ve açıklamaların çoğu ise ajans bültenlerinde kendilerine ancak özetle yer bulabiliyor.

Anadolu Ajansı`nın 1 Ağustos`tan itibaren abonelerine geçtiği çoğu “özel” ibareli ve “evet” içerikli haberlerden bazı örnekler şöyle:


18 Ağustos (özel haber):
Anadolu Ateşi Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Erdoğan, 12 Eylül Anayasası`nın, 30 yıldır ülkeyi baskı altında yönettiğini ileri sürerek, “Ben bu değişikliğe ‘Evet` diyorum” dedi.


16 Ağustos (özel haber):
12 Eylül 1980 darbesi sonrası “MHP ve ülkücü kuruluşlar davasında” idamla yargılanan ve uzun süre hapis yatan Mustafa Seyrek, halkoylamasında anayasa değişikliğine “evet” diyeceğini bildirdi.

13 Ağustos (flaş haber): Çorum`un Arifegazili Belde Belediye Başkanı Hamza Yağmur, Narlı Belde Belediye Başkanı Necati Kökcü, Başpınar Belde Belediye Başkanı Cevdet Dağ ile MHP Başpınar Belde Başkanı Hürrem Tavlı, halkoylamasında “evet” oyu kullanacaklarını belirterek MHP`den istifa ettiklerini açıkladılar.


12 Ağustos (özel haber):
Hukukçular Birliği Vakfı tarafından başlatılan “evet” kampanyası çerçevesinde otobüsle Ankara`dan yola çıkan 50`ye yakın hukukçu, ilk durakları olan Kırıkkale`de vatandaşların ilgisiyle karşılandı.


11 Ağustos (özel haber):
Sincan Etimesgut Sanayicileri ve İşadamları Derneği, halkın “evet” oyu kullanması için kampanya başlattı.


8 Ağustos:
Grafiti sanatçıları, Taksim Meydanı`nda kurulan büyük tuvallere referandum süreciyle ilgili kararlarını yansıtırken 2010 Dünya Kupası`nın yıldızı ahtapot Paul`ü, “evet” kutusunu seçerken resmetmeleri ilgi gördü.


7 Ağustos:
Kardelenlerden referandumda “evet” çağrısı (...) Van Kardelenler Kadın Derneği, 12 Eylül`de yapılacak referandumda “evet” oyu kullanılması için basın açıklaması yaptı.


4 Ağustos:
Hatay`ın Yayladağı Gümrük Kapısı`nda anayasa değişikliği referandumu için sandık dün açılırken ilk oy bugün, Fransa`da yaşayan çift tarafından kullanıldı. Daşkıran çifti, “evet” oyu kullandıklarını söyledi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ