KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.2775 TL
  • 5.9531 TL
  • 6.7618 TL
Kocaeli Zirve
Taşeron işçilerden Başbakan Erdoğan’a çağrı
Taşeron işçilerden Başbakan Erdoğan’a çağrı
Güncel
18 Ağustos 2010 Çarşamba 11:42
  • 3646
  • 11

Taşeron işçilerden Başbakan Erdoğan’a çağrı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 12 Eylül’de yapılacak referandumda EVET oyu istemek için bugün ilimize geliyor.

Perşembe Pazarı`ndaki mitinge katılacak olan Başbakan Erdoğan için AKP teşkilatları yaz sıcağına ve Ramazan ayına rağmen günlerdir inanılmaz çalışıyor.
Tabi Başbakan Erdoğan`ın ilimize gelmesi pek çok kişiyi de umutlandırdı.
Örneğin ilimizdeki devlet hastanelerinde çalışan yüzlerce taşeron işçisini umutlandırdığı gibi. Çünkü onlar Başbakan Erdoğan`ın seslerini duymasını istiyor. Sorunları var. Gazetemiz aracılığıyla Başbakan Erdoğan`a sorunlarını anlatan uzun bir çağrı yapmışlar.
Başbakan Erdoğan bu çağrıyı duyar mı ya da birileri iletir mi bilmiyoruz.
Ama ilimizdeki yüzlerce hastane taşeron işçisi öyle ya da böyle seslerini duyurmaya kararlı.
İşte hastanelerde çalışan taşeron işçilerin istekleri;
*****
Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanelerde görev yapan biz taşeron işçileri her geçen gün enkazların altına itilmekteyiz, bu enkazlardan kurtulmak ve 2011 yılında özlük haklarımıza her devlet memuru gibi kavuşmak arzusundayız, bu sebeple şimdiden diyoruz ki ;
İKİNCİ VE ÜÇÜNCÜ SINIF İNSAN MUAMELESİ GÖRMEK, KÖLE YERİNE KONULARAK ÇALIŞMAK İSTEMİYORUZ.
Her sene sözleşme yapılarak, iş güvenimizin olmayışı suratımıza çarpılıyor, sanki satılık gibi her sene ihaleyle bedelimiz belirleniyor, bizler ARTIK İŞ GÜVENCESİ İSTİYORUZ. GELECEĞE KAYGIYLA KORKUYLA ENDİŞEYLE DEĞİL, GÜVENLE, ÜMİTLE VE NEŞEYLE BAKMAK İSTİYORUZ.
Sağlık Bakanlığı`na ait hastanelerde görev yapan taşeron işçileri olarak her geçen gün sıkıntılarımız artıyor ‘`MAAŞLARIMIZ AZALIYOR``. Artık bizlere üvey evlat muamelesi yapılmasını istemiyoruz. Bir an önce iş güvencesine ve kadrolular gibi ‘`ÖZLÜK HAKLARIMIZA`` sahip olmak istiyoruz.
HASTANELERDE ÇALIŞAN TAŞERON İŞÇİLER OLARAK FERYATLARIMIZ;
Hastanelerde;
1- Her yıl yenilenen sözleşmeyle girdi çıktı yapılarak tazminat haklarımız elimizden alınmaktadır.
2- Kanunen izin kullanma hakkına sahip olmamıza rağmen, izin haklarımız elimizden alınmakta ve izin kullandırılmamaktayız.
3- Senelik sözleşmeden yol parasını kaldırarak maaşlarımız düşürülmektedir. Ayni veya nakdi olarak kanunun belirlediği yol paraları verilmemektedir.
4- Meslek hastalığı riskine karşı herhangi bir sosyal güvencemiz bulunmamaktadır. Her türlü hastalık riski taşıdığımız hastanelerimizde en basit aşılarımız bile yapılmıyor.
5- Taşeron şirketlere ucuza verilen ihaleler sonucunda, maaşlarımız düşürülmektedir. Geçen sene 660 lira olan maaşlarımız 600 liraya düşürüldü.
6- Her yıl yapılan girdi çıktılar neticesinde iş garantimiz bulunmamakta ve her an işten çıkarılma korkusu taşımaktayız.
7- Maddi olarak sıkıntı çeken çalışan personel sürekli stres altındadır ve buna bağlı olarak işine kendini tam anlamıyla verememekte ve verimli bir çalışma yapamamaktadır.
8- Acilde çalışan taşeron firma elemanları herhangi bir acil farkından yararlanamamaktadır.
9- Hastanelerin döner sermayelerinden ve bankaların verdiği promosyonlardan mahrum bırakılmaktayız.
10-Kadrolu personel sürekli olarak taşeron şirket personelini haksız yere ezerek rencide etmektedir. Taşeron personeline tepeden bakılmaktadır.
Yukarıda belirtilen sorunlar gibi daha sayamadığımız birçok sorunla karşı karşıya olan taşeronun altında ezilen, her zaman göz ardı edilen ve haksız yere mağduriyete uğrayan personellerin, Sağlık Bakanlığı`nın açacağı ´´kadrolara´´ yerleştirilerek bu haksızlığın sona erdirilmesi ve mağduriyetimizin giderilmesi hususundaki etki ve iyileştirme yetkililerin ellerindedir.
Gereğinin yapılması hususunda takdir yetkililere aittir.

Taşeron işçilerin mağduriyetlerinin bitmesi için taşeron skandalının bir an önce sona ermesini umut ediyoruz.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter

KENT REHBERİ