KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
“Çayırpark’ın yerini önce civar arsa sahipleri bilecek”
“Çayırpark’ın yerini önce civar arsa sahipleri bilecek”
Siyaset
Aktan Uslu
15 Mart 2019 Cuma 12:02
  • 1416
  • 0

“Çayırpark’ın yerini önce civar arsa sahipleri bilecek”

Cumhur İttifakı/AKP Çayırova Belediye Başkan adayı Bünyamin Çiftçi, TMMOB Gebze Bileşenleri’ne konuk oldu. Çayırpark Projesi’nde yeri önce civar arsa sahiplerinin bileceğini belirtip belediye başkanı seçilirse mühendislik ofisini kapatacağını söyledi

Bu yerel seçim dönemi öncesi tüm partilerin belediye başkan adaylarına kapısının açık olduğunu duyuran TMMOB Gebze Bileşenleri’nin 10’ncu konuğu Cumhur İttifakı/AKP Çayırova Belediye Başkan Adayı Bünyamin Çiftçi oldu. Bu yerel seçimde DSP’den KBB adayı olan Ziya Topal’ın İMO Gebze Temsilcilik Başkanlığı yaptığı dönemde temsilcilik yönetiminde yer alan Çiftçi kendisini evinde hissettiğini belirtirken iki önemli izahta bulundu.

ETRAFINDAKİ ARSALAR TOPLANIR!

Çiftçi projelerini anlattığı bölümde, Çayırpark Projesi’nin yerini sorulmasına rağmen saklarken gerekçesine dair şunları söyledi: “Çayırova, sahili olmayan tek ilçe. Yürüyüş, mesire alanlarının yer aldığı Çayırpark projemiz olacak. Yerini söylemiyorum çünkü söylediğim anda etrafındaki arsalar toparlanır. Ben bu olaya karşı birisi olduğum için tarzımız da bu olmalı. Yerinin çalışmaları başladığı an, etrafındaki bütün arsa sahiplerine duyuracağız: ‘Böyle bir proje olacak. Yerinizi ister satın, ister satmayın’ diyeceğiz.”

“UÇAK RESTAURANT” BİLİM YUVASINA DÖNÜŞECEK

Çiftçi’nin bir diğer dikkat çeken vaadi ise Şekerpınar’da çok tartışılan, ‘Uçak Restaurant’a dair oldu. Çiftçi anılan yerde proje değişikliğine gidileceğini söyledi: “O uçak ve alan; çocuklarımızın uçağın içine girdiğinde bir ilim dünyasına girmiş gibi düşünecekleri, eğitim alacakları, gözlem yapacakları bir alan olacak. Gözlem odaları, sanal turlar, robotik kodlama odalarında çocuklarımız eğitim seviyelerine göre uzman eşliğinde orada faaliyet gösterecekler.

AİLELER DE EĞLENECEK

Bilime inanan insanlarız. Bilim çerçevesinde yoğrulduk. Bilimle ilerlenmesi gerektiğine inanıyoruz. Uçağın etrafında ufak bir sosyal tesisimiz olacak. Yürüyüş, bisiklet sürme yolları, vesaire olacak. Aileler gün boyunca orada vakit geçirirken çocuklarımız da hem eğlenecek hem öğrenecek.”

SEÇİLDİĞİMDE MÜHENDİSLİK BÜROMU KAPATACAĞIM

İTÜ İnşaat Fakültesi’ni bitirdikten sonra 1998 yılında açtığı mühendislik bürosunun faaliyetlerini belediye başkanı seçilmesi halinde 31 Mart’tan sonra sonlandıracağını belirten Çiftçi; “AK Parti Çayırova İlçe’ye kurucu başkan olmadan önce yılda 40-45 iş yapardım, yarı yarıya düştü. O süreç bittiğinde, o sayının da yarısına düşmüştü. 31 Mart’tan sonra ofisimizi kapatacağız. Mühendislik anlamında hiçbir faaliyetimiz olmayacak. Etik olan da budur. Biz hem başkasına müsaade etmeyeceğiz. Hem şahsım hem de yakın çalışma arkadaşlarıma, böyle bir duruma müsamaha etmeyeceğiz” dedi.

KARAHAN VE ARIKBOĞA EŞLİK ETTİ

Bünyamin Çiftçi, TMMOB Gebze Bileşenleri’ne mütevazi sayıda bir heyetle konuk oldu. Çiftçi’ye ziyaretinde AKP Çayırova İlçe Başkanı Ekrem Karahan ve belediye meclis üyesi adaylarından Avukat Saadettin Arıkboğa ile SKM’den iki partili üye eşlik etti. TMMOB Gebze Bileşenleri heyeti Mimarlar Odası Gebze Temsilciliği Başkanı Nilay Dinçer Çelikel, MMO Gebze Temsilciliği Başkanı Sinan Yücel, İMO Gebze Temsilciliği Başkanı Ahmet Kadı temsilcilik yöneticileri ve üyeler ile ağırladı. Çiftçi’nin aktif siyasete girmesinde etken olduğunu söylediği Gebze Belediyesi CHP meclis üyesi Eşref Emin Güzey ile birlikte MMO Gebze’nin eski başkanlarından, bu dönem Çayırova Belediye Meclisi’ne aday olan Salih Işık ile Erol Bayındır da toplantıda yer aldı.

 

BU SENE SONUÇ ALDIK

Toplantıda ilk sözü İMO Gebze Temsilciliği Başkanı Ahmet Kadı aldı. Kadı, “Mühendis mimarların önemini hep vurguladık. Bu sene bunun sonucunu aldık. Değişik partilerden meslektaşlarımız yönetmeye adaylar. Bu şehri en güzel, en layıkıyla, en bilerek ve hissederek, bilimle yoğurarak yönetecek meslek grubunun TMMOB çatısı altında mühendis ve mimarlardan şekilleneceğini düşünüyoruz.

DAHA ÇAĞDAŞ, DAHA YAŞANILIR YERLER

Bünyamin Çiftçi’ye burası evi olduğu için ‘Hoş geldiniz’ demedik, ‘Merhaba’ dedik. İyi ki TMMOB bileşeni ve iyi ki bugün bu titrinizle buradasınız. TMMOB’un tüm desteği sizlerle birlikte bu bölge ve ilçelerinin daha çağdaş, yaşanılır yerler olmasıdır. Umudun ötesinde inancımız da tamdır.

TMMOB demokrasinin beşiğidir, demokrasiye inanan insanlarız. Meslektaşlığın ötesinde Bünyamin Çiftçi’yi kişiliğinden ötürü hepimiz çok seviyoruz. Bilimi ve demokrasiyi iyi yoğuran, insanca yargılayan bir kardeşimiz.

TÜM ADAYLAR GURURUMUZDUR

Başkanım bulunduğu yere hak ederek, tırnakları ile kazıyarak mücadele ederek gelmiştir. Bugüne kadar her ne yaşadıysa yaşadı. Bugün geldiği nokta, aslında gelmesi gerektiği noktadır. Ama zaman içinde insanların hayata dair bazı iddiaları, sınavları oluyor. Şükür olsun ki, o süreçlerden de alnının akıyla çıkmıştır. Hem İMO Gebze hem de TMMOB Gebze’nin bugüne kadar çıkardığı bütün adaylara desteği tamdır. Tüm adaylar gururumuzdur, onurumuzdur. İyi ki varlar.”

KARAHAN’DAN TEŞEKKÜR

AKP Çayırova İlçe Başkanı Ekrem Karahan ev sahipliği ve samimiyetlerinden ötürü TMMOB Gebze Bileşenleri’ne şahsı ve teşkilatı adına  teşekkür etti. Karahan’ın ardından söz alan Çiftçi aile ortamında yer aldığını, mutlu olduğunu belirtip şunları kaydetti:

TÜM VATANDAŞLARA ULAŞMA GAYRETİ İÇİNDEYİM

“Adaylığımın belli olduğu 12 Ocak’tan bu yana şehrimizdeki tüm vatandaşlara ulaşma adına yoğun gayret gösteriyorum. 21 senedir inşaat mühendisiyim, 43 yaşındayım. 40 yıla yakındır Çayırova’da yaşıyorum. Belediyecilik noktasında mesleğimiz itibariyle içli dışlayım. Şehrimi de tanıyorum.

BENİ SİYASETE EŞREF EMİN GÜZEY YÖNLENDİRDİ

Siyasete AK Parti belde yöneticiliği ve AK Parti ilçe kurucusu olarak başladım ama öncesinde beni siyasete yönlendiren Eşref Emin Güzey oldu. Onun vesilesiyle şehrimize, ülkemizi, milletimize hizmet etme adına böyle bir yol izledik.

TEKNİK ADAMLIK ÖN PLANDA OLACAK AMA

Öncelikle siyasi noktada şehrin yönetilmesinde teknik adamlığı ön planda tutacağız ama şehirdeki bireylerin gerek sosyo ekonomik boyutu, gerekse sosyolojik açıdan çok iyi tanınması lazım. Bu anlamda Çayırova’nın dünden bugüne gelişme sürecini, içinde yaşayan biri olarak biliyoruz.

15 YILDIR YÖNETİYOR VE EKSİKLERİMİZİ BİLİYORUZ

15 yıldır AK Partili belediyeler olarak şehirlerimizi yönetiyor ve eksiklerimizi biliyoruz. Kocaeli’nin yüzölçümü en küçük ilçesi olmasına rağmen nüfusları hızla büyüyen, boş alanları dolunca nüfusu 400 bin olacak bir şehir.

TEDBİRLER ALACAĞIZ

1997’de Çayırova’nın büyük bölümünün planlaması bitmiş. Bizim bu saatten sonra hedefimiz şehrin nüfusu arttıkça sorunlar yumağı haline gelmiş bir şehir olmaması için belli başlı tedbirlerin alınması olacak.

NE YAPABİLİRSİNİZ. BASIN BURADA ORASINI ATLIYORUM

Şehircilik anlamında ekibimiz var, çalışıyor. Ama tabi planlaması bitmiş, yapılaşmasını dört beş mahallede yüzde 80 – 90 oranında tamamlamış bir şehirde ne yapabilirsiniz, basın burada, orasını atlıyorum. Mühendisiz. Teknik şehircilik konusunda ne düşünülmesi gerekiyorsa onu düşüneceğiz.”

BEŞ SENE SONRA DA AYNI KALMAK İSTİYORUM

Çiftçi muhalefetin farklı boyutlarda yanlış dedikodular öne sürdüğünü belirttikten sonra şöyle devam etti:  “1998 yılında ofisimi açtığımda Nilay (Çelikel) Hanım Gebze Belediyesi’nde mimarken dosyayı getirdiğimde, Eşref abiyle tanıştığımda, odada Ziya Başkan ile yöneticilik yapıyorken nasıl Bünyamin Çiftçi isem, Bünyamin Çiftçi her ne ise beş sene sonra da öyle olmasını istiyorum.

SİZLERE HEP İHTİYACIM OLACAK

Belediye başkanlığı bir meslek değildir. Belediye başkanı şehrin önünde olan, donanımı çerçevesinde yön veren kişidir. Ben sizleri abi, abla olarak görüyorum. Her zaman sizlere ihtiyacım olacak. Her zaman kapımız açık olacak. Seçimden sonra bir siyasi partiden seçilen belediye başkanının rozetini bir kenara bırakıp o şehirde kendisine oy veren veya vermeyen herkese eşit yakınlıkta olması gerektiğine inanıyorum. Öyle olmalı.

TMMOB İLE RUTİN TOPLANTILAR

İnsanlara ideolojik ve etnik köken boyutunda yaklaşımım hiç olmamıştır. Biz insana insan gözüyle bakarız. Yaratılanı yaratandan ötürü severiz ilkesiyle bakarız. Her birimiz, mozaik teşkil eden bireyleriz. Allah nasip ederde inşallah seçilirsek, tabi ki ilk birkaç ay çok yoğun oluruz. Süreçleri biliriz. İnşallah bir süre sonra TMMOB bileşenleri ile bu toplantılar rutin hale gelsin.

LİSEDE HAYALİMDİ…

Biz bu beş seneyi dolu dolu geçirmek istiyoruz. Meslektaşların da fikirlerine açık olacağız. Beyannamelere projenin bir kısmını koyduk. Liseyi STFA İnşaat bölümünde okudum. ‘Şurada şu olsa’ türü hayallerim vardı ve mühendis olduktan sonra ayakları daha da yere basmaya başladı. Siyasete girince daha da şekillendi. Yılların düşüncesi ve ürünü olarak,  7’den 70’e her kesime hitap edecek projeleri beyannamemize koyduk.

SOSYAL PROJELER AĞIRLIKLI OLACAK

Burada tabi Çayırova’nın sosyo ekonomik, sosyolojik konumu da çok önemli. İşçilerin, alt gelir grubundan vatandaşların yoğun yaşadığı bir ilçeyiz. Sosyal projeler ağırlıklı, ağaçlandırmaya ağırlık vereceğimiz, yeşil yoğunluklu projeler olacak.

Kent meydanı olacak. Sağlık Bakanlığı’nın kuracağı Devlet Hastanesi için yerin tahsisi yapılmıştı. Bakanlık da inşallah hayata geçirecek.

Sanayi sitesi ihtiyacımız var.

8 bin engelli kardeşimiz var. Engelsiz yaşam merkezini, idari bina içinde kuracağız. Engelli aileleri engellisini günü birlik engellisini bırakıp ihtiyaçlarını görebilecek. Kültür evi projemiz olacak.

Çayırova’da spor salonlarımız var, bir tane daha kazandıracağız. Robotik kodlama sınıflarını, Büyükşehir Belediye Başkanlığımız ile koordine edeceğiz.

O UZAY ARACINI BİZ TASARLAYALIM

Türkiye Cumhuriyeti ileride uzaya bir araç gönderecekse bunun tasarımı olsun, yazılımı olsun Kocaeli’den çıksın. Çıkabiliyorsa Çayırova’dan çıksın. Olmayacak diye bir şey yok. Çayırova tarihindeki ilk inşaat mühendisi, İTÜ mezunu olarak herhalde biziz. Sonra hakimler, savcılar çıktı.

Bugün Çayırova’da eğitim seviyesi çok yükseldi. Nüfusa göre oranlama yapılsa belki Gebze ile kafa kafayadır.

Lise ve üniversiteli gençlerle, onları geleceğe yönlendiren projelerimiz olacak. Mobil uygulama merkeziyle vatandaş, beyaz masaya örneğin, belediyeye gitmeden işini görecek. Müracaatını tamamlamış olacak.

SEÇİLEBİLİR YERDE BEŞ KADIN ADAY

9 mahallede kadınlarla fikir alışverişinde bulunacak, belediye yönetimine dolaylı olarak katılmalarını sağlayacağız. Çayırova tarihinde yönetimine ve belediye meclisine bayan yazan ilk biziz. 2009’da iki isim yazdık, ikisi de seçildi. Altı hanımefendiyi listeye yazdık. Beş hanımefendi seçilebilecek yerde. Yüzde 100’üne talip olduğumuz için, altıncıyı da çıkartırız inşallah.

Bir önceki oy oranlarına göre dördü muhakkak giriyor. Meclis kadrosunda ilkokul mezunu, esnafı, emeklisi de olsun. Ama şehirlerine yön verecek olanlar, üniversite mezunlarıdır.

NİTELİKLİ KALİTELİ KADRO

Çocuk sağlığı hekimi, mimar, avukat, malzeme mühendisi, işletme mezunu yönetici, milli sporcu antrenör, eğitimci, makine mühendisi, bilgisayar mühendisi, mali müşavir.. biz halka dokunma olsun, donanım açısından olsun kaliteli kadro kurmaya çalıştık. Mesleki açıdan, bayan erkek dengesinden, mahallelerden dengeli bir liste oluşturmaya çalıştık. Önümüzdeki beş yıl güzel kadromuz olacak.

Eksiklerimiz olabilir. Heybemiz dolu. Çayırova ilçe olmasaydı bu hizmetleri de alamayabilirdik. En büyük kazanımımız Çayırova’nın ilçe olmasıydı. Ben de beldelik döneminde, o süreçte kurulan komisyonda yer aldım. Dosya hazırladık ve kabul edildi.”

 

 

 

 

DİĞER HABERLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ