KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6871 TL
  • 6.3796 TL
  • 7.0960 TL
Kocaeli Zirve
CHP' de Kılıçlar çekildi
CHP' de Kılıçlar çekildi
Siyaset
04 Kasım 2010 Perşembe 17:37
  • 2472
  • 6

CHP' de Kılıçlar çekildi

Genel Sekreter Önder Sav ile tüzük tartışması yüzünden ipleri koparan Kemal Kılıçdaroğlu’na Kocaelili kurultay delegelerinden tam destek geldi

Haftalardır tüzük tartışması yaşayan CHP`de önceki gün kılıçlar çekildi. PM toplantısına katılmayan genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu, aralarında ilimizden İzzet Çetin ve Hurşit Güneş`in de olduğu yeni MYK listesinde CHP tarihinin en uzun süreli genel sekreterliğini yapan 73 yaşındaki Önder Sav`a görev vermedi. Kılıçdaroğlu`nun Sav`a rest çekmesiyle yaşanan süreçte olağanüstü kongre yaşanmasının kaçınılmaz olduğu düşünülürken, Kılıçdaroğlu`nun katılmadığı PM toplantısında alınan tüzük kurultayı kararının yasal olmadığı da açıklandı.
 

KURULTAY KARARI
Geçtiğimiz mayıs ayında büyük kurultayını yaparak Kemal Kılıçdaroğlu`nu genel başkanlığa seçen CHP`de PM çoğunluğunun Önder Sav`dan yana olup toplantı yapması olağanüstü kongreyi gündeme getirdi. Tüzük gereği PM çoğunluğunun imzasıyla kurultay kararı çıkabilir, ancak PM toplantısına Kılıçdaroğlu`nun katılması şart. Bu nedenle PM`nin toplanıp kurultay kararı alması olasılığına sıcak bakılmıyor. Kılıçdaroğlu`nun MYK`yı toplayıp kurultay delegelerinin imzasını alarak kurultay kararı vermesi beklenirken, Önder Sav`ın da delegeleri arayıp olağanüstü kongreye gitmek için imza istediği iddia ediliyor.
 

KORDONU KESİLECEK
Önceki gün yaşanan olaylarla şok yaşayan, ancak başta il yönetimi olmak üzere değişim isteyen partililer yaşananların partinin daha iyi yerlere gelmesi için önemli olduğunu söylüyor. Bundan sonra daha iyi çalışmalar yapılacağını söyleyen CHP' liler olayı yeni doğan bir bebeğin kesilmeyen kordonuna bağlıyor. Kemal Kılıçdaroğlu`nu yeni doğan ancak kordonu kesilmeyen bir bebeğe benzeten partililer “Artık kordonu kesiliyor. Beklenen şeydi. İyi oldu” şeklinde gelişmeleri yorumluyor.
 

ŞENSOY RENK VERMEDİ
Başından beri değişim diye direnen ve Kılıçdaroğlu`nun yanında olan il başkanı Ferhan Şensoy dün il dışında olduğunu söyleyerek partiye uğramadı. Ankara`da olduğu tahmin edilen Şensoy, kısa zaman sonra ilçe başkanları ve kurultay delegeleriyle bir araya geldikten sonra ortak tavır ortaya koyacaklarını söyledi. CHP`nin her kongreden daha güçlü çıktığını söyleyen Şensoy şöyle konuştu;
 

TOPLANTI YAPACAĞIZ
“Genel başkanımız ilerleyen günlerde güven oylaması için kurultaya gidebilir. Kurultay delegeleri en doğru kararı verecektir. İlçe başkanları ve kurultay delegelerine sormadan görüş bildirmem doğru olmaz. En kısa zamanda onlarla toplantı yapacağım.” Ferhan Şensoy, MYK`ya Kocaeli`den iki ismin girmesine sevindiğini de dile getirerek “Çok mutlu oldum. Keşke üç kişi girseydi” ifadelerini kullandı.
 

GÜNEŞ VE ÇETİN YÖNETİMDE
Parti Meclisi toplantısına girmeyen Kemal Kılıçdaroğlu, birkaç saat sonra yeni MYK`yı açıkladı. Kılıçdaroğlu meslek kuruluşları ve sendikalardan sorumlu genel başkan yardımcısı olarak İzzet Çetin`i, idari ve mali işlerden sorumlu genel başkan yardımcısı olarak da Prof. Dr. Hurşit Güneş`i atadı.
 

BAŞKAN YARDIMCILARI
Önder Sav`ın yerine genel sekreter olarak Süheyl Batum getirilirken diğer MYK isimleri şu isimlerden oluştu; Gürsel Tekin (örgütlenme ve örgüt yönetimleri), Mesut Değer  (seçim ve hukuk işleri), İsa Gök (tanıtım, basın, propaganda), Alaattin Yüksel (yerel yönetimler) Oğuz Oyan (dış ilişkiler, yurtdışı örgütlenme) Didem Engin (kadın örgütlenmesi ve kadın kolları), Zeki Gündüz (gençlik örgütlenmesi), Umut Oran (ekonomik ve mali politikalar), Mehmet Ali Özpolat (halkla ilişkiler), Sencer Ayata (AR-GE ve BYK platformu), Melda Onur (parti içi eğitim).
 

İKTİDARA TAŞIYAMADILAR
MYK`da görev alan İzzet Çetin, kısa zaman sonra suların durulacağını ve partinin muhtemel bir kurultay sürecine gireceğini dile getiren Güneş, “Bu kaçınılmaz. Genel başkan yeni bir PM ile çalışmak isteyecek. Hiç kimse gücü kendisinde görmesin. Zaten güç kavgası yüzünden bu olaylar yaşandı. Genel sekreter, herkes kendi emrinde çalışsın istiyor. Çok emek verdiler ama 53 yıldır bu partiyi iktidara taşıyamadılar. Konuyu kişiselleştirmemek lazım. Zaten Ankara`daki bu güç kavgasıyla Kocaeli`yi bu hale getirdiler” dedi.
 

TARİH GEÇERLİ DEĞİL
Tüzük gereği PM`nin Kılıçdaroğlu başkanlığında ya da Kılıçdaroğlu`nun vekalet verdiği bir kişi başkanlığında toplanıp karar alabileceğini söyleyen İzzet Çetin, önceki gün 27-28 Kasım tüzük kurultayı tarihinin hiçbir yasal geçerliliği olmadığını da hatırlattı. Çetin, “Tüzüğümüzün 37. maddesi çok açık. Burada genel sekreterin tavrı yanlıştır. Alınan kararların hiçbir yasal dayanağı yok” şeklinde konuştu.
 

LİDERLİĞİ SORGULANIYORDU
Partide iyi şeyler olacağını ve kurultayın kaçınılmaz olduğunu belirten idari ve mali işlerden sorumlu genel başkan yardımcısı Hurşit Güneş ise, “Bu saatten sonra PM`nin değişmesi gerekir. Kemal Kılıçdaroğlu kurultay kararı alır ya da PM kurultay isteyebilir. Böyle bir şeye ihtiyaç vardı. Çünkü genel başkanın liderliği sorgulanıyordu. Bundan sonra parti içi demokrasi gelecek” ifadelerini kullandı.
 

İLÇE BAŞKANLARI SUSKUN
İl ve ilçe örgütlerinde önemli bir güce sahip olan Önder Sav ilimizde de birçok isimle uzun zamandır siyaset yapıyor. Örgütlere hakim olmasıyla bilinen Sav`a yaşanan süreçte destek olup olmaması yönünde görüşlerini almak istediğimiz ilçe başkanları görüş belirtmekten kaçındı. İlçe başkanları il başkanıyla yapılacak toplantıdan sonra tavırlarını belli edeceklerini söyledi. İlçe başkanlarından yalnızca kurultay delegesi olan Baykal Kaya, Kemal Kılıçdaroğlu`nun yanında olduğunu açıkladı.
 

SAV HAKSIZLIK YAPIYOR
Milletvekili Hikmet Erenkaya da genel başkan ile genel sekreter Önder Sav arasında başlayan gerginlik sonrasında partide yaşananların kendilerini çok üzdüğünü söyledi. Önder Sav`ın, Kemal Kılıçdaroğlu`na yönelik açıklamalarını haksızlık olarak gördüğünü söyleyen milletvekili Hikmet Erenkaya, tavrının Kemal Kılıçdaroğlu`ndan yana olduğunu söyledi. “CHP`de ne yazıkki 24 saat çok önemli” diyerek açıklamalarına başlayan Erenkaya, şu ifadeleri kullandı;
 

ÖNDER SAV BASKICIDIR
“Önder Sav`ın partinin üzerinde yarattığı baskıcı anlayış partiyi tıkıyordu. Mutlaka çok büyük emekler vermiştir ama artık özgür bir parti anlayışının ortaya konulması gerekiyordu. Umarım parti fazla yara almadan sorun çözülür. Sav`ın aşiret benzetmesi yaparak söylediği sözleri genel başkanımız hak etmiyor. Kılıçdaroğlu ile yakalanan olumlu hava ne yazık ki Sav`ın baskıcı tavrıyla önlenmek istendi.
 

ÖNDER SAV GİTMELİ

18 kişilik kurultay delegelerinden Kılıçdaroğlu`na tam destek geldi. Görüşlerini bildiren delegeler eğer kurultay sürecine girilirse Kılıçdaroğlu`nu destekleyeceklerini ifade etti. Bazı delegeler Önder Sav`ın zamanının çoktan dolduğunu ve gitmesi gerektiğini savundu. Öte yandan Önder Sav, olağanüstü kurultay kararı imzası için henüz ilimizden kurultay delegelerini aramadı. İşte kurultay delegelerinin düşünceleri;

Hasan Çelik: Partililerin böyle bir ikilem içine sokulması yanlış. Hazır AKP yıpranmışken parti içi mücadele doğru değil.

Nihat Değer: Partiyi iktidara taşıyacak kişi Kılıçdaroğlu`dur. Henüz il olarak ortak karar almadık, ama kişisel görüşüm bu yönde.

Nadir Birok: Mevcut yapı Kılıçdaroğlu`na ayak uyduramadı. Kemal Kılıçdaroğlu`nu destekliyorum. Mevcut yapı değişime direniyor. Bence Kılıçdaroğlu en doğru kararı verdi.

Osman Suat Kalyoncu: Kemal Kılıçdaroğlu`nu destekliyorum ve yaptıklarını doğru buluyorum.

Mahir Dönmez: Genel tavrım genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu`ndan yana. İki tarafın da yanlışları oldu. Sorunu kendi aralarında çözebilirlerdi.

Baykal Kaya: Genel başkanımızın yanındayız. İl başkanımızla henüz toplanıp karar almadık. Ona saygım var ama bu benim kişisel düşüncem.

Timur Koç: Süreci üzülerek izliyorum. İki tarafında haklı yönleri var. Ama Kılıçdaroğlu`nu mayıs ayında seçtik. Henüz rüştünü ispat etmedi. Görevine devam etmesini uygun buluyorum.

Yaşar Sönmez: Kartepe`deki partililerle de görüştüm. Bu olay bizi çok üzdü. Ama genel başkanımız devam etmeli. Kurultay olursa ben oyumu Kılıçdaroğlu lehine kullanacağım.

Cevdet Şahin: İkisinin de haklı olduğu yerler var. Kılıçdaroğlu, PM toplantısına girmeliydi. Önder Sav izinsiz PM`yi başlatmamalıydı. Ama acilen tüzük kurultayının yapılması gerektiğine inanıyorum.

Aydın Yetkincan: Kemal Kılıçdaroğlu`nu destekliyorum. Önder Sav`ı haklı bulmuyorum. Gitmesi lazım. Baykal nasıl gittiyse o da gidecek.
Tehlat Osmanoğlulları: Her ikisi de arkadaşımız. Haklı, haksız ayırmak zor. Tüzük neyi gerektiriyorsa o olacak. Zamanı geldiğinde kararımı açıklarım.

Hüseyin Özdinçer: Hayırlı bir iş oluyor. Genel başkanımızı destekliyorum. Önder Sav`ın gitme zamanı gelmişti. Her şeyin bir zamanı vardır.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ