KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.1454 TL
  • 6.8452 TL
  • 7.7628 TL
Kocaeli Zirve
CHP, AK Parti’nin neden bu kadar oy aldığını araştırıyor
CHP, AK Parti’nin neden bu kadar oy aldığını araştırıyor
Siyaset
29 Aralık 2011 Perşembe 09:14
  • 1347
  • 13

CHP, AK Parti’nin neden bu kadar oy aldığını araştırıyor

Ana muhalefet partisi, oy verme davranışını belirleyen etkenleri araştıracak. 2002'den bu yana yapılan seçimlerin analizinin yapılacağı çalışmada etnik kimlik ve aidiyet gibi unsurların oy verme üzerindeki etkisi de incelenecek.

CHP Bilim, Yönetim ve Kültür Platformu (BYKP) siyasetin son 10 yılına damga vuran AKP'nin seçim zaferleriyle çıktığı 2002 yılından bu yana olan tüm seçimleri ve bu seçimlere yönelik seçmenin oy verme davranışlarını mercek altına aldı.
BYKP tarafından son parti meclisine sunulan ön raporda, oy verme davranışı analizi, politika geliştirme çalışmaları hakkında bilgi verildi. Ön raporda şu ifadelere yer verildi:


PROJEKSİYONLAR GELİŞTİRİLECEK

Son yıllarda öne çıkan muhafazakarlık, milliyetçilik, dindarlık, laiklik ve İslamcılık gibi sosyo kültürel etkenlerin, etnik kimlik ve etnik aidiyeti gibi unsurların oy verme davranışları üzerine etkileri incelenmektedir. Bu etkenlerden yola çıkarak, önümüzdeki yerel ve genel seçimlerde seçmenlerin oy verme davranışına temel teşkil edecek projeksiyonlar geliştirilmekte ve incelenmektedir.
 

STRATEJİLERE IŞIK TUTACAK
Bu etkenlerin derinlemesine analizi, seçmenlerin genel yaklaşımlarının iyi izlenmesi ve değerlendirilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu kapsamda seçmen gruplarına yönelik stratejiler ele alınmaktadır. Bu çalışmanın CHP'nin seçmen desteğini artırmak için geliştireceği farklı seçim stratejilerinin belirlenmesine ışık tutması hedeflenmektedir.
 

ÖRGÜTE REHBER OLACAK
Tüm il, ilçe analizlerinin yer alacağı, kamuoyu araştırması yapan bütün kuruluşların geçmişteki araştırmalarının kapsamlı bir değerlendirmesi ve 2002'den bu yana seçim sonuçlarını değerlendiren çalışmaların analizini de içeren çalışma, örgütlerimiz, yöneticilerimiz ve milletvekillerimiz için önemli bir rehber olacaktır. Çalışmanın gelecek PM öncesi bitmesi hedeflenmektedir.
 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ