KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
CHP, AKP’yi yakalıyor MHP ve SP yükseliyor
CHP, AKP’yi yakalıyor MHP ve SP yükseliyor
Siyaset
28 Ekim 2009 Çarşamba 17:49
  • 4265
  • 22

CHP, AKP’yi yakalıyor MHP ve SP yükseliyor

Sonar’ın ekim ayı araştırmasına göre oy oranı sürekli artan CHP, AKP’yi yakalamaya çalışıyor. MHP ve SP’nin yükseliş trendi ise sürüyor

KÜRT AÇILIMI
Sonar Araştırma Şirketi`nin içinde bulunduğumuz bu ay yaptığı araştırmadan çok ilginç sonuçlar çıktı. Geçtiğimiz ay “Kürt Açılımı” konusunda seçmenin henüz belirsizlik içinde olduğu bulguları öne çıkarken ve açılım AKP`ye zarar vermezken, ekim ayının ikinci yarısında yaşanan olayların toplumu netleştirdiği hem AKP`nin yaşadığı oy kaybında hem de “Türkiye`nin en önemli sorunu nedir?” sorusuna verilen yanıtlarda ortaya çıktı.
 

AKP`Yİ ETKİLEDİ
Araştırmanın sonuçları; zaten ekonomik krizin pençesinde olan, önünü göremeyen Türk toplumunun, son yirmi yılın acılarını sırtlamış bir konuda, adeta PKK ve DTP`nin istekleri doğrultusunda gelişmeler gözleyince, fazla analiz yapmadan net bir tavır ortaya koyduğunu gözler önüne serdi. Özellikle PKK`lı teröristlerin savaş elbiseleriyle, hem de özel huhuki muamelelere layık görülerek karşılanması AKP`nin oy oranını etkiledi.
 

İKTİDARDAN DÜŞEBİLİR
Sonar`ın araştırma sonuçlarına göre AKP, kurulduğu ve %34 oy oranıyla iktidara geldiği 3 Kasım 2002`den bu yana ilk kez yüzde 31 oy oranına geriledi. Anket sonuçları, bu durumda yapılacak ilk genel seçimlerden AKP az ya da çok farkla birinci parti olarak çıksa da bir daha tek başına iktidara gelebilecek sayıda milletvekili çıkaramayacağını, kendisiyle koalisyon hükümeti kuracak bir parti bulamazsa iktidardan düşeceğini de gösterdi.
 

3 BİN KİŞİYLE
Sonar`ın, kantitatif araştırma tekniklerinden yüz yüze anket yöntemini kullanarak 5-25 Ekim tarihleri arasında İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Eskişehir, Gaziantep, Kayseri, Konya, Mersin, Samsun ve Van illeriyle birlikte 20 ilçe ve 20 köyde yaptığı araştırmada 3 bin kişiyle görüşüldü. Ve araştırmadan oldukça ilginç sonuçlar çıktı.

 


AKP YÜZDE 31`E GERİLEDİ

Ankette “Bugün genel seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?” sorusuna “AKP” yanıtını verenlerin oranı yüzde 31.68 olarak belirlendi. 29 Mart yerel seçimlerinde bu oran yüzde 38.39`du. AKP`nin oy oranı temmuz ayında yüzde 36.26`ya, ağustos ayında yüzde 35.37`ye, eylül ayında yüzde 34.44`e, içinde bulunduğumuz ay da yüzde 31.68`e kadar geriledi. Bunda en büyük etkenin AKP`nin “Kürt Açılımı” sonrasında yaşanan olaylar olduğu biliniyor.
 

CHP`NİN OYU YÜKSELİYOR
Öte yandan 29 Mart yerel seçimlerinde il genel meclisi sonuçlarına göre yüzde 23.08 oy alan CHP`nin ise yükselişe geçtiği görülüyor. CHP`nin oy oranı temmuz ayında yüzde 25.13`e, ağustos ayında yüzde 26.38`e, eylül ayında yüzde 27.21`e, içinde bulunduğumuz ay da yüzde 28.21`e yükseldi. AKP`yi yakalama eğiliminde olan CHP`nin aradan geçen süre içinde oy oranını 5 puan artırdığı göze çarpıyor.
 

MHP VE SP`DE ARTIŞ
Sonar`ın araştırmasına göre, 29 Mart yerel seçimlerinde il genel meclisi sonuçlarına göre yüzde 15.97 oy alan MHP de yükseliş trendini sürdürüyor. MHP, temmuz ayında oyunu yüzde 15.62`ye düşürse de ağustos ayında yüzde 16.09, eylül ayında yüzde 19.03, ekim ayında ise yüzde 19.59`a yükseldiği gözleniyor. Aynı şkilde Saadet Partisi`nin de 29 Mart seçimlerinde aldığı yüzde 5.20`lik oy oranını aradan geçen zamanda yüzde 6.12`e yükselttiği göze çarpıyor.


Türkiye`nin en önemli sorununa Kürt Açılımı da girdi

Sonar`ın yaptığı araştırmada “Türkiye`nin en büyük sorunu nedir?” sorusuna verilen yanıtlarda ilk sırayı yine işsizlik aldı. Ankete katılanların yüzde 65.57`si ülkenin en büyük sorunu olarak hala işsizliği görüyor. Öte yandan eylül ayına oranla ilk üç sorudan birisi değişerek yerini ‘Kürt Açılımı`na bıraktı. Daha önceki listede yer almayan bu tespit yüzde 26.70 ile önemli bir sorun olarak ülke gündemine girdi. Ankete katılanların yüzde 53.73`ü ekonomik sorunlar ve pahalılığı en büyük sorun olarak gösterirken, yüzde 16.73`ü de ‘güvenlik ve terör` dedi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ