KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8712 TL
  • 6.5766 TL
  • 7.3814 TL
Kocaeli Zirve
CHP’de, Büyükşehir’e şimdiden 6 aday
CHP’de, Büyükşehir’e şimdiden 6 aday
Siyaset
25 Aralık 2012 Salı 17:14
  • 3900
  • 6

CHP’de, Büyükşehir’e şimdiden 6 aday

CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan, Büyükşehir Belediye Başkanlığı için şimdiden 6 adayları olduğunu ancak isimlerini hemen açıklamayacağını söyledi

CHP İzmit İlçe Başkanı Selman Yıldırım, basın mensuplarıyla KYÖD Sosyal Tesisleri`nde akşam yemeğinde bir araya geldi. Yemeğe il başkanı Yalçın Kuşkan ile Selman Yıldırım`ın eşi Fatma Yıldırım da katıldı. Sıcak ve samimi bir ortamda yenilen akşam yemeğinin ardından Yıldırım ile Kuşkan birçok konuda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Yemekte Yıldırım ile Kuşkan arasında 3 Haziran`da yapılan il kongresinde başlayan kırgınlığın artık sona erdiği samimi bir şekilde ortaya konuldu. Kuşkan, Yıldırım ve yönetimiyle çok iyi anlaştığını itiraf etti.

 
8 İLÇEDE ÖN SEÇİM
Delegenin en doğru kararı verdiğini söyleyen Kuşkan, yerel seçimlerde adayları belirleme yöntemleri üzerine “İzmit dahil 8 ilçemizde ön seçim yapılmalı. Belediye meclis üyelerimiz ön seçimle belirlenmeli. 77 meclis üyemiz var. Çok gayretli çalışmalar yapıyorlar. 77 meclis üyemizin 4 tanesi mühendis, 2 tanesi ise hukukçu. Partimizde mimara, mühendise, iktisatçıya ihtiyaç var. Ön seçim yapılamıyorsa eğilim yoklaması yapılmalı. Eğilim yoklamasının üyelerle yapılması sağlıklı olmuyor. Eğilim yoklaması ön seçim delegeleriyle yapılmalı. Delegeler en doğru kararı veriyor” dedi.
 
KANDIRA GÜNDEMİ
Kandıra`da eski belediye başkanları, İl Genel Meclisi ve belediye meclisi üyeleri ile mevcut ilçe başkanı arasında sorunlara değinen Kuşkan, bugün saat 12.00`de yapılacak olan ilçe danışma toplantısında masaya yumruğunu vuracak. Taraflara aralarındaki sıkıntıyı çözmeleri için çağrıda bulunacak olan başkan Kuşkan, 15 gün sonra aynı isimlerle tekrar bir araya gelecek. Kuşkan, taraflara ‘Ya aranızdaki sorunu çözün ya da sonsuza kadar susun` diyecek. Kuşkan, sosyal demokrat bir kökene sahip olan Kandıra`yı almayı hedeflediğini söyledi.
 
KIYASLAMA YAPTI
Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu`nu eleştiren Yalçın Kuşkan, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen`i örnek gösterdi. Kuşkan, “Kocaeli`de başkan bir kadro olsaydı 8 yılda bu kenti uçururdu. İbrahim Karaosmanoğlu`nu kötülemek istemiyorum ama Büyükşehir`e başkan olmadan önce Yuvacık Belediye Başkanı`ydı. Uzmanlık alanı hocalık. Bu kent adına büyük bir bahtsızlık. Kadrosunu yenilemiyor. Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen de bir hoca ama Eskişehir`in çehresini değiştirdi. Onlarınki de hoca bizimki de hoca. Hoca var hoca var” diyerek gönderme yaptı. 
 
6 İSİMDEN BAŞVURU 
Büyükşehir Belediye Başkanlığı için önemli isimlerin başvuru yaptığını belirten Kuşkan, tüm ısrarlara rağmen isim vermekten kaçındı. Kuşkan, “Kocaeli ve Türkiye ölçeğinde 6 kişi adaylık başvurusunda bulundu. Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı, ilçe belediye başkan adaylarından farklı olarak genel başkan ile ilçe örgütlerinin ortak kararıyla belirlenmeli” dedi. Kuşkan ayrıca, seçimin amiral gemisi olarak nitelendirdiği İzmit`e başkan adayı olacak kişiyi tarif etti. Kuşkan, başkan adayı olacak kişinin bir günlük dahi olsa CHP`ye üye olması gerektiğini söyledi. Kuşkan, adayın devşirme, ithal dahi olsa fark etmeyeceğini de aktardı.
 
KİMSE ŞAŞIRMASIN
Büyükşehir Belediyesi`ni kazanmada AKP kadar CHP`nin de şansı olduğunu ifade eden Kuşkan, “Kocaeli`de kentler CHP`li olma özüne sahip. Zaman zaman bu kesintiye uğradı. Yöneticilerinde hatası olabilir. Örneğin Karamürsel`de 2-3 bin oyumuz Demokrat Parti`ye gitti. Demokrat Parti`den seçilen kişi de daha sonra AKP`ye geçti. Bu seçimlerde Karamürsel ve özünde CHP olan kentleri alırsak kimse şaşırmasın” şeklinde konuştu. Kuşkan, başlattıkları ‘kılcal damar` örgütlenmesi sayesinde yarın seçim olsa 6 ilçede gözünün arkada kalmayacağını da söyledi.
 
ADAYLIĞA AÇIK KAPI 
Seçildiği andan itibaren CHP İzmit İlçe Örgütü`ne büyük bir güç katan ve heyecan getiren Selman Yıldırım, İzmit Belediyesi Başkanlığı için net konuşmadı. Adaylık konusunda açık kapı bırakan Yıldırım, ilçe başkanlığına aday olduğu zaman söylediği “Ben sadece ilçe başkanı olmak için ilçe başkanlığına aday olmadım” sözünü yeniledi. Yıldırım, “Siyaseti, yönetici olmak için yapmıyorum. Delege olarak siyasete başladım. gençlik kolları başkanı oldum. Her parti üyesi kendini geliştirdiği sürece her kademeye aday olmalı” şeklinde konuştu. 
 
NADASA BIRAKILMIŞ GİBİ
Göreve geldiklerinde partide durağan bir yapı olduğunu ve bu yapıyı kırmak için partililere heyecan katacak çalışmalar yaptıklarını söyleyen Yıldırım, bundan sonra örgütlenme çalışmalarına ağırlık vereceklerini kaydetti. Yıldırım, “Daha önceki dönemlerde bireysellik öne çıkıyordu. Partinin bütünlüğünü öne çıkarmak için çalışmalar yaptık. CHP adına ne iyiyse onu yapmaya çalışıyoruz. CHP`yi nadasa bırakılan tarlaya benzetiyorum. Nadasa bırakılan tarlada neyi ekersek iyi verim elde ederiz ona bakıyoruz” dedi. 
 
5 BİN KİŞİLİK EKİBİ
Pazar günü Onur Müzikhol`de yapılan ve çok büyük bir katılımın olduğu mahalle örgütleri kahvaltısına da değinen Yıldırım, “Ben cumartesi gününden salona kaç kişinin geleceğini biliyordum. Bin 150 kişiyle salonu doldurduk. Cumartesi akşamı partiye geldiğimde ‘Çalışmalar ne durumda?` diye sorduğumda bin 150 kişinin katılacağını söylediler. Aynen söylendiği gibi oldu. Şu anda bin 500 kişilik ekibimiz var. Seçime kadar 5 bin kişilik bir çalışma ekibi oluşturmayı amaçlıyorum” açıklamasında bulundu.
 
KORKMAZ`A GÖNDERME
Aldıkları kararla İzmit Belediyesi Meclis toplantılarına katılmalarının ardından Nevzat Doğan`ın endişelenmeye başladığını aktaran Yıldırım, “Ne zaman ki meclis toplantılarını takip edeceğiz diye karar aldık Nevzat Doğan, cumhuriyetçi ve demokrat dernekleri ziyaret etmeye başladı. Büyükşehir Belediyesi ise yanı başına yapılan otoparklarla, günü kurtarmak için yapılan battı çıktılarla uğraşıyor. İktidar partisinin ilçe başkanı olsaydım yeni yapılması gündeme gelen battı çıktılara ve sahilde yapılan otoparka karşı çıkardım” diyerek AKP`li ilçe başkanı Ali Korkmaz`a mesaj gönderdi.
 
VERDİĞİMİZİ ALSAK...
Kocaeli`nin bir ulaşım master planı dahi olmadığını hatırlatan Yıldırım, “Trafik ulaşım planı mutlaka olmalı. İzmit, iki yöne doğru büyüyen bir kent. Bu iki tarafa baktığınızda düşündükleriyle uyguladıkları arasında çelişki var. Bir yanda 2025 yılında 4 milyon nüfus olacak diyorlar, bir yanda düzensiz bir büyüme söz konusu. Verdiğimizin yarısını alsak 4-5 yıl içinde Kocaeli`nin hiçbir sorunu kalmaz. Ankara ve İstanbul`da metroyu Ulaştırma Bakanlığı yaptı. Kocaeli`de buna benzer bir şey yapmıyor. Vergi adaletsizliğinin giderilmesini, kente dair çözüm önerisi olan herkes istiyor” ifadelerini kullandı.
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ