Sibel Gönül
KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.4881 TL
  • 6.2287 TL
  • 7.2637 TL
Kocaeli Zirve
Çayırova’da ilk resmi açıklamanın eli kulağında
Çayırova’da ilk resmi açıklamanın eli kulağında
Siyaset
Aktan Uslu
07 Kasım 2018 Çarşamba 07:51
  • 2032
  • 0

Çayırova’da ilk resmi açıklamanın eli kulağında

AKP Çayırova’da eski belediye başkanı Faruk Taşçı ve ilçe başkan yardımcılarından Deniz Kolo; yüzde 90 aday adayı değil. Bünyamin Çiftçi, Ziyaettin Akbaş, Orhan Keskin, İdris Demir ve Bünyamin Laçin düşünüyor. Kurucu İlçe Başkanı Çiftçi yarın veya en geç cuma net kararını açıklayacak

Gebze Bölgesi ilçelerinde son zamanlarda yaşanan vakalardan esasla kimin ne tür bir hamlede bulunacağı en çok merak edilen ilçelerinden Çayırova’da belediye başkan aday adaylığı için ismi geçenlerden altısına ulaştık, görüştük. O isimlerden beşi; AKP Çayırova İlçe Kurucu Başkanı Bünyamin Çiftçi, Çayırova Belediyesi eski Başkanı Ziyaettin Akbaş, KBB ve Çayırova Belediyeleri Meclis Üyesi Orhan Keskin, kapatılan Şekerpınar Belediyesi eski başkan yardımcısı ve il eski yöneticisi İdris Demir ve eski ilçe başkan yardımcılarından Bünyamin Laçin günümüz itibariyle aday adaylığına aday.

Taşçı ve Kolo…çok zayıf ihtimal

Henüz ulaşamadığımız Çayırova Belediyesi eski Başkanı Doktor Faruk Taşçı ile ulaştığımız eski ilçe başkan yardımcılarından Deniz Kolo kesine yakın ihtimal aday adayı değil ama aktif siyasette değil 6 gün, 6 dakika bile çok uzun süre.

Çiftçi: Perşembe veya cuma

kesin kararımı açıklayacağım

 

Çayırova’da belediye başkan aday adaylığı için ismi geçip de net kararını açıklamaya en yakın isim, AKP Çayırova İlçe Kurucu Başkanı Bünyamin Çiftçi. Bir sonraki ilçe kongresinde Nazmi Özmen ile yarışmış, önce mahalle bazlı delege seçimlerinin de çift listeyle yapıldığı o süreçte en büyük delegasyona ve üyeye sahip Yenimahalle’de, 1000’e aşkın üyenin katıldığı seçimi birkaç oyla kaybedince kongrede de sandıktan çıkamamış ama o yarışta müthiş bir politik deneyim edinmişti. Hiçbir genel seçimde milletvekili aday adayı olmayan;  2014 yerel seçimlerinde de belediye başkan aday adayı olan Çiftçi, “Aday adaylığını düşünüyorum ama çok detaylı bir çalışma yürütüyoruz. Perşembe (yarın) veya en geç cuma günü net kararımı açıklayacağım. Bugün itibariyle aday adayı olma olasılığım, yüzde 50’nin üzerindedir diyelim” dedi. 

Ziyaettin Akbaş, düşünüyor

2009-2014 yılları arasında AKP’den Çayırova Belediye Başkanlığı yapan; 2014 yerel seçimlerinde aday adayı olan ancak aday gösterilmeyen Ziyaettin Akbaş; Çayırova Belediye Başkanlığı yapmayı sevdi. Günümüz itibariyle net bir kararı olmamak ve düşünüyor olmakla birlikte, “Aday adayıyım” diyecek olmasına çok yüksek ihtimal veriliyor. Belediye başkanlığı yıllarında başı en çok Şekerpınar’daki tapu vakalarından ötürü ağrıdı. En dikkat çekici hizmetlerinden biriyse psikolojik danışmanlık olmuştu. Çayırova Aile Danışmanlık ve Eğitim Merkezi – ÇADEM’de İstanbul’un Kadıköy İlçesi’nden Uzman Psikolog Ufuk Maviengin çok sayıda Çayırovalı’yı dinleyerek psikolojik sorunlarına çözüm üretmeye çalışmıştı.

Keskin: Halen kararsızım

Çayırova’da tavrı en çok merak edilen isimlerden biri halen KBB ve Çayırova Belediyeleri Meclis üyesi Orhan Keskin. Bilindiği üzere 4.5 yıl süreyle başkan yardımcılığı yapan Keskin bir süre önce başkan yardımcılığı görevlerinden istifa etmişti. AKP’nin kuruluş sürecinde yer aldı. Yenimahalle, Gebze ilçesinin mahallesi iken dört yıl mahalle teşkilat başkanlığı; Mehmet Ali Okur’un ilçe başkanlığı döneminde üç yıl ilçe yönetim kurulu üyeliği yaptı. Keskin olası aday adaylığına ilişkin olarak Kocaeli Zirve’ye yaptığı değerlendirmede çok kısaca, “Halen kararsızım” dedi.

İdris Demir ikinci defa düşünüyor

İdris Demir; günümüzde Çayırova’nın mahallesine dönüşen Şekerpınar’ın Gebze’nin beldesi olduğu yıllarda belediye başkan yardımcılığı (ANAP); Şemsettin Ceyhan başkanlığındaki bir önceki AKP İl Teşkilatı’nda yöneticilik yaptı. 2014 yerel seçimlerinde de Çayırova’ya belediye başkan aday adayı olmuştu. Halen düşünce aşamasında olan Demir şayet, “Aday adayıyım” derse bu ikinci denemesi olacak. Demir son referandumda, “Kararım evet” adıyla kurduğu platform ile de dikkatleri üzerine çekmişti.

Bünyamin Laçin de düşünüyor

Sosyal medyadaki son paylaşımı 20 Ekim günü, adına kayıtlı Facebook sayfasından, “AK Parti, 2001’deki kurucu ruh ve akıl ile 15 Temmuz ruhunun vücut bulduğu adrestir. Bu ruhun inanmışları şikayet etmez ve mücadele ederler” diye yazarak hayli manidar şekilde yapan, o paylaşımı bugün (07 Kasım) sabah saatleri (07.15) itibariyle 71 beğeni ve 5 yorum alan Bünyamin Laçin de Kocaeli Zirve’ye yaptığı değerlendirmede, “Düşünüyorum” demekle yetindi. Çayırova Fatih Caddesi üzerindeki Zümrüt Kuyumculuk’un sahibi olan Laçin; Nazmi Özmen’in başkanlığı döneminde AKP Çayırova İlçe Başkan yardımcılığı yapmış, milletvekili aday adaylığı için görevinden istifa etmişti. Sporsever kimliğiyle bilinen Laçin, Çayırovaspor öncesi Çayırova Belediyespor Kulübü’nde başkanlık yapmıştı.

Deniz Kolo çok isteksiz

AKP Çayırova İlçe eski başkan yardımcılarından Deniz Kolo üç yerel seçim üst üste belediye başkan aday adayı olmuş ancak aday gösterilmemişti. 24 Haziran genel seçimleri öncesi milletvekilliğinde de şansını deneyen Kolo; 2019 yerel seçimleri öncesi aday adayı olmaya çok yanaşmıyor. Kocaeli Zirve’nin ulaştığı Deniz Kolo konuya dair hiçbir demeç vermedi. Aday adaylığı açıklaması yaparsa sürpriz olacak gibi gözüküyor ama aktif siyasette değil 6 gün, 6 dakika bile bazen çok uzun süre.

DİĞER HABERLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter

KENT REHBERİ