KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8610 TL
  • 6.4617 TL
  • 7.3392 TL
Kocaeli Zirve
CHP fena karıştı
CHP fena karıştı
Siyaset
08 Ekim 2009 Perşembe 18:43
  • 5466
  • 13

CHP fena karıştı

CHP İl Başkanı Rıdvan Alkan, milletvekili Hikmet Erenkaya hakkında çok ağır konuştu. Alkan, Erenkaya’ya adeta bayrak açtı

CHP İzmit İlçe Örgütü, önceki gün 9 yönetim kurulu üyesinin istifasıyla sarsılmıştı. CHP Kocaeli Milletvekili Hikmet Erenkaya`ya yakınlığıyla bilinen yönetim kurulu üyeleri Mustafa Kahraman, Canan Tezcan, Mihriban Kavurmacıoğlu, Çiğdem Demircan, Engin Özcan, Alpay Hacıoğlu, Yusuf Erenkaya, Cenk Peker ve Mehmet Baştürk istifa etmiş, Necdet Çetinak, Eylem Şişşek, Sefa Sözer ve Hüseyin Yıldırım ise görevlerinde kalmıştı.
 

ERENKAYA-PM İLİŞKİSİ
Atanan bir yönetim olan ve yedek yönetim kurulu üyeleri bulunmayan CHP İzmit İlçe Örgütü bu istifaların ardından düşmüştü. Yeni ilçe başkanı ise ya Parti Meclisi tarafından atanacak ya da genel merkez il başkanlığına yetki verecek ve yeni ilçe başkanını il başkanlığı belirleyecek. İstifaların ardından ise en çok merak edilen konu, yeni ilçe başkanının atama şekli oldu. Kulislerde en çok konuşulan şey ise Hikmet Erenkaya`nın Parti Meclisi`ne baskı yapıp, istediği ismi ilçe başkanı yapacağı.
 

HESAPLARDAKİ AÇIK
29 Mart seçimlerinden sonra suların bir türlü durulmadığı CHP İzmit İlçe Örgütü`nde fırtına hesaplarda açık tespit edilmesiyle başladı. İlçe başkanı Necdet Çetinak, il yönetimine başvurarak örgütünün hesaplarının incelenmesini istedi. İl başkanlığında kurulan komisyon ise Mustafa Kahraman, Vedat Demirtaş ve Remzi Polat`ın görevlerini elinden aldı. İnceleme tamamlandıktan sonra ise Mustafa Kahraman görevine iade edilmişti.
 

ALKAN, AĞIR KONUŞTU
Bu gelişmelerin ardından uzun süren bir sessizliğe bürünen örgüt, önceki gün yaşanan istifalarlarla sarsıldı. CHP İl Gençlik Kolları tarafından organize edilen ‘Temiz Parlemento Dokunulmazlıklar Kaldırılsın` imza kampanyasında ise konuşulan tek şey, örgütteki istifalar oldu. CHP İl Başkanı Rıdvan Alkan “İstifalar Hikmet Erenkaya`nın senaryosu. Biz onu Ankara`ya milletvekilliği yapsın diye gönderdik, o başka hesapların peşinde” dedi. Çetinak ise “İlçe başkanını il yönetiminin ataması daha doğru olur” dedi.
 

İMZA KAMPANYASI
CHP İl Gençlik Kolları`nın başlattığı ‘Temiz Parlemento, Dokunulmazlıklar Kladırılsın` imza kampanyası, dün Sanat Sokağı`nda başladı. CHP Genel Merkezi Gençlik Kolları tarafından yürütülen kampanyanın Kocaeli`deki ayağı 10 Ekim Cumartesi günü saat 21.00`e kadar sürecek. Toplanan imzalar il gençlik kolları tarafından bizzat genel merkeze gidilerek CHP Genel Başkanı Deniz Baykal`a teslim edilecek. Gençlik kolları yönetimi, imza kampanyası için, AKP dahil tüm siyasi partilere davet mektubu gönderdiklerini söyledi.
 

KATILIM YOĞUN OLDU
İmza kampanyasına il başkanı Rıdvan Alkan, CHP İzmit İlçe Başkanı Necdet Çetinak, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Hamiyet Göksu, İşçi Partisi İl Başkanı Fahrettin Uzuner, ADD Kocaeli Şube Başkanı Bozkurt Uslu, eski Uzuntarla Belediye Başkanı Ömer Hazar, eski Uzunçiftlik Beledeyile Başkanı Yaşar Sönmez, İzmit Belediye Başkan adayı Fikret Toker, CHP İl Genel Meclis Üyesi Fikri Örengül, CHP İzmit Belediye Meclisi Üyeleri Gülümser Ayhan, Elif Bülbül, İl Gençlik Kolları Başkanı Gökhan Ercan ve yönetim kurulu üyeleri, Muhtarlar Derneği Başkanı Süleyman Şen ve vatandaşlar katıldı.
 

İY YÖNETİMİ ATAMALI
Gençlik kollarının dokunulmazlıkların kaldırılması yönündeki imza kampanyasına katılan il başkanı Rıdvan Alkan ve İzmit ilçe başkanı Necdet Çetinak, isitfalarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. CHP İzmit İlçe Başkanı Necdet Çetinak, “Daha istifalar dün gündeme geldi. Bundan sonraki süreç genel merkezimiz ve il yönetimimiz tarafından ele alınarak değerlendirilecek. Bu süreçte ne gerekiyorsa yapılacak. Ben genel merkezin il yönetimine yetki vermesi gerektiğini düşünüyorum. Bu şekilde de olacağına inanıyorum” dedi.
 

İSTİFACILARA TEŞEKKÜR
Bir basın mensubunun, “İstifalarda, CHP Kocaeli Milletvekili Hikmet Erenkaya`nın etkili olduğu söyleniyor, ne düşünüyorsunuz?” şeklindeki sorusuna cevap veren Çetinak, “Buna katılmamak mümkün değil, son zamanlarda yapılan çalışmalar ortada” dedi. İstifaların partinin yararına olduğunu belirten Necdet Çetinak, bu istifalarla partinin önünün açıldığını söyledi. Çetinak, istifa eden yönetim kurulu üyelerine, “Partinin önünü açtığınız için teşekkür ederim” mesajını gönderdi.
 

BAŞKA HESAPLAR PEŞİNDE
İstifalarla ilgili değerlendirme yapan CHP İl Başkanı Rıdvan Alkan, istifaların, Hikmet Erenkaya`nın senaryosu olduğunu söyledi. Alkan, “Biz Hikmet Erenkaya`yı Ankara`ya milletvekilliği yapması için gönderdik, ama o başka hesaplar peşinde koşuyor.” şeklinde konuştu. Rıdvan Alkan, istifalarla ilgili gereken bilgiyi, önceki gün genel sekreter Önder Sav`a telefonla bildirdiğini belirterek, tüzük gereği MYK`nın atama kararını en kısa zamanda vereceğini dile getirdi.
 

BİR SÜRE DAHA ÇETİNAK
Genel merkez atama kararını kendilerine verirse, bireysel ve siyasi kaygıları öne çıkartıp yönetimi atamayacaklarını açıklayan Alkan, partinin çıkarları doğrultusunda bir başkan ve yönetim atayacaklarını söyledi.  İl başkanı Rıdvan Alkan ayrıca, tüzük gereği Necdet Çetinak`ın, ilçe başkanlığına yenisi atanana kadar devam edeceğini belirtti.
 

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ