KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8898 TL
  • 6.6063 TL
  • 7.4152 TL
Kocaeli Zirve
Dedeoğlu; “Dilimiz Ecevit’in dilidir”
Dedeoğlu; “Dilimiz Ecevit’in dilidir”
Siyaset
Aktan Uslu
13 Mart 2019 Çarşamba 15:42
  • 1295
  • 0

Dedeoğlu; “Dilimiz Ecevit’in dilidir”

DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu, Cumhur İttifakı bileşenlerinin liderlerinin toplumu geren ağır tahrik eden diline karşın üslup koruyacaklarını kast edip, “Dilimiz Ecevit’in dilidir” dedi

31 Mart yerel seçimleri öncesi Cumhur İttifakı bileşenleri AKP ve MHP’nin liderlerinin toplumu geren diline, DSP ayak uydurmuyor. DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ziya Topal’ın basın toplantısında konunun sorulması üzerine şunları kaydetti:

SİYASET ETİĞİNE UYMALIYIZ

“Bu konuya dair gerek genel merkezimiz gerekse il örgütümüzün açıklaması olmuştu. Burada bir saate yakındır konuşuyoruz. Hiçbir partinin adayını ağzımıza almadan kendimizi anlattık. Dilimiz Ecevit’in dilidir. Siyaset etiğine uymak durumundayız.

SEVGİ VE SAYGIYLA YOĞRULDUK

Düşüncelerimiz yanlıştır doğrudur, ama karşılıklı saygı duymalıyız. Bir insan hep doğruları veya hep yanlışları söylüyor olamaz. 1 Nisan sabahı, birbirimizin yüzüne bakacak yüzümüz olmalı. İnsanlar, birbirine tercihlerinden sebep hakaret etmemeli. DSP kavgadan, kaostan yana değil. Terörden yana hiç değil. Biz sevgi ve saygıyla yoğrulmuş bir partiyiz. Sevgi herşeyin başı.”

TARİH VAR AMA KAZILMIYOR

Dedeoğlu toplantıda gündeme gelmesi üzerine İnanç Turizmi’ne dair şunları kaydetti: “Benim çok ilgi duyduğum bir alan. İlimizin her tarafından tarih çıkmasına rağmen, betonlarla gömülen, kazılması gereken yerler de kazılmıyor. Geçtiğimiz haziran ayında da konuyla ilgili girişim oldu. Bence bu konuda Numan Gülşah arkadaş efsane bir isimdir ve çok şeyi, her tür övgüyü hak ediyor.

İZMİT’E GELİP ÇARŞIYA ÇIKTIKLARINI DÜŞÜNÜN

1 milyon turisti, inanç turizmi için ilimize getirmek mümkün. Ama işgal edeceklermiş gibi bir hava var. Halbuki onlar gelmeli, biz de gitmeliyiz. Bizim başlattığımız çalışma hayat bulursa, iyi organize edilirse Sümele’ye olduğu gibi ilgi görür. Yılda 500 bin kişi, korka korka gidiyor. Öyle bir ilginin İzmit’e olduğunu ve insanların çarşıya çıktığını düşünün. Bu esnaf için müthiş bir ekonomik katkı olur.”

DSP’NİN KENTSEL DÖNÜŞÜM ANLAYIŞI

Yine konunun gündeme gelmesi üzerine DSP’nin kentsel dönüşüm konusundaki görüşünü de aktaran Dedeoğlu, “Kentsel dönüşüm, rantsal dönüşüm haline getirilmeden yapılmalı ve edinilecek bir rant varsa, yer ve hak sahibi vatandaşa ait olmalı. Binalar sağlıklı, sağlam hale getirilmeli. Kentsel dönüşümde ortak yaşam alanları da, vatandaşın da rızasıyla, inşa edilecek binalardan pay halinde alınır. Vatandaşı borçlandırarak değil, müteahhide yer verme karşılığı mülk sahibi edersiniz” dedi.

DİĞER HABERLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ