KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9021 TL
  • 6.6535 TL
  • 7.4709 TL
Kocaeli Zirve
CHP’de Hurşit Güneş’li ‘Enişte- kayınço’ sıkıntısı
CHP’de Hurşit Güneş’li ‘Enişte- kayınço’ sıkıntısı
Siyaset
13 Aralık 2010 Pazartesi 13:12
  • 3484
  • 2

CHP’de Hurşit Güneş’li ‘Enişte- kayınço’ sıkıntısı

CHP'nin yeni MYK'sında bulunan İdari ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hurşit Güneş ve Güneş'in ablası Ayşe Güneş Ayata ile evli olan Bilim, Yönetim ve Kültür Platformu'ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sencer Ayata'nın MYK üyeliklerinin tüzüğe aykırı olduğu iddia ediliyor.
Tüzüğün, il ve ilçe yönetim kurulu üyeliklerine ilişkin maddelerine göre, "ikinci dereceye kadar kan ve kayın hısımları ile karı-koca" aynı kurulda bulunamıyor.
Bu hükmün MYK üyeliği için de geçerli olduğu savunuluyor.
CHP içinde tartışmanın uzun süredir gündemde olduğu söyleniyor. Partinin bazı hukukçu milletvekilleri, MYK için açık hüküm bulunmadığını, il ve ilçe yönetim kurulu üyelikleri için geçerli hükmün MYK için de yorumlanabileceğine dikkat çekiyor.
Bazı milletvekilleri ise "akrabalık kriterinin" MYK için yorumlanamayacağını, ancak konunun tartışmalı olduğuna işaret ediyor.
Genel Merkez ise tüzüğe aykırılık iddiasını reddediyor. Ancak Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun, yeni MYK'da iki isme birden yer vermeyeceği, tercih yapacağı öğrenildi. Kılıçdaroğlu'nun tercihini, Ayata'dan yana kullanacağı da belirtiliyor.
Kılıçdaroğlu'nun, zorlanarak çıkardığı 13 isim içindeki akrabalık durumunu sonradan fark ettiği belirtiliyor.
Kılıçdaroğlu'nun çağrısı ile olağanüstü kurultay sürecine girildiğine dikkat çekilirken, tüzüğe aykırı olup olmadığı tartışmalı olan bu durumun, kurultayda ortadan kalkacağı belirtildi.
Eski Dışişleri Bakanı Turan Güneş'in oğlu Hurşit Güneş'in ablası Prof. Dr. Ayşe Güneş Ayata, Prof. Sencer Ayata'nın eşi.
Hurşit Güneş ile Ayata'nın akrabalığa rağmen arasının iyi olmadığı iddia ediliyor.
Ayata'nın adı CHP'nin türban raporu ile gündeme geldi.
 Ayata, üniversitelerde yaşanan sorunla ilgili çerçeve rapor niteliğinde bilgi notu hazırlayarak Kılıçdaroğlu'na iletti, ancak rapor haline getirilemediği için kamuoyuna açıklanmadı.
Şimdi 18 Aralık`ta yapılacak olan olağanüstü kurultayda Kemal Kılıçdaroğlu MYK`da bulunan Hurşit Güneş ile Sencer Ayata arasındaki enişte- kayınço olayını dikkate alacak mı?
Hep birlikte göreceğiz.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ