KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7880 TL
  • 6.4414 TL
  • 7.4606 TL
Kocaeli Zirve
Derince Danışma Meclisi’ne Bulut katılmadı
Derince Danışma Meclisi’ne Bulut katılmadı
Siyaset
13 Ekim 2009 Salı 16:24
  • 1352
  • 6

Derince Danışma Meclisi’ne Bulut katılmadı

AKP Derince İlçe Teşkilatı’nın 34. Danışma Meclisi’ni gerçekleştirdi. Toplantıya, teşkilatla arası hiç bir zaman iyi olmayan Ali Haydar Bulut, yine katılmadı

AKP ilçe teşkilatlarının seçimlerden sonraki ikinci danışma meclisini Derince teşkilatı gerçekleştirdi. AKP Derince İlçe Teşkilatı`nın, Zübeyde Hanım Kültür Merkezi`nde yapılan toplantısında, gündemde teşkilat çalışmalarının yanı sıra ‘Demokratik Açılım` ve son süreçte yine hükümet tarafından yapılan ‘Ermenistan Açılımı` vardı. Toplantıda ilçe başkanı Mehmet Eryürek ve Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar, ‘Demokratik Açılım` nedeniyle bazı çevrelerin hakaret eder derecede eleştirilerinden rahatsızlıklarını dile getirdi. Derince eski Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut`un danışma meclisine katılmaması ise “Küskünlük daha bitmemiş” yorumlarının yapılmasına neden oldu.
 

SADECE IŞIK VARDI
Ayrıca danışma meclisine milletvekilleri Eyüp Ayar ve Sibel Gönül, Ankara`daki çalışmalarından dolayı katılamadıklarını bir telgrafla bildirirken, danışma meclisine milletvekillerinden  sadece Fikri Işık katıldı. Işık konuşmasının hem ardından Ankara`ya gitmek için salondan ayrıldı.  İlçe başkanı Mehmet Eryürek`in ev sahipliği yaptı danışma meclisine, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar, AKP İl  Başkanı Zeki Aygün, Başiskele ilçe başkanı Mehmet Ustaoğlu, Körfez ilçe başkanı Engin Koyun, Kartepe ilçe başkanı Hasan Kandaz, Derince ilçe yönetimi, belediye meclis üyeleri,  mahalle başkanları, kadın kolları ve gençlik kolları üyeleri katıldı.
 

DEMOKRATİK AÇALIMI ELE ALDI
Meclisin divan üyeliklerini ilçe başkanı Mehmet Eryürek, siyasi işlerden sorumlu başkan yardımcısı Halit Yılmaz ve teşkilatlardan sorumlu başkan yardımcısı Turgut Kanık yaptı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı`nın okunmasıyla başlayan meclis toplantısında ilk konuşmayı ilçe başkanı Eryürek yaptı. Eryürek, ‘Demokratik Açılım` nedeniyle yapılan eleştirileri baz alarak yaptığı konuşmasında şunları söyledi: “29 Mart`ta Kocaeli`de olduğu gibi Derince`de de çok iyi sonuçlar aldık. Teşkilatla olan uyumumuzu kıskananlar, bir takım oyunlar sahnelemeye başladı. Siyaset yapmak bedel ödemeyi gerektirir. Sayın genel başkanımız bu bedeli ödeyenlerin en başında geliyor.
 

AYNI PENCEREDEN BAKMALIYIZ
Bizler taşra teşkilatıyız. Taşra teşkilatlarının üzerine çok fazla gidildiğinde, kırılganlaşabiliyor. Bazen ciğeri beş kuruş etmeyenlerin türlü türlü iftiralarıyla karşılaştığımızda ve eleştirilerin boyutu terbiye sınırlarını aştığında gözyaşlarımızı içimize akıttığımız oluyor. Ama sabır göstermeliyiz. Biz çalışmalarımıza devam etmeliyiz. Teşkilatlarımıza sahip çıkmalıyız. Ülkemiz önemli bir süreçten geçiyor. Teşkilatlar olarak aynı pencereden bakmalıyız. Bizim derdimiz kendimiz değil aziz vatanımız. Bu mücadelenin bedeli ise ağırdır.” Eryürek konuşmasını birlik ve beraberlik mesajı içeren bir şiirle bitirdi. Eryürek`in konuşmasının ardından 20 dakikalık bir sinevizyon gösterimi oldu ve gösterimin ardından Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar söz aldı.
 

CHP`LİLERİ HEDEF ALDI
Alemdar, yaptığı konuşmada geçtiğimiz haftalarda Derince Belediye Meclisi`ni terk eden CHP`lileri hedef aldı. Alemdar konuşmasında şunları söyledi: “29 Mart seçimlerinde Derince`yi 5 yıl yönetmeye talip olduk. Bu süreçte pek çok çalışma yaptık. Mesela Çınarlı Dere Mesire Alanı`nın ihalesi tamamlandı. Çamlık Mesire Alanı`nın ise 22 Ekim`de ihalesi olacak. Büyükşehir ile birlikte sahil projemiz devam ediyor. Atık pilleri toplamak için başlattığımız kampanyayla  yaklaşık 40 bin atık pil toplandı ve 3 bin 400 kitap dağıtıldı. Kapalı durak sorunumuz vardı. Ama şimdi Büyükşehir Belediye Başkanımız ile yaptığımız çalışma sayesinde Derince`nin her yerinde modern duraklar görmek mümkün. İlçe başkanımızın da bahsettiği gibi pek çok sıkıntı yaşadık bu süreçte. Bunları atlatacağız. Bir de halk meclislerini terk eden, sürekli laf üreten bir grup var. Her şeye rağmen biz sizden aldığımız güçle yolumuza devam edeceğiz.”
 

ÇÖZÜLME YOK
Danışma meclisinde en sert konuşmayı milletvekili Işık yaptı. Işık, Demokratik Açılım`dan sonra AKP`nin çözüldüğüne dair eleştirilere şöyle yanıt verdi: “AKP inişe geçiyor diyenler teşkilatlarımıza bir baksın. Partinin ilk kurulduğu günkü azim hala devam ediyor. Şimdi gündemde iki konu var. Biri Demokratik Açılım, biri Ermenistan Açılımı. Ermenistan açılımında iki önemli nokta var. Birincisi Ermenistan bugüne kadar Türkiye`nin doğru sınırlarını tanımıyordu. Ancak şimdi tanıyor. İkincisi Ermenistan bugüne kadar iddia edilen soykırım tartışmalarını  tarihçilerin araştırmasını istiyor. Türkiye sınırını açarken şart koştu. Ermenistan ve Dağlık Karabağ arasındaki sorun çözülmezse bu iş olmaz dedi.
 

GÜÇLÜ İKTİDARLAR ÇÖZER
Tabi Ermensitan`da çevreler ayağa kalktı. Bizim çevremizdekiler de hükümete saldırıyor. Kim bunlar peki, eski monşerler siz bilirsiniz. Bu tarihi bir fırsat ve değerlendirmek zorundayız. Bu ülkenin menfaatinedir. Taşlar artık yerinden oynadı. Şimdi gelelim Demokratik Açılım`a. Demokratik Açılım noktasında hem kamuoyunda hem  teşkilatlarda bir heyecan, merak, endişe ve korku var. Ama şu unutulmamalı. Güçlü iktidarlar kalıcı sorunları çözer. Koalisyonlar ise sadece günlük sorunlarla oyalanır.  Terör sorunu demokratik zeminde çözülecek. Hiç kimse kendisini ikinci sınıf vatandaş olarak görmeyecek.
 

DENİZDEN KARAYA ÇIKAMADI
Biz 7 yıldır Demokratik Açılım`ın alt yapısını hazırladık. Terör örgütüne eğitim ve sağlık alanında güneydoğuda istismar konusu bırakmadık. Açılıma ne gerek vardı diyenler olacak. Biz bu açılımı bugüne kadar verilmemiş temel insan haklarını vermek için yaptık. Bu açılımda şundan emin olabilirsiniz devletin bayrağı, sınırları asla değişmeyecek. Sizin başınızı öne eğdirmeyeceğiz. Asıl bölünme AKP olmasaydı olacaktı. Bakın mesela AKP`nin olmadığı bir yerde tablo nasıl. Doğuda DTP, batıda MHP. Zaten CHP denizden karaya çıkmış değil. Bu ülkenin teminatı AKP, yani sizlersiniz.”
 

ENGELLER ELBET OLACAK
Işık`ın konuşmasının ardından başkan İbrahim Karaosmanoğlu söz aldı. Karaosmanoğlu, teşkilatlara yapılan baskılardan şikayetçi olan Alemdar ve Eryürek`e yanıt verdi: “Biz bunların olacağını zaten biliyorduk. Siyaset yapmak kolay bir iş değil. Engeller elbet çıkacak. Ama biz bu engelleri nasıl aşarız ona bakacağız. İftiralar ve dedikodularla yılmayız biz. Ben genel seçimlerde Derince teşkilatından yüzde 50`nin üzerinde oy istiyorum. Yoksa kara listeye alırım” dedi. Başkan Karaosmanoğlu, Derince`de geçtiğimiz aylarda çıkan bir yangınla kül olan ormanların kışın yeniden ağaçlandırılacağını söyledi.
Danışma meclisinin son protokol konuşmasını il başkanı Aygün yaptı.
 

AÇILIMA SAHİP ÇIKIN
Aygün, danışma meclislerinin bundan sonra her ay düzenli olarak yapılacağını söyleyerek başladığı konuşmasında Van gezisinden bahsederek, “61 arkadaş Van`a gittik. O serhat ilin can insanlarıyla bir araya geldik. Bizi çok güzel karşıladılar. İnanın onların bize gösterdiği misafirperverliği biz gösteremeyiz. Onların 3 düğününe gittik. Halay çektik. Poşu bağladık. Zılgıt çektik. Horon tepince bu ülkede bir şey olmuyor da halay çekince mi olacak. Biz artık Bodrum  gibi tatil yerlerine gitmeyi bırakmalı oralara gitmeliyiz. Teşkilat olarak bu açılıma sahip çıkmalıyız. Bunu kendi seçmenimize anlatmalıyız” diye konuştu. Danışma meclisinde ilçe kadın kolları başkanı Hülya Akdilek ve gençlik kolları başkanı Sercan Pehlivan birer konuşma yaptı. Mahalle başkanları adına konuşma yapan Çınarlı mahalle başkanı Rıdvan Yeğin`in kürsüye çıkmasının ardından danışma meclisi basına kapalı bir şekilde devam etti.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ