KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
CHP, Doğan’dan hesap sordu
CHP, Doğan’dan hesap sordu
Siyaset
12 Eylül 2009 Cumartesi 17:04
  • 1194
  • 3

CHP, Doğan’dan hesap sordu

CHP İzmit İlçe Başkanı Necdet Çetinak, Belsa tadilatı için adı geçen iki meclis üyesini savunurken, Belsa maliyetinin de ayrıntılı hesabını istedi

CHP İzmit İlçe Başkanı Necdet Çetinak parti binasında düzenlediği basın toplantısında CHP'li meclis üyeleri hakkındaki iddialarla Belsa'nın onarım maliyetiyle ilgili değerlendirme yaptı. İzmit Belediye Meclisi üyelerinin de hazır bulunduğu basın açıklamasında, başkan Çetinak, Belsa ihalesiyle ilgili adı geçen Cengiz Çakar ile Hüseyin Canıgeniş'in tadilat işine girmediklerini savundu. Avukat Fahri Örengül de Belsa Plaza'daki tadilatla ilgili İzmit Belediye Meclisi'ne soru yönelttiklerini ve kendilerine yazılı olarak açıklama yapılmadan bilgiyi basından okumalarının şık olmadığını söyledi. Öte yandan basın açıklamasına iki gündür telefonları kapalı olan Cengiz Çakar'ın da katılmaması dikkat çekti.

KAVGADAN YANA OLMADIK

Toplantıya başkan Necdet Çetinak'ın yanı sıra İzmit Belediye Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Metin Alan, Av. Fahri Örengül, Şaban Sarıgülle, Hüseyin Canıgeniş, Günay Atun, Gülümser Ayhan ve İsmail Sağıroğlu da katıldı. Başkan Çetinak şunları söyledi: “İzmit Belediye Meclisi Üyeleri olarak deneyimli uzman bir ekiple çalışıyoruz. Siyaseti ilkelerine uygun şekilde yapıyoruz. İktidarın yanlışlarını mecliste gündeme getiriyoruz, komisyonlarımızda değerlendiriyoruz. Biz hiçbir zaman kavgadan yana olmadık. Ama bu İzmit için alınan olumsuz kararlarda taviz vereceğiz anlamına gelmesin. Gerektiğinde en sert muhalefeti yaparız.'

BÖYLE BİR TEKLİF YOK
Çetinak, Belsa Plaza'nın tadilat işlerine CHP'li meclis üyelerinin teklif verdiği iddiasıyla ilgili ise şöyle konuştu: “Basında iki arkadaşımızın adı tadilatla ilgili gündeme geldi. Bu iki arkadaşım da böyle bir teklifte bulunmamıştır. Böyle bir ihaleye girmemiştir. Zaten ortada bir ihale söz konusu değil. Meclis üyesi olarak yasal anlamda da zaten meclis üyelerinin ihaleye girmesi uygun değil. Bunlar yıpratıcı dedikodular. Şayet öyle bir konu varsa belgelesinler. CHP, İzmit ve İzmitliler için çalışıyor. Ama kimseyi karalamak ve kötülemek fayda sağlamaz.' Daha sonra söz alan Av. Fahri Örengül, Belsa'nın tadilat masraflarıyla ilgili, “Biz geçen ay meclis toplantısında konuyu gündeme getirmiştik. Bununla ilgili de başkan Doğan'dan sözlü ya da yazılı bir açıklama istemiştik. Ama maalesef bizden önce başkan basına çıkıp açıklama yapmış. Biz de gazetelerden öğrendik. Bize göre bu doğru bir hareket değil' dedi.

ÖNCE BİZE HESAP VERMELİYDİ

İzmit Belediyesi'nin özel bir şirket olmadığına dikkat çeken Örengül, “Belediyeler özel bir kurum gibi işletilemez. Şimdi merak ediyoruz. Neden bir kurum belediye tadilatı için 1 milyon 44 bin TL bağış yapsın. Bunun nedeni, sebebi ve gerçek kaynağı nedir? Bizler bu konulara yanıt bekliyoruz. Ayrıca belediye meclisinde konuyla ilgili sunduğumuz yazılı önergeden sonra bu bağışlar muhasebeleştirildi mi, bunu da merak ediyoruz. Bu işte tüyü bitmemiş yetimin hakkı varsa çıkıp hesap vermek zorundalar. Biz başkan Nevzat Doğan'dan, önce bize açıklama yapması sonra basına konuyu aktarmasını isterdik. Bu konuda daha merak edilenler var. Belediyenin yasasına göre bu tip işlerin nasıl olacağı belli. Bu konuda İzmit Belediyesi'nin yasal anlamda dikkatli olması lazım. Keyfi çalışma yapamaz. Önce başkan bu konuda bizi tatmin etmeli, hesabı önce meclis üstülüğü olan bize vermeliydi' dedi.

70 MİLYON TL'LİK İHALE İÇİN Mİ?

İzmit Belediyesi Grup Başkan Vekili Metin Alan da konuşmasında, “Geçen mecliste başkan Doğan'dan Belsa ile birlikte yan kuruluş olan SARBAŞ ve BEKAŞ ile ilgili ayrıntılı bir bilgi istedik. Ama bize hala bilgi intikal etmedi. Örneğin temizlik işini yapan ve 1 milyon TL bağışta bulunan firmanın yakında bir ihalesi var. Üstelik bu ihale 70 milyon TL değerinde. İnsanın kafasına bu tip sorular gelebiliyor. Acaba bu ihale yine Çevre İnşaat Temizlik firmasına mı verilecek? Bu şaibeler yakında gündeme gelebilir. Bu konuda başkan Doğan'ın açıklaması gereken önemli ayrıntılar var. Ama nedense bizi hiçe sayarak basın açıklaması düzenledi. Keşke bizlerle paylaşsaydı da birlikte bu açıklamayı yapsaydık. Şık olmadı' şeklinde konuştu. 
Murat ULAŞAN


Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ