Sibel Gönül
KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.4823 TL
  • 6.2239 TL
  • 7.2797 TL
Kocaeli Zirve
İşyerinde strese dikkat!
İşyerinde strese dikkat!
Sağlık
06 Mayıs 2010 Perşembe 13:09
  • 711
  • 0

İşyerinde strese dikkat!

İşyerinde stres kalp hastalıklarına davetiye çıkartıyor

İşyerinde stresin, 50 yaş altı kadınlarda kalp hastalığı olasılığını artırdığı bildirildi. 

Danimarka'da Glostrup Üniversite Hastanesinin 12 binden fazla hemşirenin katılımıyla yaptığı araştırma, işyerinde stresin, 50'li ve 60'lı yaşlardaki kadınlardan çok genç kadınlar üzerinde daha büyük etkisini olduğunu gösterdi.

Araştırma çerçevesinde, yaşları 45 ila 65 olan 12 binin üzerinde hemşireye işyerindeki stresle ilgili sorular sorulduğu ve hemşirelerin sağlık durumlarının 2008 yılına kadar 15 yıl boyunca izlendiği belirtildi.

Bu sürede 580 hemşirenin kalp rahatsızlığı şikayetiyle hastaneye yatırıldığı, bunlardan 369'unun kalp spazmı, 138'inin de kalp krizi geçirdiğinin tespit edildiği kaydedildi.

Araştırmacılar, şeker hastalığı ve sigara gibi risk faktörlerini hesaba kattıktan sonra işyerinde baskının "çok fazla" olduğunu söyleyenlerin, bu konuda rahat olanlara oranla kalp rahatsızlığına yakalanma olasılığının yüzde 35 daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırmada ayrıca, işyerindeki stresten önemli ölçüde etkilenenlerin sadece 50 yaşındaki ve daha küçük yaştaki kadınlar olduğu gözlendi.

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum
default photo
gerçekler
Yazan: diriliş

Nevzat DOĞAN için verilen örnek yanlış olmuş ancak şu bir gerçek ki Ak parti kurulurken, henüz iktidar getirileri yokken, partinin yanından geçmeyen hatta bu partiye ağır hakaretler edenler, parti iktidara geldiğinde oryantal gibi kıvırarak menfaatleri için partide önemli makamlar elde ettiler. İsimlerini saysan bitmez. Herkes şuan Ak parti de makamları işgal edenlerin geçmişlerine bakarak bu konudaki kararlarını verebilirler.

0 Beğendim
0 Beğenmedim
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter

KENT REHBERİ