KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.4216 TL
  • 6.1809 TL
  • 6.9730 TL
Kocaeli Zirve
Çayırovalının hakkı rant lobisine PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR
Çayırovalının hakkı rant lobisine PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR
Siyaset
Hanifi Surun
27 Kasım 2017 Pazartesi 10:37
  • 1160
  • 0

Çayırovalının hakkı rant lobisine PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR

Saadet Partisi Çayırova Belediyesi Meclis Üyesi Ali Uçar, “Çayırova Belediyesi, Çayırova halkının hakları gasp edilip bir avuç rant lobisine peşkeş çekiyor.” dedi

Saadet Partisi Çayırova İlçe Teşkilatı’nın Ekim ayı olağan divan toplantısı önce gün gerçekleştirildi. Çayırova ilçe başkanlığı binasında gerçekleştirilen toplantıya Saadet Partisi Çayırova İlçe Başkanı Yusuf Aksu, SP Çayırova Belediyesi Meclis üyeleri, mahalle başkanları, ilçe yöneticileri ve çok sayıda partili hazır bulundu. Toplantıda açılış konuşması yapan SP Çayırova İlçe Başkanı Yusuf Aksu, genel gündeme dair açıklamalarda bulundu. Aksu konuşmasında şu ifadelere yer verdi. Aksu yaptığı konuşmada, “Ülkemiz ve coğrafya hatta dünya zor bir süreçten geçiyor.

 

EN ÇOK ZARARI MÜSLÜMANLAR GÖRÜYOR

Sınırların yeniden çizilmek istendiği, kukla yönetimler ve batı menşeli terör yapılarıyla ülkelerin istikrarsızlaştırıldığı, faizci kapitalist sistemle dünya ekonomisine yön verenlerin kendi çıkarları için ülkelere siyasi ve ekonomik baskılar yaptığı ve bunlardan en çok zararı görenlerin ise Müslümanlar ve İslam coğrafyasının olduğu bir dönem yaşıyoruz. Böyle günlerde birliğe, hoşgörüye ve fedakârlığa her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var fakat bu zor süreçte milli duygular kabartılarak milletin gözüne perde çekip haksızlık, usulsüzlük, zulüm, yolsuzluk, israf ve ülkemizin ulusal çıkarlarına zarar verilmesi de kabul edilebilir bir durum değildir.

 

CİDDİYETSİZLİĞİ VE BİLGİYE DAYANMAYAN YÖNETİM

Günü kurtaran popülist yaklaşımlarla gelecek inşa edilemez. MTV zammı için ‘olur mu böyle şey düzeltin’ diyen makam o zammı daha önce onaylayan makam değil midir? Cam filmi uygulamasını önce serbest sonra yasak ve sonra tekrar serbest etmek en hafif tabirle ciddiyetsizliktir. Yâda, köleleştirme taktiği olan ‘sorunu oluştur tepkileri ölç sonra çözüm üret ve kahraman ol’ mantığıdır. Her ikisi de devlet geleneğiyle bağdaşmaz. Bu iki basit örnek bile devlet kademesindeki ciddiyetsizliği ve bilgiye dayanmayan ben yaptım oldu mantığını açıkça ortaya koymaktadır.

 

ÜRETMEDEN OLMAZ

Bugün gelinen noktada ekonomimiz batının dayattığı ‘üretmeden borçlanarak tüketip geleceği ipotek etme’ sistemiyle çözülemez. Üretimde zayıfladığımız hatta bazı noktalarda bitirdiğimiz gibi alanlarda adil düzen sistemi esas alınarak milli ve yerli imkânlarla üretimde seferberlik yaparak kalkınma sağlanmalıdır. Bizleri süründüren ve geriye götüren faizci kapitalist sistemi bırakmalıyız. Ülkemizin hukuk sistemi halkın hiçbir kesimine güven vermiyor. Bu sürdürülebilir bir durum değildir. Biran önce hukuk sistemi bağımsız, milli değerlerimize ve çıkarlarımıza uygun biçimde yeniden tanzim edilmelidir.

 

BİR AVUÇ KENDİNİ BİLMEZ

Devletin yetkisini elinde bulunduran kişiler bu gücü zulüm aracı olarak kullanıp halka tepeden bakmaktan vazgeçmelidir. Kurumlarımız şeffaf olmalı. Çayırova Belediyemizde olduğu gibi ihaleler, imarlar, satışlar, alımlar adrese teslim yapılmamalı. Nehir kenarında abdest alsan suyu israf etme düsturuyla halkın kaynakları ölçülü kullanılmalı. Bir avuç kendini bilmez kişiler halkın kaynakları üzerinde keyif çatmamalı. Çayırova belediyesinde yapılan bir yanlış yâda doğrunun etkilerini bu örneklemeden de yorumlayabilirsiniz.” dedi.

 

YANDAŞLARA RANT SAĞLIYORLAR

Toplantıda bir diğer söz alan kişi Saadet Partisi’nin Çayırova Belediye meclis üyesi Ali Uçar oldu. Uçar konuşmasında Çayırova Belediyesinin yaptığı hizmetlerin yandaş kişilere rant sağladığını ifade ederek şunları söyleyerek, “Biz bu söylediklerimizi muhalefet olsun diye söylemiyoruz. İtiraz ettiğimiz yanlış dediğimiz konunun faydalı olanını alternatifini ve çözümünü sunarak söylüyoruz. Çayırova halkının hakları gasp edilip bir avuç rant lobisine peşkeş çekiliyor. Belediye idarecilerinin bir kısmı ise bütün uyarılarımıza rağmen bunu göremiyor. Acaba çıkar sağladıkları için bu rant lobisine çanak mı tutuyorlar.

 

İLÇENİN GELECEĞİ KARARTILDI

Makul ve son derece faydalı alternatiflerini sunmamıza rağmen hastane ve terminal yeri, yandaş kişiler tarafından etrafındaki arazileri toplanan bugünkü ilan ettikleri yerlere yapılmak isteniyor. Emek İnönü kentsel dönüşüm projesine de böyle bakabilirsiniz. Belediyenin hisse olarak sattığı yerler ada pafta olarak toplanıp satılırsa bire satılan yer iki üç eder belediye karlı çıkar dedik. Fakat böyle yapıldığında yandaşlara rant sağlanamayacağı için söylediklerimiz dikkate alınmadı. Buradan Çayırova halkına sesleniyoruz. İlçenin geleceği karartıldı şimdi de üstüne beton dökülmek isteniyor.

 

GÖZLERİN RANT LOBİSİ BÜRÜMÜŞ

Yapılan birkaç süslü caddeye bakarak değerlendirmeyin. Bugün nüfusun yarısını barındıran Çayırova Yenimahalle bölgelerinde nefes alacak bir karış alan yok. Bugünün ihtiyaçlarına bazı noktalarda yetersiz kalan kurumsal mekânlar ileride nüfus artışıyla nasıl yeterlilik sağlayacak. Efendim belediye yer satın alır diyenlere, Çayırova Mahallesinde yeşil caminin alanında bulunan yedi dairenin Kocaeli Büyükşehir belediyesi ile birlikte yedi senedir kamulaştırılamadığını hatırlatmak isterim. Meclis üyeleri olarak elimizden geldiğince gözlerini dünya hırsı bürümüş bu rant lobisi ve onların işbirlikçileriyle mücadele ediyoruz.” diye konuştu.

DİĞER HABERLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

ANKET

Twitter

KENT REHBERİ