KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
 • 6.0663 TL
 • 6.7772 TL
 • 7.7478 TL
Kocaeli Zirve
Çayırova’yı gençleştirecek ve uzlaşıyla yöneteceğim
Çayırova’yı gençleştirecek ve uzlaşıyla yöneteceğim
Siyaset
Aktan Uslu
06 Aralık 2018 Perşembe 11:50
 • 2507
 • 0

Çayırova’yı gençleştirecek ve uzlaşıyla yöneteceğim

AKP’den Çayırova Belediye Başkan aday adayı olan Mimar Alim Baş aday gösterilip seçilirse, 34 yaşında belediye başkanı olacak. Yaş grupları üzerinden proje ve hizmette genel nüfusa oranlarından sebep gençlere pozitif ayrımcılıkla ilçeyi gençleştireceğini söyleyen Alim Baş yönetim biçiminin de uzlaşmacı olacağını kaydetti

Adalet ve Kalkınma Partisi’nde 31 Mart 2019 yerel seçimlerinin belediye başkan ve belediye meclis üyesi aday adayları da atama yöntemiyle belirlenecek. Gözlenebildiği kadarıyla AKP bu seçimde de toplu durumsala (konjonktüre) göre hamlelerde bulunacak. Yani isim ve ilçe farkı gözetmeksizin AKP’li aday adayının parti tabanında karşılığının oranı da, toplumda karşılığının oranı da kuvvetle muhtemel veri olarak elde tutuluyor ama topludurumsallık mevzuu da hayli ağır basıyor. Bu en son Tahir Büyükakın vakasında görüldü. Büyükşehir’de görev yaptığı yıllarda bürokrat kadrosunda olan, ardından görev yeri Bilecek’ten esasla gözlerden de uzaklaşan bir Büyükakın, AKP’nin Kocaeli Büyükşehir adayı gösterildi. Teşkilat ziyaretlerinin basına gönderilen fotoğraf kareleri göz önünde tutulduğunda, parti tabanının içine ne kadar sindi sinmedi ölçülemez ama aday, sahiplenildi.

Çayırova’da belediye başkan adayı olarak açıklanacak ilk ismin AKP’den çıkmayacağı kesin. Bugün akşam saatlerinde veya gecenin ilerleyen saatlerinde kuvvetle muhtemel CHP Çayırova’nın adayı açıklanacak. AKP’nin topludurumsal aday belirleme hamlelerinde diğer partilerin belliyse adaylarının kim olacağı ne derece önemli, o da bilinmez. Kesin olan bir tek şey var. Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci dahil 11 aday adayı, partilerinden kimin aday olarak açıklanacağını heyecanla bekliyor. Bir ihtimal AKP’nin Çayırova dahil olmak üzere ilçelerde başkan adaylarının yarın açıklanması bekleniyor.

Onlardan biriyle, tüm hepsinin yaşlarına dair bilgimiz yok ama en gençlerinden biri belki de en genciyle görüştük. Saadet Partisi Çayırova İlçe Başkanı Yusuf Aksu’nun annesinin cenaze namazı sonrası görüştüğümüz Alim Baş’ın fotoğraflarını da, başkanlığına aday olduğu kurumun binası ve etrafında seçtik. Biz sorduk, Alim Baş yanıtladı. Kelime, cümle kalabalığı olmasın. Sorulara yer vermiyoruz. Baş’ın sorularımız üzerine yanıtları ve detaylı özgeçmişi, şöyle

Bir mimarın bir kente neler kattığını göstereceğim

 

 • Çayırova Belediye Başkanlığı’na aday adaylığını ilan etmiş AK Partili bir aktif siyasetçi olarak belediye başkanlığına partim tarafından aday gösterilip halkımız tarafından seçilmem halinde görev süremde en büyük avantajlarımdan biri doğma büyüme Çayırovalı olmam olacaktır. Mesleğimin mimarlık olması, kente ilişkin her tür projede akademik bir eğitime sahip olmam şahsımda mimar bir belediye başkanının, kendi döneminde kente neler katacağının da göstergesi olur. İtalya ve Kıbrıs’ta katıldığım mimari tasarım yarışmalarının da mesleki anlamda ufkumu genişlettiğini ifade etmek isterim.

 

AK Parti genç AK Partililer için bir okuldur

 

 • Aktif siyasete genç yıllarda atıldığım AK Parti, biz AK Partili gençler için aynı zamanda siyaseti öğreten bir okul oldu. Çayırova İlçe Teşkilatımız’ın gençlik kolları yönetimlerinde siyasi ve hukuki işlerden ARGE’ye, seçim işlerine, sosyal işlerine kadar; sekiz yıllık süre zarfında farklı konularda sorumluluk üstlenmem ayrı bir deneyimdir. Aktif siyasette aynı siyasi partide yer alanlarda dahi ekip içi uyum çok önemli. Dört gençlik kolları başkanım ve yönetici kademesindeki arkadaşlarım ile karşılıklı bu uyumu sürdürdük. Bunun bir diğer adı, uzlaşma kültürüdür.

 

 • Belediye başkanı seçilmem halinde istisnasız tüm Çayırovalılar’ın başkanı olacağımın bilincindeyim. Diğer siyasi partilerimize oy kullanan üyelerinin ve seçmenlerinin de başkanı olacağımı biliyorum. Bulunduğum makam itibariyle o partilerin ilçe başkanları ve yöneticileri ile Çayırova için bir araya geleceğiz. Bunu özellikle vurgulamak istedim çünkü Çayırova için farklı siyasi yapılardan aktif siyasetçilerimizle bir araya geldiğimizde yapıcı bir kültüre sahip olmanın büyük önem taşıdığına inanıyorum.

 

Çayırova’yı uzlaşı kültürüyle yöneteceğim

 

 • Örneğin; iktidar partisinin belediye başkanı olarak partili meclis üyelerimle birlikte mecliste çoğunluğa sahip olarak Çayırova için alacağımız kararları meclisten geçirmek, sayısal olarak mümkün. Ama mesele diğer partilerimizin meclis üyelerinin de oylarıyla, o kararı oy birliği ile geçirebilmekte. Veya o kararların muhalefet partilerinin meclis üyeleri ile yargıya taşınmasının önüne geçmenin yolu da uzlaşı kültürünü uygulamaktan geçiyor. Belediye başkan aday adayı olarak, aday gösterilmem halinde elbette çeşitli projeler üzerinden vaatlerim olacaktır ama bence yönetim biçimi de çok önemlidir. Şahsım adına belediye başkanı seçilmem halinde Çayırova’yı bir uzlaşma kültürüyle yöneteceğimi şimdiden vaat ve taahhüt ederim.

 

Genç nüfusa pozitif ayrımcılık

 

 • Bir diğer avantajım ülkemiz aktif siyaset zemininde genç bir belediye başkanı olmak olacaktır. Günümüz itibariyle 33 yaşındayım. Seçilirsem 34 yaşında belediye başkanı olmuş olacağım. Çayırovalılar’ı yaş kuşağı olarak gruplandırıp o yaş gruplarının ihtiyaçlarına göre proje üretmeye başladığınızda genç nüfusun pozitif ayrımcılığa tabi tutulacağını söylemek mümkün. Bu şahsımın genç bir siyasetçi olmasıyla ilgili değil çünkü genç nüfusun ülkemiz nüfusuna oranının yüksekliği malum. Ülke olarak en büyük avantajımız budur ama iyi değerlendirmek lazım.

 

Çayırova’da beyin göçünü önlemek mümkün

 

 • Örneğin çok genel bir sorunumuz, eskiye oranla azalmış olsa da beyin göçüdür. Bir memleket sorunudur. Ben Çayırova Belediye Başkanı olarak memleketin bütününde bunun önüne geçemem belki ama en azından Çayırova’dan yurt dışına beyin göçünün tamamen önüne geçebilmek için yapabileceğim bir şeyler muhakkak olmalıdır ve vardır. 

 

 • Çayırova’da genç nüfusun ihtiyaçlarına yanıt vermek, ilçeye genç gözüyle bakmak ve dokunmaktan geçer. Onlara yönelik her yatırım, aynı zamanda geleceğe yapılan bir yatırım olacaktır çünkü her dönemin bir sonu; her gencin orta ve ileri yaş dönemleri de vardır. Hedeflerden biri şüphesiz Çayırovalılar şahsında insanın mutluluğu ise gençliğini mutlu geçiren insanların orta ve ileri yaş kuşaklarında da mutlu olmasına sebeptir. Çayırova’da gençleri mutlu etmenin yolu Çayırova’yı gençleştirmekten geçer. Genç ve dinamik bir Çayırova’da yaşam günümüz itibariyle daha ileri yaş kuşağının da önce huzurlu, sonra mutlu olmasını sağlayacaktır. Belki çok iddialı olacak ama vaatlerimden biri de, Çayırova’yı gençleştirmektir. Şehrin yaşam sorunlarını çözmek adına ekibimle birlikte ürettiğim Yaşayan Genç Çayırova Planı master çalışması üzerinden kente ve kentliye dokunmak gibi bir hedefim var.

 

Siyaset Akademisi yeniden başlamalı

 

 • AK Parti’de Siyaset Akademisi kesinlikle yeniden başlamalı ve kesintisiz sürmelidir. Akademinin bir diğer güzel yanı ilerleyen yıllarda parti içi eğitimi olmaktan çıkartılıp ayırımsız tüm vatandaşlara açık sürmesi olmuştur. Farklı siyasi partilerin üyesi ve seçmenlerinin de bu akademilere katıldığına, bazılarının zamanla partimize yöneldiğine, kendi partisinde siyaseti sürdürenlerin ise siyasete bakış açısının kendisini geliştirerek sürdüğüne tanık oldum. Şahsım dâhil olmak çok sayıda AK Partili gencin de ufkunu açmış, kendisini geliştirmesini sağlamıştır. Aktif siyasette sadece savunduğunuz görüşlere değil benimsemediğiniz ve içinde yer almadığınız siyasi ideolojilere dair bilgi sahibi olmak da çok önemli. Çünkü o ideoloji aleyhine konuşurken dahi bunu o fikre dair önce bilgi sahibi olarak yapmak doğru siyaset biçimidir. Bilgi sahibi olmadan fikir yürüterek siyaset doğru bir biçim değildir. AK Parti Siyaset Akademisi bu açıdan da çok önemlidir.

 

 

 • Yerel seçimleri genel seçimlerden ayıran en önemli ve bilinen fark, yerel seçimlerde partilerden çok adayların ön plana çıkmasıdır. AK Parti dâhil olmak üzere tüm partilerin ideolojik olarak partisini benimsemesinden esasla yerel seçimlerde de oyunu aday farkı gözetmeksizin partisinin adayına kullanan üye veya seçmeninden söz etmiyorum. Onların duruş ve tavırlarına saygım var. Ama yerel seçimlerde adayı, partilerden önde tutan bir seçmen kitlesi de önemli oranda var. Sadece Çayırova’ya dair son genel ve yerel seçimlerin oy oranlarını, partiler zemininde değerlendirince dahi o seçmen kitlesi kendisini belirgin ediyor.

 

Seçmen adayları iyi tahlil etmeli

 

 • Bu anlamda tüm Türkiye’de olduğu gibi Çayırovalı seçmen; adayı merkezine alarak yapacağı değerlendirmede aday gösterilmem halinde şahsımı doğma büyüme Çayırovalı olmam, mesleğim, bu röportajda detaylarına değinmek doğru olmaz ama mesleğimle doğru orantılı çalışma hayatımdaki başarılarım, yaşım, temeli küçük yaşlarda ailemde atılan ve öğretmenliğini anne ve babamın üstlendiği temel ahlaki eğitimim ve yaşam biçimim üzerinden değerlendirip tercihte bulunmalarını öneririm. Bunu sadece şahsımda değil tüm partilerimizin adaylarında uygulamalarını isterim.

 

 • Malum sanayi bölgesindeyiz ve memleketin her tarafından göç aldık. Ancak yıllar geçtikçe yerel nüfusun genel nüfusta oranı artmaktadır çünkü şahsım dâhil olmak üzere göç edenlerin ikinci, üçüncü nesilleri burada doğmaya başladı. Sadece doğum yeriyle sınırlı kalmadan, kütüklerde de Çayırova her geçen gün daha da artıyor.

 

Hemşeri derneklerinin

talebi kente dair olmalı

 

 • Öncelikle kimse elbette ata, baba, dede topraklarıyla bağını koparmamalı. Kültürlerimiz zenginliğimizdir. Yaşatmalı. Hemşeri derneklerimiz öncelikle kabuk değişimine gitmeli. Bana kalsa ve elimde yetki olsa, satranç ve benzeri zekâ oyunları hariç şans oyunlarının tamamının artık bu derneklerde oynanmasının önüne geçmek isterim. Hemşeri derneklerimiz kahve oyunu diye de adlandırılan oyunlarının oynandığı yerlerden çıkmalı ve kadın hemşerilerinin de katılımının önünü açmak için yapısal hamlelerde bulunulmalı.

 

 • Şahsım adına elbette baba toprağım Gümüşhane’dir ama ben hiçbir zaman Çayırova’daki Gümüşhaneli seçmenin oyunu, “Gümüşhaneliyim” diye istemeyeceğim. Öne çıkartacağım özelliklerim Çayırovalılık üzerinden kentliliğim, mesleğim, yaşım olacaktır. Hemşeri derneklerinin de bu süreci şahsım ve partim dahil gerek belediye başkanlığı gerekse meclis üyeliğinde tüm aday adaylarına ve adaylara eşit mesafede yaklaşarak geçirmesini yürekten dilerim.

 

 • Hemşeri derneklerinin aktif siyasetten beklentileri belediye meclisi listelerinde kaç üyelerinin yer alacağına dair destek pazarlığı değil yaşadıkları mahalle, cadde, sokağın daha yaşanılır hale gelmesi için proje üretmeleri olmalıdır.

 

 • Gümüşhaneli kimliğim üzerinden hemşerilerime tek sözüm şudur: Tercihiniz şahsım dâhil olmak üzere hangi partinin adayından yana olursa olsun, aday gösterilip seçilmem halinde beş yıl boyunca hiçbirinizi sırf alt kimliğimden sebep utandırmayacağım. Başınızı öne eğdirmeyeceğim.

Alim Baş kimdir

1985 yılında Çayırova’da dünyaya geldi. Aslen Gümüşhaneli.

İlk ve orta tahsilini Çayırova’da, lise tahsilini Özel Gebze Koleji’nde tamamladı.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Mimarlık Bölümü mezunu.

Mesleğine dair; İtalya ve Kıbrıs’ta mimari şehir tasarımları yarışmalarına katıldı.

2010’dan bu yana Çayırova’da kurduğu BSG Mimarlık firmasında yöneticilik yapıyor.

2011’den bu yana TMMOB Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi Gebze Temsilciliği üyesi.

İyi derecede İngilizce, başlangıç seviyesinde İtalyanca biliyor.

Aktif siyasete 2008’de AKP’de, mahalle yönetimlerinde yer alarak atıldı. Gençlik kolları yönetimlerinde başkan yardımcılığı yaptı. Muhammet Yeşilkaya’nın başkanlığı döneminde mahalle yönetimindeydi. İbrahim Sekmen’in başkanlığı döneminde Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı oldu. Kerem Coşkun’un döneminde ARGE ve Seçim İşleri; İbrahim Güler’in döneminde ARGE ve Sosyal İşler’den sorumlu gençlik kolları başkan yardımcılığı yaptı. 

2012’de, “AK Parti Lider Ülke Türkiye Siyaset Akademisi”ne katıldı. Başarı sertifikası edindi.

Nurcan Baş ile evli. Çiftin Ahmet Akif, Fatma Sare ve Meryem Sena adlı biri erkek ikisi kız olmak üzere üç çocuğu var.

 

 

 

 

 

DİĞER HABERLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ