KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
CHP’li kadınlar eşit temsil hakkı istedi
CHP’li kadınlar eşit temsil hakkı istedi
Siyaset
05 Aralık 2011 Pazartesi 14:24
  • 1182
  • 3

CHP’li kadınlar eşit temsil hakkı istedi

CHP İl ve İzmit İlçe Kadın Kolları, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 77. yılında erkeklerle eşit temsil hakkı istedi

CHP İl ve ilçe kadın kolları, 5 Aralık Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 77. yılı nedeniyle genel merkezden gelen basın açıklamasını eş zamalı olarak parti binasında okudu. İl binasında il kadın kolları başkanı Fatma Gediksiz, İzmit ilçe binasında ise ilçe kadın kolları başkanı Hale Meriç basın açıklaması yaptı. Kadınlara seçme ve seçilme hakkını veren Atatürk`ün minnetle anıldığı günde, kadınlar 77. yıl sonra erkeklerle eşit temsil hakkına sahip olmayı istedi.
 

EŞİT HAKLAR OLMALI
Türk kadınının, ülkemizin bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinde gösterdiği kahramanlıklarla şanlı tarihimizde yerini aldığını ve cumhuriyetin kuruluşuyla kadınlara hak verildiğini ifade eden Gediksiz, “Türk kadınına bir çok Avrupa ülkesinden önce seçme ve seçilme hakkı verildi. Bilinçli bir toplum oluşması için kadınlar eğitimde, siyasette, yönetim kadrolarında karar alma mekaniznalarında erkeklerle eşit haklara sahip olmalı” diye konuştu.
 

KADINLAR AKTİF DEĞİL
1935 yılında yapılan seçimle ilk kez hakkını kullanan kadınların 395 milletvekilliğinin yüzde 18`ini alarak yüzde 4,6 temsille meclise girdiğini de belirten Gediksiz, “2011 seçimlerinde AKP`den 45, CHP`den 19, MHP`den 3, bağımsız 11 olmak üzere toplam 78 kadın meclise girebilmiştir. Yerel yönetimlerdeki temsil ise yüzde 1`dir. Kadınların aktif ve söz sahibi olduklarını söylemek mümkün değil. Bizden sonra hak verilen Avrupa ülkelerinde bu sayı yüzde50`ye yaklaşmıştır” dedi.
 

MÜCADELEYE ÇAĞIRIYORUZ
CHP`li kadınlar olarak pozitif ayrımcılık değil, erkeklerle eşit haklara sahip olarak her alanda eşit temsil istediklerini de sözlerine ekleyen Gediksiz, “Dünyada cinsiyet eşitliği endeksinin 123. sırasında yer almamız Türk kadınının ne kadar geride olduğunu göstermektedir. Biz, cumhuriyetle kazanılmış haklarımızın korunarak yaşatılasına önem veriyoruz. Kadınların söz sahibi olmasının yolu siyaset yapmaktan geçer. Bu nedenle tüm kadınları mücadeleye çağırıyoruz” ifadesini  kullandı.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ