KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7500 TL
  • 6.4956 TL
  • 7.3104 TL
Kocaeli Zirve
Tekel eyleminde arbede
Tekel eyleminde arbede
Güncel
02 Nisan 2010 Cuma 12:08
  • 624
  • 0

Tekel eyleminde arbede

Ankara’daki Tekel işçilerinin eyleminde yine olaylar çıktı. Sendika ile bazı gruplar arasında arbede yaşanırken, Tek-Gıda İş Genel Başkanı Mustafa Türkel bir işmerkezine sığınmak zorunda kaldı.

Tekel işçilerinden oluşan bir grup, Mithatpaşa Caddesi'nin Sakarya Caddesi girişinde bir araya geldi. Türk-İş Genel Merkezi önünde açıklama yapmak isteyen grup, polisin müdahale etmesinin ardından grup oturma eylemi başlattı.

Basın açıklamasına izin verilmemesini protesto eden işçiler, Tekel kimliklerini göstererek çeşitli sloganlar attı. Daha sonra Türk-İş Genel Merkezi'nden Tek-Gıda İş Genel Başkanı Mustafa Türkel ve Türk-İş yöneticileri eyleme destek verme amacıyla Tekel işçilerinin yanına geldi.

Tekel işçilerinin oturma eylemine katılan Türkel, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Basın açıklamasının engellenmesiyle ilgili görüşünün sorulması üzerine Türkel, basın açıklamasını konfederasyonun önünde yapmanın en doğal ve yasal hakları olduğunu söyledi.

Bu hakkı gasp edenleri medya aracılığıyla tüm dünyaya teşhir etmek gibi bir sorumluluk üstlendiklerini ifade eden Türkel, ''Bunları tüm dünya görsün. Türkiye ne kadar demokratik, Türkiye'de işler ne kadar iyi gidiyor'' dedi.

Yapacakları basın açıklamasında eylemin bundan sonraki sürecini anlatmayı ve açıklamadan sonra dağılmayı planladıklarını belirten Türkel, ''Bugün de açıklama yaptırılmazsa, son dakikaya kadar, arkadaşlarımızla konuşuruz, karar alırız, Türkiye'deki tüm Tekel işçilerini buraya çağırırız. Şu anda burada bin 800 kadar Tekel işçisi var'' diye konuştu.

Türkel, "Ağustos'a kadar taleplerimiz karşılanmazsa dönmemek üzere geliriz" dedi.

Açıklamanın ardından sendika üyeleri ile bazı gruplar arasında arbede çıktı. Türkel, bir iş merkezine sığındı.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ