KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8898 TL
  • 6.6063 TL
  • 7.4152 TL
Kocaeli Zirve
“Çayırova’ya denizi getireceğiz”
“Çayırova’ya denizi getireceğiz”
Siyaset
Aktan Uslu
14 Mart 2019 Perşembe 11:52
  • 1856
  • 0

“Çayırova’ya denizi getireceğiz”

Saadet Partisi Çayırova Belediye Başkan adayı Yusuf Aksu, Kocaeli’nin denize sınırı olmayan tek ilçesi Çayırova’da, mevcut kavşaktaki çalışma ile Yenimahalle’den ilçeye girişi kolaylaştırıp hem yeşil alana hem denize girişi kolaylaştıracaklarını söyledi

Çayırova’nın sınır meselesi, yerel seçimlerde bu dönem de özellikle muhalefetin ilgi konusu. Çayırova İlçesi kurulmadan önce, Gebze’nin beldesi olduğu dönemde dönemin İbrahim Pehlivan başkanlığındaki Gebze Belediye Meclisi aldığı bir kararla Hünkar Çayırı, Gebze Teknik Üniversitesi, TSE’nin de yer aldığı uçsuz bucaksız araziyi Gebze’nin Cumhuriyet Mahallesi sınırlarına dahil etmiş; mahallenin haritası İtalya haritası gibi çizme şekline bürünmüştü. Çayırova ilçe olduğunda Gebze’nin batısındaki Cumhuriyet Mahallesi ile birlikte ilgili araziler de Gebze ilçe sınırları içinde yer aldı.

ADALET YÜRÜYÜŞÜ’NDE MOLA VERİLMEYEN TEK İLÇE OLDU…

Çayırova’nın E5’e cepheli sınırı metrelerle ölçülür hale gelmiş öyle ki Ankara’dan İstanbul’un Maltepe İlçesi’ne gerçekleşen Adalet Yürüyüşü’nde 10 binler, Çayırova İlçesi’ni mola vermeye dahi görmeden yaya olarak kat ederek birkaç dakikada geride bırakmış, Gebze’nin ardından molayı İstanbul’un Tuzla İlçesi’nde vermişti.

MUHTAR ADAYLARIYLA BULUŞTULAR

Konu Saadet Partisi KBB Başkan adayı ve Genel Başkan Yardımcısı Birol Aydın için düzenlenen, SP Çayırova Belediye Başkan adayı Yusuf Aksu’nun da yer aldığı, muhtar adayları için düzenlenen toplantıda da gündeme geldi.

KOCAELİ GEBZE’Yİ, GEBZE ÇAYIROVA’YI ÇEKEMİYOR!

Yenimahalle muhtar adaylarından Halil Keskinoğlu konuyu, “Gebze ile Kocaeli arasında ötekileştirme, çekememezlik var. Aynı şey Gebze ile Çayırova arasında da var. Bu ilçenin bölünmesinin ardından, sınırların belirlenmesinde dahi haksızlık yapıldı. Sınır konusunu ve Gebze ile Kocaeli arasındaki çekememezliği giderecek misiniz? Yenimahalle ile Mc Donalds arası sıkışmış bir ilçe girişi var” dedi. Keskinoğlu muhtarlığa seçilse de seçilmese de, seçilecek belediye başkanının gözü kulağı olmaya hazır olduklarını kaydetti.

HEM YEŞİLLE HEM DENİZLE BULUŞTURACAĞIZ

Yusuf Aksu, gündüz nüfusu 250 bini bulan Çayırova’ya yeni kavşaklar yapıldığını ama en önemli giriş noktalarından Yenimahalle’nin unutulduğunu öne sürüp, “Burada sınırları da bağlayan projeden söz edeceğim. Darıca da sınır komşumuz ve Darıca’ya gitmek için vize istenmiyor. Ama denize sınırı olmayan tek ilçe olarak, denizle bağlantımız da kesildi. Biz Çayırova’ya denizi getireceğiz. Mevcut kavşaktaki çalışma ile hem Yenimahalle’ye girişi hem de yeşil alana ve denize gidişi kolaylaştıracağız” dedi.

ÖZAL: ÇOCUK DÜŞSE BAŞSAĞLIĞINA GELİRLER

Toplantıda Özgürlük Mahallesi Muhtar adaylarından Yusuf Özal mahalledeki 100’lerce rögar kapağının açık olduğunu, belediyeye defalarca bildirilmesine rağmen dikkate alınmadığını belirtip, “Ancak Allah muhafaza bir çocuğumuzu kaybedersek başsağlığına gelirler. Ne yapılacak bunlara?” diye sordu.

KILIÇ: KENT KONSEYİ NE İŞE YARAR

Emek Mahallesi muhtar adaylarından Doğan Kılıç ise terk edilmiş bir mahalle konumunda olduklarını belirtip, “Siz gelirseniz hizmetlere başlayabilir misiniz?” dedi. Kılıç, kent konseyine de atıfta bulunup, “Ne işe yarar, niye kuruldu, unuttuk. Sadece seçimine, ismine şahit olduk” dedi.

8 GÜN ARAŞTIRMA YAPTIK

Saadet Partisi Çayırova Belediye Başkan adayı Yusuf Aksu ilçenin sorunlarına dair 8 gün süren araştırmada her kesimden insanlarla görüştüklerini, eksikleri tespit ettiklerini belirtip rögar sorununa dair, “Proje diye söz edilmeden dahi, gereği yapılacak” diye konuştu.

RANTSAL DÖNÜŞÜMDEN ÖTÜRÜ

Emek ve İnönü’de 8 yılı aşkın süren kentsel dönüşüm problemi yaşandığını hatırlatan Aksu, “Şu anki duruma gelmesi, imara açılmasında en büyük adımlardan birini Saadet Partili meclis üyeleri atarak katkıda bulundu” dedi. Anılan mahallelere hizmet gelmemesinde ana etkenin rantsal dönüşüme dönüşen kentsel dönüşüm hamlesi olduğunu kaydeden Aksu şunları kaydetti:

HİZMET ÖNCELİĞİMİZ EMEK  VE İNÖNÜ OLACAK

“8-9 yıldır 800 civarı binada yaşayanların alt üst yapı hizmetlerinden mahrum. Fatih Caddesi dört beş kez üstyapı yatırımı gördü ama Emek hiç görmedi. Emek ve İnönü Mahalleleri’ni ziyaretlerinde de temas ettim. Göreve geldiğimizde hizmet önceliğimiz, Emek ve İnönü olacak. Bunu da reklam değil görev bilerek yapacağız.”

GENÇLER VE İSTİHDAM

Kent meclisinin yanı sıra mahalle meclisleri, STK’lar ve kanaat önderleri ile birlikte hareket edeceklerini belirten Aksu, “İlçenin eksiklerinden öte istihdamla ve gençlerle ilgili çalışma yapacağız. İlçemizde 7 bine yakın bağımlı var. Asıl çalışmalarımız bu gençleri kazanmak için olacak. Diğer meseleler bir çırpıda yapılacak ve belediyenin görevi olacak. tüm eksikleri sizlerle istişareyle, ortak akılla gidereceğiz” dedi.

 

DİĞER HABERLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ