KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.1454 TL
  • 6.8452 TL
  • 7.7628 TL
Kocaeli Zirve
CHP’li gençlerden minare referandumuna tepki
CHP’li gençlerden minare referandumuna tepki
Siyaset
04 Aralık 2009 Cuma 16:50
  • 2328
  • 9

CHP’li gençlerden minare referandumuna tepki

İsviçre’nin cami minarelerinin yasaklanması yönündeki açıklamaları tüm İslam alemini kızdırırken Kocaelili CHP’li gençler İsviçre’nin bu tutumuna sessiz kalmadı.

CHP`li gençler İsviçre`nin İslam alemini öfkelendiren Açıklamasının ardından bir açıklama yaparak İsviçre devletinin tutumuna tepki gösterdi. gençler adına konuşan Taylan Bingöl, “
Ulusal basının arabulucusu, insan hakları savunucusu İsviçre, minare referandumu ile birlikte bambaşka bir görüntüye büründü. ABD ile AB ülkeleri Türkiye`de AKP kanalı ile azınlıklara çeşitli haklar vermeye çalışırken, İsviçre gibi demokratik olduğunu iddia eden bir ülkede  camilerin yasaklanması Avrupa ülkelerinin samimiyetsizliğinin bir göstergesi değil midir?


Müslümanları rencide ediyorlar

Nasıl olur da İsviçre gibi hoşgörü abidesi bir ülke böylesine bir karar alır. Bu referandumla İsviçre AİHM sözleşmesini ihlal etmiştir. CHP`li gençler olarak sonucu din ve vicdan özgürlüğüne tahammülsüzlük olarak görüyoruz. Bu oylama ile din özgürlüğü ayaklar altına alınmaktadır. İsviçre`de minarelerin yasaklanmasından ziyade, bu referandumun arkasındaki niyet endişe vericidir. Referandum sürecinde minarelerin yasaklanması yönünde yapılan propaganda, Müslümanları rencide edicidir. İslam karşıtlığının her geçen gün artması çok önemli bir sorunu teşkil etmektedir.


Hükümet somut adımlar atsın

CHP`li gençler olarak bu girişimin referandumun ötesinde farklı kültürlerin çatışması sonucunu doğurmasından endişe etmekteyiz. Temennimiz Avrupa`nın ortasındaki bu gayri meşru para kasasın, hukuki denetim altına alınarak bu özelliğinden kurtulması sağlanırken, halkının İslam`ı daha yakından tanımayı merak etmeleri ve hükümetin bu yönde somut diplomatik adımlar atamasıdır” dedi.

HABERE AİT DİĞER RESİMLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ