KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9021 TL
  • 6.6535 TL
  • 7.4709 TL
Kocaeli Zirve
Çayırova’da aday adaylığına ikinci adayın bir şartı var
Çayırova’da aday adaylığına ikinci adayın bir şartı var
Siyaset
Aktan Uslu
09 Ekim 2018 Salı 16:52
  • 3735
  • 0

Çayırova’da aday adaylığına ikinci adayın bir şartı var

Biri kesin diğeri potansiyel iki belediye başkan aday adayının yer aldığı bu karede adayın atama usulü belirlenmesini savunan ve resmi başvuru yapan Emine Özcan var. Bir diğeri ise, ön seçim şartıyla önce aynı unvana, aday seçilirse belediye başkanlığına aday yani günümüz itibariyle aday adayı adayı

Fotoğraf CHP İl Örgütü’nün 07 Ocak 2018 Pazar günü İzmit’te,  Sabancı Kültür Sitesi’ndeki kongresinden, Gebze Gündemi haber bloğunun arşivinden…

Sol baştaki CHP Gebze Kadın Kolları eski Başkanı Bilge Ercan Altıntaş. Ağustos ayında istifasını vermişti..

Hemen solunda CHP Çayırova Kadın Kolları Başkanı Suna Çınar.

Sağ baştaki; CHP Çayırova Belediye Başkan aday adaylığını söylemde yaklaşık bir sene önce ilan eden, resmi başvurusunu da geçen hafta sonu yapan Emine Özcan

Özcan bir süre önce Kocaeli’de bir haber sitesine video kaydıyla verdiği röportajda belediye başkan adayının atamayla belirlenmesinden yana olduğunu söylemişti. Gerekçesi ise şayet ön seçim olursa CHP Çayırova İlçe Örgütü’nün biraz da alt kimlik faktörü, hemşerilik ilişkilerinden ötürü adaylık için şahsını tercih etmeyecek olması. Buna karşınsa belediye başkan adaylığına atanırsa gerek onların gerekse tüm seçmenin salt çoğunluğunun oyunu alarak belediye başkanlığını partisine kazandıracağına inandığını kaydetmişti.

Aynı masada gerek soldan gerek sağdan sayınca dördüncü sıradaki mavi gömlekli ve gözlüklü kişi ise Necdet Doğan.

Kendisi günümüz itibariyle Çayırova Belediye Başkanlığı’na “aday adayı” adayı konumunda. Yani aday adaylığına, şartlı aday.

 

09 Aralık Pazar günü gerçekleşen CHP Çayırova İlçe Örgütü kongresinde Oruç Gökbulak’ın listesinden il delegeliğine aday oldu. Gökbulak, Selahattin Kaya’ya karşı kaybedince il delegeliğine seçilemedi.

İl kongresinde de il yönetimini Bekir Yurdagül’ün listesinden denedi. Sonuç malum.

Yani bu sene iki siyasi hamlesinden de sonuç alamadı. Şeytanın bacağını bir kırıp pir kırmak gibi bir hedefi olsa gerek; ön seçim olursa CHP’lilerin oy kullandığı sandıktan çıkıp CHP adayı olacağına, ardından Çayırovalı seçmenin ekseriyetle çoğunluğunun oyunu alıp belediye başkanı seçileceğine inanıyor.

Doğan, Çayırova’nın Gebze İlçesi’ne bağlı olarak beldelik (Güzeltepe) döneminde, 1995 – 1999 yılları arasında başkanlık yapmıştı.

CHP’de belediye başkan adayı ve meclis üyesi adaylarının ön seçimle belirlenmesinin hem demokratik olacağını hem de parti tabanını hareketlendireceğine inandığını kaydeden Doğan’ın bu süreçte elini güçlendiren, her ne kadar il kongresinde karşı listeden rakibi olsa da İl Başkanı Avukat Cengiz Sarıbay. Bilindiği üzere Sarıbay adayların ön seçilme belirlenmesini istiyor.

Emine Özcan’ın elini güçlendiren ise CHP’nin ön seçimi dayatmayacak olması. Yani tasarruf biraz da ilçelerde olacak.

Bir diğer potansiyel aday adayı daha doğrusu “aday adayı” adayı ise malum, Doktor Mustafa Anaç. O da adaylık garantisi görmeden aday adaylığı sürecine dahil olmak istemeyen bir pozisyonda.

Seçime kaba hesapla 5.5 ay süre kala Çayırova’da durum böyle.

Bu arada Necdet Doğan’ın ön seçim olması durumunda belediye başkan aday adayı olacağı, kulis bilgisi falan değil.

Kocaeli Zirve’ye sohbet esnasında söylediği, “Ön seçim olursa aday adayı olurum” sözü üzerine, “Sohbetin bu bölümünü haber yapabilir miyiz” sorusuna verdiği, “Yapabilirsiniz” yanıtı üzerine, bildiğiniz haber bilgisi.   

DİĞER HABERLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ