KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7100 TL
  • 6.4124 TL
  • 7.1215 TL
Kocaeli Zirve
CHP'de baskın kurultay geliyor
CHP'de baskın kurultay geliyor
Siyaset
22 Kasım 2010 Pazartesi 11:42
  • 905
  • 1

CHP'de baskın kurultay geliyor

Olağanüstü kurultay yapıp yapmama konusunda 'Henüz kararını vermediğini' belirten CHP Lideri yarın ya da gelecek haftaki grup toplantısında CHP milletvekillerinin görüşünü aldıktan sonra kararını açıklayacağını belirtti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, il başkanlarına yapılan anketten kurultay yapılması yönünde bir eğilim olduğunu kaydederek, kendisinden önce parti yönetiminde bu tür konuları teşkilata sorma geleneceğinin olmadığını vurguladı. Kılıçdaroğlu, milletvekillerinin kurultayla ilgili görüşlerini aldıktan sonra kararını vereceğini açıkladı.


Kılıçdaroğlu, "Daha önce il başkanlırımızın görüşünü sormuştum. Şimdi de Meclis grubumuzun nabzını tutacağım. Bu haftaki ya da gelecek haftaki grup toplantısında bunu yaptıktan sonra bir fikir sahibi olacağımı tahmin ediyorum" dedi.


Kurultay yapma konusundaki tereddüdünün seçimlere az bir süre kalmasından kaynaklandığını belirten CHP lideri, "O yüzden örgütler ve grup istiyorsa yapacağız" dedi.


Gazetecilerin "Örgütlerle yaptığınız anket sonucunda kurultay isteği var mı?" sorusuna Kılıçdaroğlu, "Evet var. Şimdi bir de grubu dinleyeceğim" yanıtını verdi.

CHP'de kurultay yapılması konusunda hem örgütlerin hem de grubun görüşlerinin alınması uygulamasının bir ilk olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, "Teşkilatın isimlerini yazmaksızın özgür iradelerini beyan ettikleri böyle bir uygulama partimizda daha önce hiç yapılmadı. Daha önce örgüte sorulmazdı ki..." diye konuştu.


GÜRSEL TEKİN RİSKİ

CHP örgütü ve üst yönetiminin kurultay demesi durumunda Kılıçdaroğlu bu kararı uygulayacak. Ancak her kurultay beraberinde pek çok riski de barındırıyor. Önder Sav'a yakın milletvekilleri ve bazı PM üyelerinin hedefinde Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin var. Yapılacak bir kurultayda çarşaf liste olması durumunda Gürsel Tekin'in isminin çizileceği ve seçilmesinin mümkün olmayacağı iddia ediliyor. Ancak aynı durum CHP'nin etkin isimlerinden Önder Sav için de geçerli. Sav da bugüne kadar yapılan bütün kurultaylarda ismi en çok çizilen PM adayı oldu. Bu açıdan yapılacak kendi ekibi ile çalışmak isteyen Kılıçdaroğlu için pek çok riske ve sürprize de gebe olacak.


DENİZ BAYKAL'A YANIT

CHP'nin Eski Genel Başkanı Deniz Baykal'ın, partinin yeni söylemleri konusunda Trabzon'da dile getirdiği eleştiriler için Kılıçdaroğlu, "Zaten biz de kendisinden farklı söylemiyoruz. Etnik kimlik üzerinden siyaset yapılması fikrine karşıyız" dedi. Baykal'ın eleştirilerinin 'Yeni CHP'ye yönelik olduğunun anımsatılması üzerine ise Kılıçdaroğlu, "Biz yenilenme ile, eskiyi reddetme değil, onu geliştirmeyi kastediyoruz" karşılığını verdi.


JET KURULTAY KARARI

CHP Liderinin kasım ayı sona ermeden CHP'nin Meclis grubunun görüşünü de aldıktan sonra 3 Aralık'ta yapılacak PM toplantısından önce 'jet kurultay' kararı alması bekleniyor.

Kılıçdaroğlu'nun karar vermesi durumunda 20 gün içinde kurultaya gidilmesi hedefleniyor. Bu durumda parti tüzüğünün yanı sıra parti meclisinin de yenileneceği olağanüstü kurultayın aralık ayının ikinci ya da üçüncü hafta sonu gerçekleşebileceği kulislerde dile getiriliyor.


KILIÇDAROĞLU İL GEZİLERİNİ SÜRDÜRECEK

Parti içi sorunlarla uğraşan Kılıçdaroğlu'nun yoğun programı ise devam edecek. En son Diyarbakır ve Urfaya giden Kılıçdaroğlu önümüzdeki günlerde de partinin çok az oy aldığı Erzurum, Konya ve Yozgat'a gitmeyi planlıyor.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ