KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8898 TL
  • 6.6063 TL
  • 7.4152 TL
Kocaeli Zirve
DP İzmit İlçe’de DYP’liler istifa etti
DP İzmit İlçe’de DYP’liler istifa etti
Siyaset
15 Aralık 2010 Çarşamba 14:13
  • 5303
  • 30

DP İzmit İlçe’de DYP’liler istifa etti

GİK üyesi Sefer Ekşi ve İzmit ilçe başkanı Mehmet Kılıç’a tepki koyan dördü başkan yardımcısı olmak üzere 20 partili, DP İzmit İlçe Teşkilatı’ndaki görevlerinden istifa etti

Geçtiğimiz hafta sonu yapılan Demokrat Parti İl Kongresi`nde ANAP kökenlilerin yönetime hakim olması ve ANAP`lı GİK üyesi Sefer Ekşi`nin kongreyi etkilemesi nedeniyle parti içindeki DYP`lilerin rahatsız olduğu görülmüştü. İzmit ilçe başkanı Mehmet Kılıç`ın kongre günü Sefer Ekşi ve Yaşar Keskin ile birlik olup Kadir Ayhan`ın yönetimine daha çok ANAP`lı getirmelerine tepki koyan dördü icra kurulu üyesi 5 ilçe yöneticisi ile birlikte 20 partili görevlerinden istifa ettiklerini açıkladı.
 

BAŞARISIZLIK GETİRDİ
19 kişiden oluşan yönetim kurulundan istifa eden 5 kişinin yerine yedek üyelerin alınması bekleniyor. İzmit Marina`da bulunan GKD Kafe`de bir araya gelen DP`liler adına basın basın açıklamasını gençlerden sorumlu başkan yardımcısı Çağrı Alparlan yaptı. Kendilerini ihanete uğrayan, siyasi çıkarlar için hiçe sayılan ve ihaneti kabul edemeyen gerçek DP tabanı olarak adlandıran Çağrı Alparslan, ANAP-DYP birleşmesinin partiye hayır yerine başarısızlık getirdiğini savundu.
 

HİÇ İHANET ETMEDİK
Çok fazla yanlışlık olduğunu ve içlerinin kan ağladığını da ifade eden Alparslan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz hiçbir zaman zik zak çizmedik, ihanet etmedik. Partimizi kula kulluk edenler haline çevirmedik. Partisine sövüp ihanet edenler kıymet görüp adam yerine sayıldılar. Severek hizmet edenler adeta kapı dışarı kovuldular. Parlak sözlerle kamuoyuna lanse edilen bu birliktelik, Sefer Ekşi`nin GİK üyesi olmasıyla yerini kavgaya, dedikoduya ve kutuplaşmaya bıraktı.
 

MEHMET KILIÇ`A SİTEM
GİK üyesi Sefer Ekşi`nin, Demokrat Parti`ye yıllarını vermiş arkadaşlarımıza sırf kendine biat etmiyorlar diye dışlamaya yönelik eylemlerini herkes görmektedir. Kongre Demokrat Parti kökenlilerin nasıl yok edilmeye çalışıldığını göstermiştir.” Birlikte yola çıktıkları İzmit ilçe başkanı Mehmet Kılıç`a da sitem eden Çağrı Alparslan, şunları kaydetti: “Kılıç, içeride farklı dışarıda farklı, hatta kendi arkadaşlarına bile ihanet edebilecek kadar ileri gitmiştir.
 

KEDİYE BOĞDURDULAR
Kendi iradesiyle değil arkadaşlarının iradesiyle ilçe başkanlığı yapma çabası gösteren ve Sefer Ekşi`nin koyduğu kurallara ‘eyvallah` demiyorlar diye en yakın arkadaşlarına sırt dönen Mehmet Kılıç`ı şiddetle kınıyoruz. Tüm kararları beraber alıp beraber uygulayacağız söylemleri gerçek olmadı. İl kongresinde konuştuğumuz konuların arkasında duramadı.” Partiyi bu hale getirenlerin aslanı kediye boğdurduğunu da sözlerine ekleyen Alparslan, sözlerine şöyle devam etti:
 

HESABINI SORACAĞIZ
“Sefer Ekşi, hiçbir zaman sağına Yaşar Keskin`i soluna Mehmet Kılıç`ı alarak DYP tabanını yanına çekemez. Kadir Ayhan ise çeyrek asırdır kurultay delegesi olmayan il başkanı olarak çığır açtı. Bu durumda nasıl kurultaya gidecek? ‘Ben fedakarlık yaptım` yalanlarıyla bizi kandırmasın. Yönetimdeki 29 kişiden 25`i Anavatan kökenli. Sadece 4 kişi DYP tabanından. Hem üzülüyoruz hem de utanıyoruz. Ama siyaset uzun bir yol. Köklü parti tabanı bir gün bunun hesabını soracaktır.”
 

ÖRÜMCEK KAFALILAR
Alparslan`ın ardından söz alan Demokrat Parti İzmit İlçe Sosyal İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Melike Kuka ise  kurultay delegeliğine bayan yazılmamasına tepki gösterdi. Kuka, “Kurultay delegeliğine tek bir bayan bile yazmayan örümcek kafalıları kınıyorum. Ne il ne de ilçelerde kurultay için tek bir bayan ismi verilmemiş. Bizim Ankara`ya gidip kulis çalışmasına katılamayacağımızı, orada ne işimiz olduğunu düşünüyorlar. Hepsini kınıyorum” şeklinde konuştu.Kılıç: Yönetim kararına ihanet ettiler

DP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Kılıç, istifalarla ilgili şu açıklamarda bulundu: “DP İzmit İlçe Yönetimi, bu kongrede verdiği her sözü tutmuştur ve tutacaktır. Yönetim olarak aldığımız her kararın arkasında durmuşuzdur. Kimse Mehmet Kılıç verdiği sözün arkasında duramadı diyemez. Kongre öncesi yönetim kurulumuzca oy birliğiyle aldığımız Kadir Ayhan`ı destekleme sözünün dahi arkasında durarak yönetimimiz ve delegasyonumuz kongrede Kadir Ayhan`ı desteklemiştir. Yönetimdeki arkadaşlar da verdikleri sözü tutarak oybirliğiyle tespit ettiğimiz yöneticileri üst kurul delegesi yaptı. Aldığımız bu ortak kararın sonuna kadar arkasında durduk.
 

KİŞİSEL MENFAATLER
Bütünleşmeyi arzu ettiğimiz bu kongrede kişisel menfaatler partimizin menfaatlerinin önüne geçmiştir. Çünkü istifa eden arkadaşlara kendileriyle ilgili hiçbir söz verilmemiştir. Alınan kararlar yönetim kurulumuzun kararıdır. Basın açıklaması yapan arkadaşlarımız desteklemediğimiz diğer adaya destek vermiş ve bazıları diğer adayın listesinde üst kurul delegesi olarak yer almışlardır. Yönetim olarak aldığımız karara ihanet etmişlerdir. Kongre sonrası istifalarını bana iletmek yerine apar topar basın açıklaması yaparak şov yapmaya çalışmışlardır. Bu kafalarda soru işaretleri bırakmıştır. İstifalar normal ve beklenen bir şeydi. Yönetim olarak yolumuza asil üyelerimizle devam ediyoruz.”


İstifa edenler

DP İzmit İlçe Gençlikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Çağrı Alparslan, sosyal işlerden sorumlu başkan yardımcısı Melike Kuka, ilçe muhasibi Metin Koşar, seçim işlerinden sorumlu başkan yardımcısı Adnan Ulusoy, yönetim kurulu üyesi Şaban Gencer, ilçe disiplin kurulu üyeleri Adem Baykal, Yüksel Toy, ilçe yedek yönetim kurulu üyesi Kadir Yıldızlı, gençlik kolları başkanı Hakan Kılıç, gençlik kolları yöneticileri; Cengiz Peçenek, Resul Arslan, İmdat Balık, Recep Koçoğlu, Tunay Koparan, Övünç Öztürk, Alper Yılmaz, Uğur Berber, Sinan Saral, Mustafa Koçoğlu, Ömer Çelik.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ